Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
739 postów 7788 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Konfederacja - III Sejmik o ustroju rolnym

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zrozumie każdy, kto pojmie, że umowa wspólnie kontrolowana jest dojrzalsza formą umowy kontraktacyjnej.

 

     Proces włączania każdego następnego konfederata do pracy nad reformą ustroju rolnego zawsze miał podobny przebieg. Najpierw długa lista postulatów kierowanych nie wiadomo do kogo, a później mozolne przekonywanie, że wszelkie działania etatystyczne będą nieskuteczne i że trzeba ruszyć głową. Ba, nie trzeba nawet wiele się trudzić, tylko zaadaptować do naszych potrzeb „umowy wspólnie kontrolowane”. Zwykle okazuje się, że nikt na ten temat nic nie wie. Krótki komentarz na temat MSSF nr. 11 – wspólne ustalenia umowne, zwykle wprowadza płaszczyznę porozumienia. Na ten temat napisałem sporo notek i nie chciałbym zanudzać.

 

Oto co proponują konfederaci abyśmy jedli tanią, zdrową żywność, a wieś kwitła.

 

VI. Reforma ustroju rolnego

 

(dr Krzysztof Lachowski,dr Roman Izdebski, mgr inż. Piotr Świder, mgr. inż. Józef Kamycki, dr Adam Tittinger)

 

Obowiązkiem państwa jest zapewnienie wyżywienia swoim obywatelom, a rolnictwu warunków, by mogło dostarczać żywność w wystarczającej ilości i jakości. Jego potencjał jest w ostatnich latach niszczony m.in. przez nierównomiernerozłożenia ry­zyka biznesowego pomiędzy uczestnikami łańcucha wytwarzania żywności.Próby wpasowania rolnictwa w doktrynę liberalnej gospodarki rynkowej spowodowały, że wieś i Polska ponoszą po­tworne koszty finansowe, społeczne i środowiskowe. Umowy kontraktacyjne, o które oparty był dawny ustrój rolny, uległy eliminacji i wymagają przywrócenia w nowszej formie.


 

Cele, które chcemy osiągnąć:

 1. Zapewnienie warunków do wytwarzania wystarczającej ilości żywności o wysokiej wartości odżywczej

 2. Ochronę środowiska naturalnego w prowadzeniu działalności rolniczej (zasada „zanieczyszczający płaci”)

 3. Stworzenie warunków dla dochodowości wszystkim aktywnym rolnikom (zróżnicowanie płatności/dopłat)

 4. Ochrona zasobów polskiego rolnictwa przed wykupem przez kapitał zagraniczny

 5. Rozłożenie ryzyka biznesowego pomiędzy rolników, przetwórców i handel jako element partnerskiego modelu stosunków gospodarczych, a tym samym budowanie zdrowych więzi społecznych.


 

Postulaty:

1. Uznanie rolnictwa za strategiczny sektor państwa (uzupełnienie obecnego zapisu Art. 23 Konstytucji RP)

2. Oparcie ustroju rolnego o wielostronne umowy wspólnie kontrolowane pomiędzy rolni­kami (i ich organizacjami, np. grupami producenckimi), przetwórcami i obowiązkowo handlem.Z mocy prawa, wspólnicy umów wspólnie kontrolowanych muszą uczestniczyć we wszystkich działaniach mających wpływ na kształtowanie się udziałów ze wspólnych działań i wspólnych przedsięwzięć, w szczególno­ści, powinni uczestniczyć w tworzeniu kalkulacji i kosztorysów oraz kontroli rzeczywistych kosztów u każdego ze wspólnikóww celu:

- złamania dyktatu cenowego stosowanego przez sieci handlowe i duże zakłady przetwórcze,

- ochrony przed niepełnowartościową importowaną żywnością,

-stworzenia warunków do ukształtowania się gospodarki samo-koordynującej się i unikania tzw. „świńskich górek i dołków” (wahań cen), a także stabilizacji cen,

- upowszechnienia się gospodarowania na działkach scalonych użytkowo bez konieczności geodezyjnego scalania gruntów dla uzyskania uzasadnionych ekonomicznie działek uprawowych,

- włączenia do uprawy tzw. „mienia kaduczego” (niczyjego) i zagospodarowania odłogów,

- odzyskania przez polskich wytwórców żywności dostępu do handlu detalicznego artykułami spożywczy­mi.


 

3. Nadanie wyższego priorytetu krótkim łańcuchom dostaw żywności, czyli promowanie sprzedaży żywności lokalnie wytworzonej (zahamuje to napływ gorszej i tańszej żywności zagranicznej). To ważny aspekt, bo jest to jedyna z racjonalnych dróg na wygranie „bitwy o polski han­del” ze wszystkimi tego pozytywnymi skutkami dla budżetu państwa.

4. Włączenie Izb Rolniczych w struktury samorządowe poprzez ich reprezenta­cję w ławie gospodarczej samorządu.

5. Wprowadzenie kontroli sprzedaży ziemi rolniczej i zasobów polskiego rolnictwa za obowiązkową zgodą rolników danej gminy.

6. Ograniczenie biurokracji w rolnictwie (rolnik powinien przede wszystkim dbać o prawidłowe wykonywanie swojego zawodu, a nie tonąć w „papierologii”)

7. Preferencje dla wytwarzania żywności o wysokiej jakości (rolnictwo ekologiczne, biologizacja rolnictwa/stosowanie naturalnych technologii/gospodarka restoratywna/odtwórcza, rolnictwo bez „chemii”,eliminowanie dodatków chemicznych z żywności) poprzez dofinansowania oraz opodatkowanie skażenia środowiska.

8. Wprowadzenie degresywnego systemu dotacji rolniczych (im większe gospodarstwo, tym proporcjonalnie mniejsze dotacje; dążymy do rewizji zasad Wspólnej Polityki Rolnej).

9. Zakaz upraw GMO.

KOMENTARZE

 • @ Autor ;-)
  Dałem 5 gwiazdek, ale ktoś przypałował chyba.

  Sprawę ustroju rolnego muszę przemyśleć oddzielnie, ale to oczywiście bardzo ważna kwestia. Za mną ciągle natomiast chodzi likwidacja PIT i ZUS razem z całymi tego okolicznościami.

  A poza tym to rzeczywiście marzy mi się żywność bez chemicznych "polepszaczy".

  Pozdrawiam.
 • Ad Zakaz upraw GMO.
  Koniecznie.
 • Ad Dotacje
  "Wprowadzenie degresywnego systemu dotacji rolniczych"

  No to ładnie ;-DDDD

  Podatki to progresywnie (BRAĆ! BRAĆ!)
  A dotacje to już degresywnie ;-)

  To żart oczywiście, ale tak mi się jakoś przypomniało ;-)
 • @Jasiek 17:47:23
  Z tego wszystkiego najważniejsze jest to, że sporo osób uwierzyło, ze jest jakaś alternatywa możliwa do zaakceptowania przez wielu. Usilnie jej poszukujemy.

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930