Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
739 postów 7788 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Adam Domaradzki tłumaczy alechemię monetarną

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pieniądz – co musisz o nim wiedzieć, aby dłużej nas nie okradano na gigantyczną skalę.

Pieniądz kruszcowy:Zapomnij o nim. Definitywnie odszedł do historii w 1971 roku gdy USA odmówiły Francji wydania złota za zgro­madzone u nich eurodolary. Teraz pieniądz to banksterska alchemia skrzętnie skryta za tzw. „strategiami kotwiczenia waluty”.

Strategia kotwiczenia waluty– ogólne zalecenia dla systemu bankowego jak mają reagować na sytuację pieniężną na rynku. Obecną strategią kotwiczenia waluty w Polsce jest strategia celu inflacyjnego i na tym skupia się Rada Polityki Pieniężnej przy NBP. Cel inflacyjny przesłonił misję NBP, którą jest wyłączne prawo emisji pieniądza w Polsce.

Gospodarka a pieniądz:Wyobraź sobie, że gospodarka to żywy organizm, a obrót pieniądzem to jego krwiobieg. Im większy organizm, tym więcej krwi potrzebuje, aby sprawnie funkcjonował. Zauważ, że dziś mamy erę obfitości w produkty (roboty produkują w dużej mierze to, co kiedyś produkowali ludzie), a mamy niedobór pieniądza, aby zaspokoić podstawowe potrzeby. Dlatego najważ­niejsza jest funkcja dystrybucyjna pieniądza, czyli zapewnienie aby do organizmu docierało tyle krwi, ile potrzeba.

Banknoty i monety oraz dług systemowy:Jedynie 13% pieniędzy będących w obiegu w Polsce (dane za 2014 rok wg NBP) stanowią banknoty i monety wyemitowane przez Narodowy Bank Polski. Pozostałe środki pieniężne zostały wykreowane przez banki prywatne z niczego (pieniądz ex nihilo = dług systemowy). Banki nie posiadając żadnej fabryki, nie sprzedawszy żadnego produktu, pieniądze te pożyczyły na procent ludziom i przedsiębiorstwom domagając się odsetek. Pieniądz „wchodzi do gospodarki”, a produkty/usługi zostaną wypracowane dopiero w przyszłości.

Emisja pieniądza przez NBP a kreacja pieniądza przez banki:Jest zasadnicza różnica między emisją nieoprocentowanego pieniądza do gospodarki (wpływa do gospodarki tyle pieniądza, ile potrzeba, o ile gospodarka wzrasta), a kreacją pieniądza odsetkowego przez banki komercyjne. W pierwszym przypadku zostaje zachowana suwerenność kraju (NBP ma wyłączne prawo emisji, ilość dostosowana do wzrostu gospodarki), w drugim przypadku suwerenność jest ograniczona (banki, w dużej mierze zagraniczne, decydują o tym, ile i gdzie pieniądz zostanie skierowany).

Polityka stopy procentowej:Poprzez międzynarodowy system finansowy, kontrolowana jest „cena pieniądza”, czyli stopa procentowa. Korporacje, mimo swojej przewagi konkurencyjnej, często korzystają z tańszego pieniądza za granicą niż lokalne firmy w Polsce. W rezultacie doprowadza to albo do przejęcia lokalnych firm przez międzynarodowe albo bankructwa firmy lokalnej. Polityka stopy procentowej jest wykorzystywana ponadto do kontroli rządów państw zależnych od międzynarodowej finansjery.

Gospodarka odsetkowa a ceny detaliczne:Każdy obywatel, nawet ten, który nie bierze kredytu w banku, ponosi dodatkowe koszty związane z odsetkami. Odsetki są zawarte w cenach produktów i usług, które nabywamy każdego dnia. W niektórych produktach (nieruchomości) koszty odsetek stanowią do 70% ceny nieruchomości. Jako konsumenci powinniśmy domagać się informacj o kosztach odsetek na każdym produkcie (etykieta) czy świadczonej usłudze.

Kreacja pierwotna: kreacja pieniądza przez banki centralne pod zastaw warrantów (pożyczki lombardowe
i redyskontowe). Występuje głównie pod zastaw obligacji państwowych, również oprocenowanych.

Kreacja wtórna: kreacja pieniądza przez banki komercyjne z wykorzystaniem mechanizmu rezerwy cząstkowej. Według danych NBP nadzień 31.05.2015 banki udzieliły w sumie kredytów na kwotę ok. 302 mld zł większą niż posiadają depo­zytów!!!To jest właśnie ten pieniądz „wykreowany”.

Dług wewnętrzny:Dług wewnętrzny to nic innego jak pożyczka, jaką na rynku wewnętrznym (u społeczeństwa i u insty­tucji finansowych) zaciągnął rząd. Dług ten jest czysto fikcyjny, gdyż brakującą kwotę, proporcjonalną do wzrostu i poten­cjału gospodarki, mógłby wyemitować, bez odsetek, NBP.

Dług zewnętrzny:Wynika z zobowiązań zaciągniętych za granicą (np. oprocentowana pożyczka w MFW) jak i z deficytu obrotów bieżących (różnica między eksportem a importem). Rząd Węgier spłacił do końca pożyczki zagraniczne i dług zewnętrzny jest obecnie związany jedynie z różnicą między eksportem a importem.

Głód monetarny– szacowany na ok. 83 mld zł rocznie, powiększający się niedobór środków płatniczych potrzebnych do regulowania transakcji gospodarczych powstały na skutek inflacji oraz wzrostu PKB. Powstający niedobór środków płat­niczych w żaden sposób nie jest „zawiniony” przez społeczeństwo, aby ponosiło tego skutki.

Trybut banksterski –danina płacona międzynarodowemu systemowi bankowemu za prawo używania pienią­dza. Wynosi ona:Z tytułu zakazu emisji suwerennego pieniądza (art. 4 ustawy o NBP) – kwota „głodu monetar­nego” 83 mld zł rocznie oraz dodatkowo koszty odsetek od sumy kredytów pomniejszone o koszt odsetek od lo­kat (ok. 72 mld zł rocznie),razem ok. 155 mld zł rocznie.

Tak dalej  być nie może!!!

Autor: Adam Domaradzki

 

KOMENTARZE

 • co się dzieje z pieniądzem
  wyemitowanym przez bank jako dług pod zastaw, spłaconym przez kredytobiorcę. Odsetki i prowizje zabiera bank. A kapitał?
 • @zadziwiony 20:07:10
  Pieniądz wykreowany w systemie bankowym POZOSTAJE TAM NA ZAWSZE!!! Tego nie mówi się studentom.
 • Emm pstrem bzdremmm
  Do ddooopy z takim tlumaczeniem...panowie......
  Najwiekszy belkot to kreacja pierwotna i kreacja wtorna:-)))))....
  Jakby to byla jakas roznica miedzy jednym a drugim:-))))
  Jesli tworzymy cos z niczego, pod zastaw niczego, i oprocentowywujemy procentem to nic....zadajac zwrotu czegos z procentem to co to jest????
  Pniadz kruszcowy ..zapomnij o nim:-))))
  Tak Polaku ty zapomnij przypomni cio Rosjanin i Chinczyck wlasnei skupili zoto....co za waryjoty:-)))))
  Panei Jozefie....macie panowie poczucie humoru:-))))) tzk zartowac z biednych ludzi....nieladnei....
 • @RomanKa 23:22:12
  Różnica jest taka, że jedni wiedzą co piszą (pan Adam jest bankowcem) a inni piszą co im się wydaje.

  Owszem, złoto funkcjonuje jeszcze w systemie bankowym, ale jedynie jako aktywa łatwo zbywalne bazy monetarnej. Jest to jedynie ostra amunicja w wojnach walutowych.

  No nie wiem, czy ujawnienie liczb dotyczących grabieży naszego społeczeństwa jest żartowaniem z biednych. Jeśli Pan tak to uważa, to ma Pan problem i to chyba z tym, po której stronie stanąć.
 • czy mamy rozumieć, że...
  w socjaliźmie gdy NBP emitował nasz pieniądz to my Polacy nie musieliśmy płacić za jego użytkowanie ani grosza a teraz w tym wywalczonym przez nas upragnionym kapitaliźmie musimy płacić lichwie ok 155mld! rocznie?
  I teraz, jako że jest to praktycznie dług niesplacalny to zadlużamy już nasze dzieci, wnuki itd, itd.?
 • @Jan Paweł 09:46:02
  Czyli wychodzi na to że naszym dzieciom i wnukom fundujemy los niewolników?
 • @Jan Paweł 09:59:24
  Panie Janie. Na oba pytania jest jedna odpowiedź: niestety tak.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930