Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
664 posty 7376 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Definansjalizacja.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy ta totalna grabież musi być tak naukowo nazywana?

List do uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. „Finansjalizacja - wpływ na gospodarkę i społeczeństwo” 4-5 grudnia 2015 Rzeszów, //www.finansjalizacja.wsiz.pl/

      Szanując znaną tezę, że polscy ekonomiści nie są od naprawiania świata, ale od „ro­bienia nauki”, w imieniu własnym oraz Konfederacji na Rzecz Reform Ustrojowych chciał­bym zadać pytanie, które jednak będzie wymagało krótkiego wstępu.

      Z wypowiedzi jednego z prezesów banku Mateusza Morawieckiego na X Kongresie Obywatelskim dowiadujemy się.

...Ile wydajemy mniej więcej na edukację na armię. To są kwoty rzędu 30 - 40 mld zł rocz­nie. Ile wypływa z Polski netto kapitału w najbardziej legalny sposób. Nie mówię o jakichś lukach wwacie, picie lub innych wydatkach. Otóż wypływa około 90 mld zł, czyli trzy bu­dżety na edukację, trzy budżety na obronność. No tak się stało...” Źródło:https://youtu.be/Xd-CmO2QUfY

      W międzyczasie Mateusz Morawiecki wszedł do nowego rządu. Obecny Wicepre­mier i Minister Rozwoju wie co mówił. Te pieniądze wyciekają głównie przez system ban­kowy i kwota ta jest z pewnością niedoszacowana. Spadek siły nabywczej społeczeństwa na skutek inflacji, niedobór środków płatniczych na wykup wzrostu PKB, lichwa jako sposób na tłumienie inflacji - dają kwotę nieustannych potrzeb pożyczkowych szacowanych na około 130 mld zł netto rocznie.

      Tak się „nie stało”, tylko taką zafundowano nam architekturę monetarną ograniczając konstytucyjne prawo NBP do emisji pieniądza, redukując jego suwerenność jedynie do emi­sji znaków pieniężnych. Pieniądz w postaci elektronicznej kreowany jest na zasadzie opro­centowanego długu głównie w bankach zagranicznych.

      Należy zatem pochylić czoła przed Wicepremierem Mateuszem Morawieckim za to, że próbuje ten temat wprowadzać na salony. Ten akt wymaga patriotyzmu i dużej odwagi cywilnej. Można to tylko porównać z odwagą ministra skarbu Islandii Frosti Sigurjonssona, który zaproponował rewolucyjną zmianę systemu monetarnego zrywająca z kreacji pienią­dza dłużnego i zastępując ją emisją pieniądza suwerennego.

      Szanowni Uczestnicy Konferencji, a zwłaszcza Ci którzy legitymujecie się tytułami naukowymi, zwracam się zatem do Was z pytaniem:

po której stronie staniecie gdy Polska (wzorem Islandii) chciałaby zerwać z ar­chitekturą monetarną opartą o kreację oprocentowanego długu i zastąpić ją emisją pieniądza suwerennego. Czy staniecie po stronię Międzynarodowego Bankstera „robiąc naukę”, czy po stronie narodu polskiego. Żyjecie w kraju Jerzego Zdziechowskiego – a to zobowiązuje.

Jeszcze raz przypominam wypowiedź Ministra Mateusza Morawieckiego:

...Ile wydajemy mniej więcej na edukację na armię. To są kwoty rzędu 30 - 40 mld zł rocz­nie. Ile wypływa z Polski netto kapitału w najbardziej legalny sposób. Nie mówię o jakichś lukach w vacie, picie lub innych wydatkach. Otóż wypływa około 90 mld zł, czyli trzy bu­dżety na edukację, trzy budżety na obronność. No tak się stało...

     Czy nie uważacie, że te dowody wdzięczności dla naszych „nowych przyjaciół” nie są tro­chę za wysokie?

 

Za Konfederację na Rzecz Reform Ustrojowych.

J.K.

<p style="margin-top: 0.2cm; margin-bottom: 0c

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Można to tylko porównać z odwagą ministra skarbu Islandii Frosti Sigurjonssona"

  Żyje jeszcze, czy może spotkał "seryjnego"?

  Oczywiście daję 5* za wpis.

  Ukłony
 • @Jasiek 19:35:08
  Żyje. On ma szczęście. Islandia to mały kraj, zimno, ciemno, mokro i duje. Pewna rasa koczownicza tam źle się rozmnaża.

  Pozdrowieńka
 • Czy mógby Pan przybliżyć...
  sylwetkę Jerzego Zdziechowskiego?
 • Oczywiście...
  dałem 5*
 • Pan nikander,
  Trzymam kciuki, jest jedno ale...

  dr Jan Szomburg
  Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
  Inicjator Kongresu Obywatelskiego

  "Należał do środowiska gdańskich liberałów i działaczy KLD[3]. W 1989 był założycielem i został prezesem zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Na początku lat 90. pełnił funkcję doradcy ministra przekształceń własnościowych. W okresie rządu Jerzego Buzka zajmował stanowisko przewodniczącego Rady Przekształceń Własnościowych przy Prezesie Rady Ministrów. Obejmował różne funkcje w radach nadzorczych banków, został też dyrektorem Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej."

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Szomburg

  muzyczka:

  https://youtu.be/Kr3iiHEF81Q

  pozdrawiam
 • @Stonek 20:32:59
  Aby było jasne: ani Szomburg ani Instytut Badań nad Gospodarką rynkową nie są z mojej bajki a wręcz przeciwnie. Jeśli promuję ten filmik to raczej wykorzystuję ich chwilową niedyspozycję.
 • @Jan Paweł 20:31:14
  Witam. Proponuję to: http://www.rossakiewicz.pl/demokracja/Jerzy-Zdziechowski.html
 • @
  Dobry i potrzebny tekst, szkoda tylko, że tak mały zasięg rażenia świadomości naszych rodaków. Ale dobre i to, i miejmy nadzieję, że to dopiero początek walki o suwerenny pieniądz.
 • @nikander 20:40:43
  Bardzo ciekawy artykuł i przypomnienie tej ważnej i zupełnie zapomnianej postaci.
 • @nikander 20:40:43
  Dziękuję

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31