Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
698 postów 7572 komentarze

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Pierwszy deal PiS-u z banksterami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Szanowny Panie Prezydencie. Zawetuj tę ustawę. Zmuś ten „orszak pogrzebowy” do myślenia. Udowodnisz, po której stronie stoisz.

      Długo zastanawiałem się jaki deal ma przykryć karczemna awantura o Trybunał Konstytucyjny. Sprawa wyjaśniła się kilkanaście godzin temu i zapowiedział to krótki komunikat. Przytoczę go w całości.

...Sejm zmienił regułę wydatkową. Znajdujący się w niej wskaźnik inflacji (CPI), wraz z korektą błędów jej prognoz, zostanie zastąpiony tzw. sztywnym celem inflacyjnym NBP w wysokości 2,5 proc. Za nowelą głosowało 232 posłów, przede wszystkim z PiS, przeciw było 206 posłów z klubów opozycyjnych, trzech się wstrzymało...” (tutaj…)

Co to oznacza? - mniej więcej tyle,że do gospodarki musi wypłynąć tyle pieniędzy, aby spowodować inflacje na poziomie 2,5%. Daje to rządowi swobodę w kreacji pieniądza dłużnego i zasilenia nimi budżetu kwotą szacowaną przez wiceministra finansówLeszka Skibyna 5,7 mld zł. Tak więc PiS ujawnił kolejne źródło finansowania obietnic wyborczych. Pomysł jest perspektywiczny, bo niektórzy eksperci kwotę, która zwiększyłaby inflację z poziomu -0.7% (od czerwca ubiegłego roku mamy bowiem deflację zobacz...) do tych oczekiwanych 2,5% potrzebnych będzie tych pieniędzy dużo więcej.

Powiedzmy sobie teraz na czym ten deal polega:

     Otóż rząd wypuści nowe obligacje rządowe na kwotę tych 5,7 mld zł. Z tymi obligacjami banki komercyjne pójdą do swoich banków centralnych, aby te wykreowały (z powietrza) pieniądze pod zastaw polskich obligacji. Jak dobrze pokombinują i zastosują przekręt podwójnego lewarowania, to „wykreują” podwójnie. Nie pójdą do NBP, bo po pierwsze; naszemu bankowi banksterzy zakazali, a po drugie; stopy pożyczek lombardowych i redyskontowch – pomimo znacznych obniżek – są tam mało konkurencyjne. Pieniądze, a w zasadzie zapis komputerowy, zostaną przez te banki przelane na konto naszego budżetu. Będziemy je musieli zwrócić wraz z odsetkami więc już mamy jakieś 10% w plecy. Jednak na tym deal się nie kończy. Gdyby Prezes NBP Belka chciał wykupywać te długi na rynku wtórnym (celem ich umorzenia) to go PiS-urary skierują do prokuratury, bo w tym są dobrzy.

     Te 2,5% inflacji obniży siłę nabywczą wszystkich pieniędzy jakie posiadają gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy.Będzie tego 2.5% od pieniądza M3 czyli 1 122 900 mln zł (źródło…) = 26 479 mln zł. Takie obniżenie siły nabywczej nie pozostanie bez dalszych skutków. Spowoduje ono wykreowanie potrzeb pożyczkowych na taką właśnie kwotę.Jest to tzw „podatek inflacyjny”, który zgarnia Międzynarodowy Bankster wraz z odsetkami.

Społeczeństwo dostanie w plecy:

- lichwę od pożyczonych kwot pod zastaw obligacji rządowych – około 570 mln zł, oraz

- podatek inflacyjny jako suma potrzeb pożyczkowych i lichwy 26 479 mln zł + 2 647 = 29 126 mln zł

     Pracująca nędza zyska niewiele, ale rentierzy stracą ewidentnie i to nie na rzecz współplemieńców. Chyba nie pozostawią tego płazem.

     Tak więc wtedy, gdy będą demonstracje pod TK i niedzielne demonstracje w obronie sekty Jarosława Kaczyńskiego, sejm ubije deal z banksterami, który będzie nas kosztował prawie 30 mld zł. Te pieniądze z pewnością obrócą się przeciwko polskim interesom. Jeszcze ponoć mamy coś do sprzedania.

     Wierzcie mi. Ta notka ma posmak pocałunku z lwicą: przyjemność żadna a strach wielki. Jednak – jak kiedyś powiedziałem – Polakiem jestem, więc moje obowiązki są polskie. Moim obowiązkiem jest to Wam powiedzieć, i jeszcze to, że wyjście z tej sytuacji jest proste. Wystarczy zmienić architekturę monetarną polegająca na kreacji oprocentowanego długu zastępując ją emisją pieniądza suwerennego. Nam jednak w tym przeszkadza… no nie powiem co, bo nie chciałbym powtarzać rodzinnych tradycji z okresu sanacji.

Do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.

    Szanowny Panie Prezydencie. Zawetuj tę ustawę. Zmuś ten „orszak pogrzebowy” do myślenia. Udowodnisz, po której stronie stoisz. Liczymy na to i damy merytoryczne wsparcie.

KOMENTARZE

 • Dawno, dawno temu
  coś było na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=5BxBpz-3Uw0
 • a jaki mamy na to wpływ, obwywatele ?
  oczywiście, prawdę trzeba głosić, ale co ona obchodzi "palacza", który wie, ale przecież sam się dalej zabija.

  Warto by dodać, przede wszystkim komu inflacja zabierze "siłę nabywczą".
 • @interesariusz z PL 09:37:01
  ... Te 2,5% inflacji obniży siłę nabywczą wszystkich pieniędzy jakie posiadają gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy....
  nawet gdybyśmy to powtarzali milion razy to do łosi idących w kondukcie pogrzebowym Kaczyńskiego to nie dotrze. Jednak mówić trzeba.
 • @nikander 09:45:36
  Niech Pan to skieruje do reyzedenta jako petycja na mail: bdi@prezydent.pl, wtedy oni muszą panu odpowiedzieć.
  gratuluję wyłapania tego o co chodzi przede wszystkim sprzedawczykom Polski.
 • Przeczytałem,zrozumiałem,zbladłem...
  Jeżeli Sz.P.Prezydent to zawetuje to ja ogolę głowę na łyso.
  PS.
  ...na wszelki wypadek mam czapkę.
 • lichwa
  PO "drukowało" co tydzień " Obligacje" w euro i złotych -zależnie od "potrzeby"- przez 8 lat.

  Nie slyszałem lamentu ajwaj ,giewałt w stronę ryżego Ducka ,PO ani prezia -gajowego marii karola,ani z ław pierdzącej opozycji.
 • Witam, Panie Józefie,
  Zawsze z wielkim uznaniem dla Pana trzeźwej kompetencji. 5* Pozdrawiam serdecznie. BJ
 • @kfakfa 10:48:49
  Za wybaczeniem. Napisałem na ten temat dziesiątki notek. Dla przypomnienia ostatnia: http://nikander.neon24.pl/post/126126,konfederacja-wystawiamy-rachunek
 • @Bogusław Jeznach 10:49:47
  Nie pamiętam już co się stało z tym chłopcem, który odkrył, że król jest nagi. Wszelki jednak los przyjmę z pokorą.

  Pozdrawiam ciepło.
 • @
  http://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/to-uczucie-kiedy-lubisz-pis-ale-wlasnie-przeczytales-podrecznik-do-ekonomii-smutny-kot.jpg
 • Dałem 5*
  Panie Józefie,
  zgadzam się z Pańskim objaśnieniem poczynając od czwartego akapitu.

  Objaśnianie sytuacji zacząłbym jednak od czegoś innego, co wydarzyło się w IIIŻydo-RP jakieś 10 lat temu.
  W 2006r. przedstawiciele banków komercyjnych (zagranicznych) poinformowali, że w Polsce w obiegu pieniężnym znajduje się od 6 do 11 razy więcej pieniądza wirtualnego niż rzeczywistego.

  Czytelnikom nie znającym ekonomii wyjaśniam: pieniądz wirtualny istnieje tylko w zapisach księgowych (nie ma go na rynku ani w banknotach, ani w bilonie). Pieniądz wirtualny jest kreowany (wytwarzany) przez banki komercyjne - istnieje ponad 1000 sposobów jego kreacji (np.: kredyty bezgotówkowe, karty płatnicze itd., itp.).

  W związku z rosnącą w tempie geometrycznym (a_n = qa_{n-1}) ilością pieniądza wirtualnego następuje ucieczka z rynku (na bankowe konta jego kreatorów) coraz większej ilości pieniądza rzeczywistego. I to jest zasadnicze źródło deflacji (nie tylko w Polsce, ale na całym Zachodzie).
  ____________________________

  To, co zrobił PiS musiałaby zrobić także PO (podobną operację przeprowadziło USA w tym roku i będzie musiało przeprowadzić w roku następnym).
  Zastanawiam się tylko, gdzie się podziewa TK - strażnik Konstytucji -, który pozwala na ominięcie w zakresie 2,5% artykułu 220 konstytucji IIIŻydo-RP?
  (Według mnie to jednak NBP wykupi te obligacje, ponieważ kupi papiery od banków, a nie od rządu RP.
  Zresztą podobne artykuły do art. 220 Konstytucji RP istnieją we wszystkich państwach Zachodu, które zostały zmuszone do zadłużania się u Żydów.)
 • @Rzeczpospolita 11:54:11
  Szanowny Panie Dariuszu.

  Wszystko się zgadza. Jednak przeżywamy chyba niespotykany przypadek długo występującej deflacji, który nie zakończył się lawinowym narastaniem zatorów płatniczych i masowych bankructw. Sytuację uratował wyjątkowy duży spadek cen zaopatrzeniowych surowców energetycznych. Oberwało się jednak kopalniom i rząd POpatrańów nie miał pomysłu na to co z tym fantem zrobić. Wyjątkowa okazja na to aby przekuć spadek tych cen na sukces gospodarczy została zmarnowana.

  Zgadzam się cel inflacyjny na niskim poziomie jest dobry dla gospodarki, jednak kreacja oprocentowanego długu to "ubój rytualny". Chyba nie muszę przypominać ile razy na ten temat pisałem.

  Pozdrawiam.
 • @roux 11:40:28
  Przednie. Wypada mi tylko podziękować.
 • @nikander 12:17:48
  "Sytuację uratował wyjątkowy duży spadek cen zaopatrzeniowych surowców energetycznych".
  Sytuację uratował przede wszystkim udział inwestycji rządowych w obrocie gospodarczym, który na przestrzeni ostatnich lat nie spadał poniżej 5% PKB.
  Gdyby nie to, mielibyśmy od lat kilkuprocentowy, ujemny wzrost gospodarczy.
  Jeżeli przyjąć zasadę, że zwiększenie podaży pieniądza powyżej wzrostu PKB powoduje inflację, to występująca ostatnio lekka deflacja była de facto kilkuprocentową inflacją.
  Tyle, że dodatkowa ilość pieniądza została ściągnięta z rynku przez sztucznie wykreowany popyt inwestycyjny.
  Na te inwestycje, prowadzone z całkowitym lekceważeniem rachunku ekonomicznego - dość wspomnieć, że polskie autostrady są średnio o cały milion euro droższe od niemieckich - poprzednie rządy zadłużyły kraj na kilkaset miliardów USD.
  Drogi panie Nikander, BCI nie jest idealnym instrumentem, ale takowych nie ma.
  Oprócz opisanych zagrożeń, związanych z jego użyciem, wypadałoby również przytoczyć zalety.
  Czekam na kolejny artykuł, napisany z właściwą dla pana niebywałą swadą, dokładnie to wszystko wyjaśniający.
  Prosiłbym pana również, aby prostował pewne dyrdymały, wypisywane tutaj przez niektórych, zachwyconych pańską twórczością czytelników.
  Na przykład, przypominał zasadę mnożnika pieniądza, zgodnie z którą, przy pełnym wykorzystaniu popytu na kredyty i przy zachowaniu obecnego poziomu rezerw bankowych, w obiegu teoretycznie może się znajdować 12.5 raza więcej pieniądza wirtualnego, niż rzeczywistego.
  I nie jest to żadna tragedia, jako że są to de facto wzajemne zobowiązania podmiotów na rynku, w których pośredniczą banki.
  Tragedią jest to, że od tego obrotu płacimy haracz, który w postaci walizek całkiem fizycznych euro i innych walut, opuszcza nasz kraj.
  Pozdrowienia.
 • @alek.san 14:09:06
  Dziękuję za wzbogacenie argumentacji. Istotnie, 1,5 roku deflacji i brak tragedii zatorów płatniczych musi mieć więcej przyczyn. Cieszę się, że zaczynamy rozmawiać merytorycznie i wzajemnie wzbogacać swoja wiedze.

  Pozdrawiam
 • @Nibiru 15:00:02
  A ileż to roboty? - kto za, kto przeciw nie widzę - a dutki się przydadzą.
 • @nikander 14:21:31
  Dziękuję.
  Pragnę jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz.
  Jakąś częścią kredytów bankowych (jaką - nie wiem, ale domyślam się, że w realiach naszego kraju, sporą) są pożyczki na cele konsumpcyjne w zakresie dóbr niższego rzędu - żywności i podstawowej odzieży.
  Że mogą to być bardzo duże kwoty, świadczy popularność w Polsce firm lichwiarskich, typu Wonga czy Provident.
  Jeżeli przyjmiemy, że w okolicach realnego minimum egzystencji, czyli około 700 - 800 zł na osobę, żyje w Polsce około 30% ludności (16% w granicach ubóstwa relatywnego), to grupa ta rocznie wydaje około 100 mld złotych rocznie, niemal wyłącznie na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
  Kierowanie części tych pieniędzy w ten sposób, aby omijały lichwę i haracz odsetek od kredytu bankowego, jest w obecnych polskich realiach bardzo rozsądnym działaniem.
  Dlatego byłbym ostrożny z krytyką takich działań, jak na przykład słynne 500 zł na dziecko, gdyż właśnie służą takiemu celowi.
 • Nie zawetuje.
  Oślepiony blaskiem chanukowych świec prezydent tego nie zawetuje.
 • ---- Chylę czoła
  --Dziękuję Panu ! tym bardziej ,że zupełnie nie znam się na ekonomii. Ktoś musi jednak czuwać , dobrze ,że to Pan .
 • @alek.san 15:44:58
  Tak. Stala nędzy w Polsce jest przerażająca. Jednak bez zmiany architektury monetarnej możemy jedynie ludzi łudzić obiecankami.

  Zaprasza do Konfederatów.
 • @ninanonimowa 16:38:52
  Niestety, ale poza takimi notkami niewiele mogę. Cieszy jednak coraz większe zrozumienie mechanizmu totalnego nas ograbiania.
 • Autor
  Inflacja plus odetki od kredytow traktuje jako haracz dla mafi aby wogole pozwolono na funkcjonowanie podmiotow na jakims rynku(panstw)
  Jak przystalo na bardzo duza mafie ma ona w kieszeni politykow,media,sady,policje,sluzby i udzialy w wiekszosci duzych zyskownych przedsiewziec.Jest to monopol wsrod mafi i jako monopol rowniez stosuje techniki monopolistyczne aby wykosic konkurencje np. sterujac rynkiem surowcow naturalnych czy wykorzystuje ingerencje silowe w krnabrne organizmy panstwowe.
 • @alek.san 15:44:58
  "Kierowanie części tych pieniędzy w ten sposób, aby omijały lichwę i haracz odsetek od kredytu bankowego, jest w obecnych polskich realiach bardzo rozsądnym działaniem.
  Dlatego byłbym ostrożny z krytyką takich działań, jak na przykład słynne 500 zł na dziecko, gdyż właśnie służą takiemu celowi..."
  I stąd pewnie dlatego taki opór i krytyka. Może się mylę, ale podniesienie kwoty wolnej od podatku powinno przynieść podobny efekt. Uciec od haraczu i lichwy się nie da bez pełnej suwerenności, ale czy są w ogóle takie kraje?
 • No to okazuje się,
  że 500+, będzie miało "+" znacznie większy niż 200 zł (miało być zabiorą 700, dadzą 500).
  Przez lata trzeba będzie płacić odsetki od tych 500+200.

  No i, gdyby jednak do Polski wpuszczono migrantów, to te 500+ przyda się bardzo im, ich 4 babom oraz 32 potomkom z tych bab - razem 16 000 + inne zasiłki i apanaże.

  Czy to przypadek??
  A może znak.
  Oczywiście nie podejrzewam o złą wolę, tylko o sprytną inspirację kogoś nie rzucającego się w oczy.
 • To chyba są jednak dwie różne sprawy
  Nie sądzę, żeby PIS-owcy urządzili "awanturę o Trybunał Konstytucyjny" żeby "przykryć" deal z banksterami.
  To są dwie różne sprawy.
  Zresztą, przed kim niby mieli to ukrywać?
  Zapewne nie przed "opozycją" ponieważ ta jednak widzi co się dzieje za bardzo nie protestuje.
  Przed wyborcami?
  Nie żartujmy...
 • @Wrzodak Z. 09:55:17
  Niech Pan to skieruje do reyzedenta jako petycja na mail: bdi@prezydent.pl, wtedy oni muszą panu odpowiedzieć.

  Co to jest za adres i dlaczego z tego adresu muszą odpowiedzieć?
 • Podpisuję się po tym:
  #Szanowny Panie Prezydencie. Zawetuj tę ustawę.#

  dwoma rękoma, dwoma stopami i całym swoim jestestwem!

  Tekst chowam u siebie w archiw i będę obserwował sytuację.
 • @waldemar.m 05:37:04
  Panie Waldemarze

  Do Prezydenta to napisałem, ponowiłem i zwątpiłem.

  http://nikander.salon24.pl/685433,do-prezydenta-wyslalem-ponowilem-i-zwatpilem

  Pozdrawiam
 • @nikander 08:04:01
  Właśnie czytam i od razu nasuwają mi się dwa pytania:

  1. Pan tylko podejrzewa, czy ma Pan pewność?

  2. Co to za Konfederacja i jak jej przekazywać swoje konkretne propozycje?
 • @nikander 08:04:01
  A wie Pan co - ja im za te marne 10 tyś. zł jestem gotów pomagać. I od razu dwóm P.
 • @waldemar.m 08:43:05
  No cóż, urzędnikom od prezydenta, bo nie sądzę, aby takimi głupotami spokój mu mącono, "wydaje się". Ja jestem pewny art 4 ustawy o NBP łamie art. 227 konstytucji jak amen w pacierzu.

  O Konfederacji puściłem tu kilka notek. Kilka zdań o nas można znaleźć tutaj: https://dl.dropboxusercontent.com/u/75370509/Stanowisko%20uzgadniane%20KoRReUs.pdf

  Zapraszam. Do nas nie trzeba się ani zapisywać ani wypisywać. Podstawa to chęć pracy nad wypracowaniem wspólnego stanowiska. Spotykamy się na Skype choć mieliśmy już kilka konferencji i trzy sejmiki.
 • @nikander 08:52:23
  Moje imię Skype: natawal

  Czekam na rozmowę z Panem.
 • @nikander 08:52:23
  Czytam o Konfederacji. Rozdział o kreacji pieniądza.

  Czy wma nie mieszają się miliony z miliardami?

  Np. Pan pisze o 30 miliardach "do tyłu", ale na tą sumę składają się jakieś drobne milionowe kwoty.

  Gdzie jest sedno?
 • @waldemar.m 10:07:15
  Byś może są to kwoty, które nie mieszczą się nam w głowie, ale architektura monetarna oparta o kreacje oprocentowanego długu kosztuje nas około 130 mld (powtarzam: miliardów!!!) zł rocznie. Cały nasz dług publiczny to banksterski przekręt.
  https://www.youtube.com/watch?v=5BxBpz-3Uw0
 • @nikander 10:49:13
  #kosztuje nas około 130 mld (powtarzam: miliardów!!!) zł rocznie.#

  Ja dopiero teraz zrozumiałem dlaczego Dorsz Pana nie zrozumiał.

  Piszecie tak:

  "Razem roczny trybut banksterski 155 295 mln zł"

  a w komentarzach piszecie tak: kozstuje nas około 130 mld zł

  Widzę mln zł i ... lekceważę zagadnienie.
 • @nikander 10:49:13
  Czy wysłał Pan do Prezydenta Dudy i Premier "Szydło Stanowisko uzgadniane Konfederacji ..."

  w którym stoi jak byk:

  2. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu płacy minimalnej. Mogłoby to być 24 000 zł.
  Powinno to wpłynąć zarówno na obronę ludności najniżej zarabiającej jak i na obniżenie progu inicjatywy go -
  spodarczej.
 • @waldemar.m 12:50:55
  Panie Waldemarze. Myśmy potraktowali nasz projekt jako "długi marsz". Teraz skupiamy się nad rozwojem ilościowym i jakościowym zaplecza. Zrobienie tego "stanowiska uzgodnionego" jest sporym wyznaniem. Każdy skądś do nas przychodzi i trudno mu porzucić swoje przemyślenia. My postawiliśmy na cierpliwość i zrozumienie całości. Punktem wyjścia jest ta broszurka: https://dl.dropboxusercontent.com/u/75370509/Filary%20pa%C5%84stwowo%C5%9Bci%20naszej.pdf Jeśli ktoś się z nią zgadza tak na 30% to jest dobrze. Dalej to lepsze ma być wrogiem dobrego.

  To "Stanowisko uzgadniane" będzie rozprowadzane jutro na manifestacji PiS. Robi to wrocławski oddział Konfederatów.
 • @nikander 16:48:25
  Dziękuję za zaproszenie. Jeśli będzie pan miał chwilkę czasu, proszę przysłać krótką informację na ten temat na moją skrzynkę na NE24.
  Pozdrawiam.
 • @nikander 14:25:36
  Już ściągnąłem!
 • @alek.san 16:11:38
  Tak na szybko, to tu znajdzie Pan informacje o nas:
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/75370509/Stanowisko%20uzgadniane%20KoRReUs.pdf
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/75370509/Filary%20pa%C5%84stwowo%C5%9Bci%20naszej.pdf

  i komentarze z @waldemar.m
 • studiowałem ekonomię ale niepojmuję tego triku
  może dlatego, iż od dekad nie miałem do czynienia z tą znienawidzoną przez Alfreda Nobla dziedziną ;)))
  można to gdzieś obejrzeć w bardziej łopatologicznej wersji??? z góry Bóg zapłać :)))
 • @sosenkowski 20:22:27
  Może to: https://youtu.be/5BxBpz-3Uw0

  W internecie jest sporo filmów. proszę pogoglać "money as debt"
 • @Rzeczpospolita 12:15:34
  Panie Dariuszu

  Nie odniosłem się do drugiej części Pana notki a jest ona ważna. Wykup obligacji rządowych na rynku wtórnym jest niemożliwy. Czy pamięta Pan jaką awanturę zrobił PiS na tę propozycję Belki. Dla przypomnienia: https://youtu.be/_pIJVUVz7EM

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930