Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
620 postów 7148 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Zainwestujcie w Krasicach

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co myślicie o tym pomyśle. Sprzedaję go za darmo. Kilka dodatkowych miejsc pracy na Podkarpaciu byłoby dla mnie satysfakcjonującą rekompensatą.

      Ze zdjęcia lotniczego szczegół nie widać, ale widać wystarczająco dużo, aby dostrzec potencjał biznesowy zakola Sanu w miejscowości Krasice niedaleko Przemyśla. 


     Po długości rzeki, ilości bystrzy (kolor jasny) i zastoin (kolor ciemny) można wnioskować, że na zakolu występuje spadek terenu około 7 metrów.

     Jest pomysł wybudowania tam niewielkiej i całkowicie ukrytej elektrowni wodnej spełniającej wymogi ekologii. Ingerencja w krajobraz byłaby minimalna. To co trzeba by wykonać to:

 1. Niewielkie spiętrzenie wody (około 3 m) z szykaną umożliwiającą okresowy przepływ ponad koronę mini-zapory. Spiętrzenie pełniłoby pewną funkcję energetyczną i retencyjną. Pojemność zbiornika należałoby tak zaprojektować, aby przy średnich przepływach metrowy spadek lustra wody można było napełnić w czasie nie dłuższym jak dwie godziny, aby umożliwić przepływ wody przez koronę i szykanę.

 2. Wydrążenie metodami górniczymi lub wiertniczymi sztolni o długości około 1 km.

 3. Zainstalowania turbiny, która pracowałaby w okresie wzmożonego zapotrzebowania na prąd. W tzw. „dolinie nocnej” byłaby wyłączana, aby umożliwić napełnienie zbiornika i przepływ wody korytem rzeki. Byłby to czas pozwalający rybom na swobodną migrację. Przy większych stanach wód „przepływ biologiczny” byłby utrzymany całą dobę a w okresie wzmożonej migracji ryb, który trwa około 2 tygodni” elektrownię można by całkowicie wyłączyć.

     Nie wiem tylko czy ryby prawidłowo reagowałyby na sygnalizację świetlną, ale i o tym można by pomyśleć. Zielone, płyniemy...

     Co myślicie o tym pomyśle. Sprzedaję go za darmo. Kilka dodatkowych miejsc pracy na Podkarpaciu byłoby dla mnie satysfakcjonującą rekompensatą.

A w Krasicach byłem: https://youtu.be/z01poUyArCc

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Nie wiem tylko czy ryby prawidłowo reagowałyby na sygnalizację świetlną, ale i o tym można by pomyśleć. Zielone, płyniemy..."

  Oj, widzę, że Szanowny Pan nie docenia zacnych rybek ;-) Mają szósty zmysł jak nic :-)
  Muszę to przemyśleć, ale temat Pan zapodał niewąski.

  Ukłony.

  5*

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30