Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
739 postów 7788 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

6 maja - bitwa konfederatów o suwerenny pieniądz.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Staniemy na gruncie obrony art. 227 Konstytucji RP choćby się to niektórym bardzo nie podobało.

 

Witam Konfederatów i Sprzymierzonych

 

     Pozostał nam niespełna tydzień do deliberacji na temat nowej architektury monetarnej. Cenię sobie już wykonana pracę przy uzgadnianiu tematyki spotkania. Wiele spraw już zdążyliśmy sobie wyjaśnić. Z pewnością będzie to widać na moim (i organizatorów) rachunkach telefonicznych.

Spotkanie będę uważał na udane gdy:

 1. Wyjaśnimy sobie mechanizm powstawania luki popytowej (głodu monetarnego) tłumacząc to przyjętymi w obecnej architekturze  monetarnej strategią kotwiczenia waluty i instrumentami polityki pieniężnej a nie “spiskową teorią dziejów”.

 2. Wyjaśnimy sobie w oparciu o podobne przesłanki fakt, dlaczego od 2002 roku NBP nie wykreował ani złotówki chociaż nikt mu tego nie bronił. Przypominam: baksterzy kreują rocznie około 8,5% agregatu M3.

 3. Wyczyścimy z naszych głów złogi po pieniądzu kruszcowym bez robienia umizgów do parytetu złota i innych pomysłów opartych o “rzadkość” jak chociażby bitcoiny.

 4. Zrozumiemy, że architektura monetarna jest systemem regulacji nadając większą rolę inżynierom (specjalistom od automatyki i cybernetyki) w projektowaniu nowego systemu zabierając te zabawki ekonomistom. No może nie do końca.

 5. Staniemy na gruncie obrony art. 227 Konstytucji RP choćby się to "niektórym" bardzo nie podobało.

 6. Wybierzemy podstawowe “podzespoły” z których zbudujemy nowy system monetarny. W tym celu wiele z nich musimy zaprojektować od początku.

 7. Dokonamy wstępnej “optymalizacji parametrycznej” tych naszych “podzespołów”. Będzie to wymagało odpowiedzi na setki pojawiających się przy okazji pytań. Dokonamy tego dyskutując nad krokami 4-8 zasygnalizowanymi pod tym linkiem: http://nikander.neon24.pl/post/138036,na-sciezce-do-suwerennego-pieniadza

 8. Rozjedziemy się zabierając ze sobą zadanie dalszej pracy, aby nie zaniedbać czegoś co powodowałoby, że system nie nabrałby cech samoregulacji i homeostazy.

Przygotujcie się na dyskusję (deliberację). W programie zarezerwowano na to 2,5 godziny. Mamy wyjść z przeświadczeniem, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty.

 

Gra o suwerenny pieniądz to gra o jakieś 130 mld zł rocznie dla naszego narodu!

 

Przypominam:

WARSZAWA- 6 maja 2017r. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Al. Solidarności 62 (od Placu Bankowego - około 200 m w kierunku wschodnim, budynek na środku Alei, między torami tramwajowymi. godzina rozpoczęcia 11.00. Prosi się o przybycie na 10.45. Wstęp wolny.

 

Pozdrawiam i do zobaczenia

 

Józef Kamycki – konfederat

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Cieszy, że nie poddał się Pan i nadal drąży temat.
  To nic, że zmian w obecnej geopolitycznej sytuacji nie da się wprowadzić, i tak robi Pan kawał dobrej roboty.. To co wypracujecie zostanie dla potomnych, może w postapokaliptycznym Świecie, gdzie ci co przeżyją i zamurują tych co w bunkrach pochowali się, będą budować nowy Świat i nie będą musieli już marnować czasu na rozważania o pieniądzu, bo będą mieli gotowca do wdrożenia.

  Niestety mam uwagę co do wstępu: "Z pewnością będzie to widać na moim (i organizatorów) rachunkach telefonicznych." zmieniłbym "rachunki" na "bilingi". "rachunki" sugerują koszty.. a w XXIw. rozmowy bez limitu kosztują kilkanaście złotych.. trochę to niepoważne, jak ktoś rozmawia o finansach Polski, a o domowy budżet nie potrafi zadbać perfekcyjnie.. taka dobra rada ;)

  5* oczywiście

  Pozdrowił
 • @wk..ny 10:18:47
  Podjąłem działania po nauczce. Od 15 maja zmieniam operatora i taryfę.

  Dziękuję za krzepiące słowa.

  Pozdrawiam
 • Emisja nie rodzi zobowiązania
  " Art. 220. konstytucji pkt 2

  Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa."

  Nawet gdyby NBP z obowiązku art 227 - jak stoi tam napisane w pkt 1 - dbał o wartość polskiego pieniądza i podjął własną decyzję o emisji pieniędzy skierowanych do budżetu państwa, bo tak wyszło z szacunkowych obliczeń, by spełniać dryf inflacyjny 2,5%, i akurat domknęłoby to deficyt budżetowy, to emisja nie będzie późniejszym zobowiązaniem rządu, wynikającego z dołożenia pieniędzy przez NBP. Emisja przysługuje za darmo i nie jest pożyczką dla rządu, która rodziłaby zobowiązania.
  Skoro NBP nie daje do tej pory oficjalnie i bezpośrednio emisje, choć może, bo emisja nie jest zobowiązaniem do oddawania później emisji, tak jak w pożyczce, lub kredycie, to dlaczego miałby NBP dawać firmom emisje, jako obejście zapisu Art 220 ?

  NBP stojąc na straży wartości złotego, powinien zakazywać rządowi zadłużania się, w bankach komercyjnych, a skoro tego nie robi, to jakim sposobem zmusi się NBP do emitowania w gospodarkę?

  Najtrudniej będzie zmienić konstrukcję emisyjną z kredytowaniem. To nie pójdzie łatwo w praktyce, bo byłoby przetrąceniem kręgosłupa dziurawego systemu. Oni w tym personalnym zestawie rządowym, nie utną gałęzi, na której siedzą.
 • @Mufinek Sposypkom 22:12:34
  Panie Ryszardzie

  Zadał Pan kilka bardzo ważnych pytań na które - mam nadzieję - damy odpowiedź podczas dyskusji.
  Najpierw musimy rozstrzygnąć czy społeczeństwu należy się rekompensata za spadek wartości nabywczej agregatu M3 na skutek inflacji oraz wyrównanie niedoboru środków na wykup wzrostu PKB. Jeśli uznamy, że wygenerowane w ten sposób potrzeby pożyczkowe są manną obiecaną gudłajom to mamy przesrane.
  Myślę jednak, że odwagi nam nie zabraknie. Wtedy rozwiązanie będzie proste.
 • Z całego serca życzę sukcesów i realizacji tego przedsięwzięcia.
  Z racji innych zajęć nie śledzę tego tematu ale jestem zainteresowany i sercem jestem z wami ponieważ wiem że to fundament relacji międzyludzkich i gospodarki.
  Być może sugeruję coś co już jest realizowane.
  Proszę brać pod uwagę praktyczne realne działania i realizację. Żeby to nie były tylko teoretyczne akademickie przedsięwzięcia.
  Dlatego proponuję brać pod uwagę stworzenie równoległego obywatelskiego pieniądza opartego na tym systemie.
 • @Braterstwo.org 08:29:25
  Chcemy sprawę doprowadzić do założeń przedlegislacyjnych. System monetarny staje się teraz jednym z najważniejszym elementów umowy społecznej jaką jest Państwo.

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930