Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
688 postów 7519 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

KoReUs - nowe pacta conventa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rozpoczynamy od opracowania autorskiego.

 

Według Wikipedi:

Pacta conventa (łac. warunki uzgodnione, występuje także pisownia pakta konwenta[1]) – umowa o charakterze publicznoprawnym podpisywana w czasie sejmu koronacyjnego przez każdego nowo wybranego w drodze wolnej elekcji króla. Umowy te redagowane były w czasie  sejmu elekcyjnego przez reprezentantów sejmu i senatu oraz przez reprezentantów wszystkich kandydatów na tron Rzeczypospolitej z osobna. W paktach konwentach znajdowały się osobiste zobowiązania króla. Ich treść odzwierciedlała program królewski w dziedzinie polityki, gospodarki i kultury.

     Zmiana na stanowisku premiera niewątpliwie zakolebie naszą sceną polityczną. Trudno dzisiaj powiedzieć czy  nastroje społeczne wrócą do stanu równowagi, żeby nie powiedzieć do stanu społecznego błogostanu jaki obserwujemy obecnie. Koncepcja „Polski według Kaczyńskiego” i przepychanie ustaw kolanem to nie to czego oczekiwaliby Polacy a zwłaszcza bardziej świadoma ich część.

     Jak już pisałem Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych zapoczątkowała pracę nad stanowiskiem uzgodnionym w kwestii ustroju politycznego i gospodarczego, które wrażałyby aspiracje Polaków. Może nie tych, którym wystarczy 500+ ale takich, którzy wierzą, że bez łaski miłościwie nam panujących, stać ich na 5 000+.

     Ambitny plan ukończenia pracy przed końcem roku, nie powiódł się. Podczas rozmów z potencjalnymi sygnatariuszami naszego stanowiska uzgadnionego, każda z organizacji poprosiła o stosowny czas do namysłu. Nic dziwnego. KoReUs, aby wyjść z propozycją odbył w sumie 8 sejmików i trwało to prawie 3 lata. Przewinęło się sporo ludzi i sporo poglądów. Z jednymi było nam po drodze z innymi musieliśmy się rozstać.

    Działamy w ramach wielobiegunowej sieci współpracy organizacji dobra wspólnego i praca nad stanowiskiem uzgodnionym jest jednym z projektów autonomicznych. Postawiliśmy na struktury sieciowe, bo wykluczają one „lokalnych Napoleonów” tj. takich właścicieli kanap politycznych, którzy nie dopuszczają myśli, aby ich nie było najmojsze. Ba, dochodzimy nawet do wniosku, że sporo z nich cierpi na nieuleczalny neurosis.

     Polacy zasłużyli na państwo ich marzeń. Państwo, którego nawet obecnie nie mogą sobie wyobrazić. Oczekują na solidne bazy analityczne wokół szczegółowych rozwiązań. Na państwo, które byłoby im przyjazne jak dobrze skrojone ubranie. Mogą je mieć, jeśli zadadzą sobie trud współpracy z krawcem.

     W styczniu i lutym spotkamy się w Sejmie na konferencjach poświęconych nowej architekturze monetarnej, związkom gospodarczym o strukturze sieciowej, i powszechnemu samorządowi gospodarczemu.

      Tylko ze ścieżek idących w tym samym kierunku powstaje trakt. My chcemy wspólnie powbijać słupki aby określić z kim nam po drodze, a z kim nie. Wstęp do dyskusji proponujemy tutaj: https://www.dropbox.com/s/sdkw9oo9x1lii3i/KoReUs-nowe%20pacta%20conventa.pdf?dl=0 a spis treści poniżej. Włącz się do dyskusji. Zmobilizuj swoich znajomych.

 

Spis treści

 

1. Misja 2

2. Reforma ustroju politycznego 2

a) Kontrakt wyborczy 2

b) Ordynacja wyborcza 3

3. Reforma ustroju monetarnego – su­werenny pieniądz 3

4. Reforma ustroju gospodarczego – mobilizacja kapitału strukturalnego 4

a) Struktury sieciowe i integracja produk­towa 4

b) Spółka właścicielsko-pracownicza - deproletaryzacja 5

5. Rolnictwo – ekosystemy rolno-prze­twórczo-handlowe 5

6. Reforma systemu podatkowego 6

a) Podatek transferowy – odzyskanie bazy podatkowej 6

b) Podatek dochodowy – instrument uspo­łecznienia gospodarki 6

7. Reforma szkolnictwa – wychowujemy gospodarzy a nie najmitów 7

8. Reforma sądownictwa – wyroki w imieniu żyjącej osoby fizycznej 7

9. Reforma ustroju samorządowego – konsensus gospodarki i budżetu 8

10. Strategia – zadecyduje właściwa kolejność. 8

 

 

    Pracę nad ostateczną wersją stanowiska uzgodnionego chcielibyśmy ukończyć do kwietnia. Po tym czasie przechodzimy do integracji i budowy struktur. Oby tylko sceną polityczną zbyt mocno nie zakolebało.

 

    Jeśli ktoś chciałby ściągnąć dokument, to proszę się pośpieszyć. DropBox stał się płatny i link jest aktywny tylko przez kilka dni.

 

KOMENTARZE

 • Może by się to udało z Panią Premier Szydło, gdyby...
  zebrała ona narodowców, dawny LPR, dawną Samoobronę, swój pisowski elektorat i utworzyła nowa partię?
  Myślę, że Pani Premier jest tą osobą, która z taką siłą mogłaby to pociągnąć.
 • @Jan Paweł 15:07:25
  Jestem przekonany, że Pani Premier pociągnęłaby Polaków do urn.
 • @Jan Paweł 15:09:36
  Witam
  Obawiam się, ze pani Szydło nie jest z tych którzy łatwo by mieniały swoje barwy partyjne.Szanse zatem oceniam jako niewielką, ale kto wie...
 • @nikander 15:47:22
  Oczywiscie ze niezbedny jest kontrakt wyborczy bo obecnie to jest glosowanie wg catwalk-prezentacja fizjonomi i manipulacja medialna kandydata i przeciwnikow.
  Kandydat zamiast reprezentowac interesy wyborcow -reprezentuje interesy swojego sponsora(lobbingu),znajomych, rodzine i partie.
  Jasno powinien byc tez okreslony sposob odwolania lub ukarania wybranego przez wyborcow reprezentanta ktory dziala przeciwko nim.
  Moim zdaniem jest to warunek konieczny brania udzialu w wyborach przez Polakow(kontrakt wyborczy+sposob odwolania,ukarania za sprzeniewiezenie sie kontraktowi)
 • @mac 16:31:41
  Cieszę się, że ten pogląd zaczyna się upowszechniać.

  Pozdrawiam
 • @nikander 16:50:36 Odwołanie Prezydenta co Polin Polskę nazywa...
  ..jedną z naj spraw, może i decydującą...
 • @nikander 16:50:36
  "DropBox stał się płatny i link jest aktywny tylko przez kilka dni."

  Może GitHub? Musiałby Pan sprawdzić, czy narzędzie stworzone dla programistów nadało by się do redagowania dokumentu tego typu. W końcu źródło programu to też... tekst.
  GitHub jest bezpłatny dla niekomercyjnych projektów OpenSource, musiałby Pan sprawdzić również warunki licencji.
  Ale może warto, bo jest to uznana na całym świecie platforma.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031