Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
696 postów 7568 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Nowoczesna Teoria Pieniądza (MMT) – czy aby nowoczesna?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polacy mają prawo reagować nerwowo, gdy ktoś im wypisuje, że rządowi nigdy nie braknie pieniędzy, bo sobie je wydrukuje.

 

     W Internecie poszybował ostatnio artykuł – niewątpliwie utalentowanego – blogera ekonomicznego Michała Michalaka Nowoczesna Teoria Pieniądza, czyli dlaczego rządowi nigdy nie zabraknie pieniędzy Warto go przeczytać, bo dyskusji na temat istoty pieniądza nigdy dość. Jak pisze autor: „Podsumowując: 144 tys. odsłon, blisko 1800 komentarzy, ponad 400 udostępnień na FB i telefon od matki, że najlepszy mój tekst” -można tylko pogratulować. Jednak mam pewne wątpliwości czy tym artykułem autor zrobił więcej złego czy dobrego.

     Niewątpliwie przybliżenie tej teorii opracowanej na Levy Institute przez ekonomistę o polsko brzmiącym nazwisku Hyman Minsky jest po stronie dobrych intencji. Także to, że wiele zacnych naukowych luminarzy popierając tę teorię - kwestionuje ustalenia z Bretton Woods - zasługuje na uwagę. Mnie brakowało przykładów przybliżania się niektórych banków centralnych do stosowania tej strategii kotwiczenia waluty jak to się dzieje w Japonii, USA, Wielkiej Brytanii a nawet EBC. Warto zapoznać się z tym artykułem Nowoczesna Teoria Pieniądza podpowiada, jak się zadłużać bez kryzysu aby zrozumieć Japonię jako „kraj kwitnącego długu”.

      Najkrócej mówiąc, teoria ta suwerenność monetarną zasadza w tym, że bank centralny może wykupić i umorzyć obligacje emitowane przez rząd. Problem w tym, że tylko państwa posiadające lotniskowce mogą sobie na taki proceder pozwolić.

Pretensję do autora można mieć w następujących kwestiach:

1. Już sam tytuł zdradza intencję autora, którą jest (zamierzone lub nie) obrzydzenie Polakom założeń tej teorii.

     Nikt bowiem bardziej jak Polacy nie odczuli skutków czasu, gdy wytwórnie papierów wartościowych pracowały na trzy zmiany a na banknotach przybywało zer. Mało kto pamięta, że był to typowy atak na walutę zorganizowany przez wrogie nam ośrodki rękami JPII i Wałęsy popart amerykańskimi sankcjami. Ci dwaj panowie - bowiem - „znaleźli” sposób na poprawę życia Polaków robiąc przysługę banksterom (to są fakty, a nie marksizm!!!). Tłumaczenie, że winne było centralne planowanie i tayloryzma jako doktryna organizacyjna - trafia w próżnię. Trzeba by wiedzieć co to było centralne planowanie i co to był ten tayloryzm oraz że amerykanie nas w pięty nie łaskotali. Winna była „komuna” i tyle… ona drukowała pieniądze bez pokrycia.

     Polacy mają prawo reagować nerwowo, gdy ktoś im wypisuje, że rządowi nigdy nie braknie pieniędzy, bo sobie je wydrukuje.

2. Autor zbyt pochopnie zamordował ilościową teorie pieniądza.

     Jak mówił Albert Einstein „dobra teoria jest najlepszą praktyka”. Praktyką każdej doktryny monetarnej są instrumenty polityki pieniężnej (operacje dostrajające i aprecjacyjne). Aby nie doprowadzić do sytuacji jaką mamy w Wenezueli rząd musi mieć nałożony kaganiec na to, ile tych pieniędzy dosypać do gospodarki i w które obszary. Mogę tylko zadać autorowi pytanie: jak zbudować formuły emisyjne na takie zjawiska monetarne jak: hiperinflacja, deflacja, stagflacja bez zaprzęgnięcia do tego ilościowej teorii pieniądza?

3. Autor niebezpiecznie bawi się założeniem, że rząd będzie bardziej dbał o zapewnienie równowagi towarowo pieniężnej niż o słupki wyborcze. Człowiek w systemie monetarnym opartym o charter czyli statut jest najsłabszym ogniwem i powinien być z niego wyeliminowany na rzecz beznamiętnych formuł emisyjnych.

     Nowa architektura monetarna pieniądza suwerennego, która mówi, że społeczeństwu należna jest rekompensata spadku wartości nabywczej agregatu pieniężnego M3 powstałego na skutek inflacji oraz wyrównanie niedoboru środków płatniczych na wykup wzrostu przywraca matematyce w ekonomii właściwe miejsce. Do zupy trzeba wsypać tyle soli ile trzeba. To zawsze jest w recepturze i wie o tym każda kucharka. Nawet paszę dla kurcząt obecnie zadaje komputer, bo człowiek czasem może być pijany.

A z dwoma przywołanymi artykułami warto się zapoznać. Nie gryzą...

 

KOMENTARZE

 • To nie tak powinno być.
  cyt z polecanego pierwszego artykułu. akapit: Inflacja głupcze:
  - Co ciekawe, mimo że wpompowano ogromną ilość pieniądza w gospodarkę, to nie widać tej hiperinflacji i katastrofy. Wprost przeciwnie, cały czas poziom inflacji jest na stosunkowo niskim poziomie - zwraca uwagę prof. Zaleska.

  I wyjaśnia - stało się tak dlatego, że pieniądze z Fed-u czy EBC nie zawsze trafiały do tzw. realnej gospodarki, czyli np. do przedsiębiorców, tylko często krążyły w sektorze finansowym.
  koniec cytatu.
  - - - - -
  Sektor finansowy zakłóca działanie rynku, bo towary w postaci papierów wartościowych stanowią poboczny rynek (miedzybankowy). Zresztą na tym ryneku traktuje czasem te towary jak pieniądze, nazywając agregatami. One nie są pieniędzmi, bo są niepodzielne. Nie spełniają funkcji transakcyjnej i mierniczej. Nie mają równej płynności. Ich nie można pociąć na mniejsze kawałki. One tylko tezauryzują pieniądze. Np najmniejsza jednostka elektronicznego bonu skarbowego lub pieniężnego ma aż 10000zł.

  Bilans bankowy z wierzytelnościami i zobowiązaniami jest nieprzystający do rzeczywistości bilansu, bo nie równoważy w bilansie tak jak u zarania bankowości, towaru z notą bankową. (banknotem, pierwowzorem pieniądza, bo jeszcze wtedy niepodzielnego) Resztę transakcji dopełniano pieniądzem towarowym.
  Współczesny bilans bankowy, jest zaciemnianiem sprawy, bo bilansuje mieszankę towarów wszelkiej maści; papierów wartościowych, pieniędzy i pojęć o zwłokach w płatności. Bilans bankowy jest narzędziem do zakrywania oszustwa. Bilans powinien ujmować stan chwilowy, albo przedstawiać rejestr zmian chwilowych, na przestrzeni odcinka czasu. Ma być rejestrem łącznej wartości papierów wartościowych w banku, a po drugiej stronie bilansu, ma być rejestrem wyemitowanych pieniędzy jednorazowych, dla konkretnego systemu banków. Według tej samej zasady, jak jednorazowa nota bankowa w dawnych czasach, którą bank niszczył na oczach tego klienta, który odbierał swój depozyt bankowy. To był prototyp anihilacji pieniądza, by zgadzał się bilans w banku. Taka powinna być teoria bankowa. Rynek miedzybankowy, ma być rynkiem pieniądza jednorazowego. Zaś najpoprawniejszą konstrukcją byłby rynek poszerzonego większego asortymentu towarów, jak na rynku międzybankowym. Taki pieniądz, elektroniczny lub fizyczny, pobocznie może wówczas obsługiwać obiegowo każdy pozostały rynek, w autonomicznym systemie, tych samych podmiotów uczestniczących na rynku międzybankowym.

  Inną z kolei sprawą jest fałszywe mówienie o tworzeniu pieniądza z powietrza. Ten pieniądz nie jest z powietrza (lub z niczego), lecz w oparciu o "towar". Tym towarem są obywatele w zniewolonych, bo prywatnych państwach. Bank światowy utrzymuje swój bilans na bazie podległych mu banków centralnych. W tych analizach bilansu używa się "towarów", którym są certyfikaty urodzeń obywateli państw. Są to papiery wartościowe, którymi mogą handlować tylko wyznaczone banki. Na początku ceryfikaty były materialne. Jak doszły kolejne państwa do tego procederu, to zapewne certyfikaty mają już formę zapisu w komputerze. Ich wartość jest szacowana na podstawie kompleksowych danych co do obywateli. Dlatego właśnie dozwala się rządom do zadłużeń. Ten potencjał zadłużeniowy jest jeszcze znaczny. Można to szacunkowo obliczyć. O wartościach certyfikatu urodzenia trochę już wiadomo. Średnio jest to kilkaset tysięcy dolarów.
 • @Mufinek Sposypkom 03:10:45
  Witam
  O poziom inflacji tak długo możemy być spokojni jak długo nie zostanie zasypany głód monetarny. Tak długo jak długo dosypywanie pieniędzy do systemu jedynie zmniejsza potrzeby pożyczkowe, a ściślej mówiąc konieczność kreacji pieniądza dłużnego tak długo możemy spać spokojnie. U nas ten margines bezpieczeństwa wynosi około 360 mld zł.
  Co do funkcji pieniądza, to lepiej aby były one takie do których ludzie się przyzwyczaili. Można jedynie zadbać o to aby te funkcje były bardziej sprawiedliwie realizowane.
  Należy wspomnieć, że do koncepcji MMT nawiązał Marek Belka swoją propozycją wykupu obligacji rządowych na rynku wtórnym, co wylazło z afery podsłuchowej i na co tak zajadle rzuciły się PiS-dzielcy. Sami jednak drukują pieniądze na potęgę. Ot polityka...
 • @nikander 07:17:29
  Chętnie widziałbym komentarze tych, którzy chcieli "wyedukować nikandra". Czyżby wymiękli?
 • Kredyty obywateli i rządu, to nie jest pieniądz z powietrza.
  Mini lekcja edukacyjna.

  Pieniądz kredytowy, oparty jest na pracy do wykonania w przyszłości.
  Oparciem emisji współczesnego pieniądza, jest dokonany fakt zniewolenia obywateli, a zatem zarazem ich państw, bo na ich miejsce, za pomocą gwałtu systemem zaplanowanych wojen militarnych, gwałtu; prawnego, religijnego, medialnego i policyjnego, stworzono państwa zarządzane marionetkowo przez prywatne mafie, wchodzące w skład komitetu 300.

  Bilans na poziomie światowym w komitecie 300, według prostej logiki, jest robiony mniej więcej na takiej zasadzie:

  Ustalono na wstępie tego procederu po niewypłacalności rządu w stanach w roku 1933, że wartość żywego narodzonego dziecka będzie jak wartość złota w takiej ilości, jak masa dziecka po porodzie. No bo są to fakty po sławnym kryzysie, że rząd stanów hameryki, zaprzedał obywateli do niewoli, by uratować upadłe niewypłacalne banki. Była to oferta bankowa, by władza zachowała stanowiska, bo fakty doprowadziłyby do wymiany ekipy rządowej. Żadna władza nie lubi odchodzić, więc wolała sprzedać obywateli hameryki prywaciarzom, bo tradycje niewolnictwa w hamerykańskiej cywilizacji, były głęboko osadzone w świadomości tej cywilizacji, zbudowanej rękami czarnoskórych niewolników.

  Więc bilans bankowy z poziomu centralnego działa tak:

  3,3 kg - średnia masa dziecka po porodzie. Zamieniamy na uncje trojańskie:

  3,3 / 0,0311 = 106,1 uncji trojańskiej

  Z przelicznika kursowego.

  Dolar / zł = 3,648

  1 uncja złota = 1291,70 $ = 4712 zł (dane na teraz)

  Wartość certyfikatu człowieka, odniesiona jest do wartości złota w wadze noworodka:

  106,1 [uncji] * 4712 zł = 499943 zł ~ 500000 zł

  w dolarach będzie:

  106,1 * 1291,7 = 137049 $

  Jak widać nie jest to nawet wysoka kwota w zł, którą za życia jest człowiek w stanie zarobić pracując.

  Kwota rozłożona na 30 lat, dałaby miesięczny zarobek 1400 zł.

  Potencjał zadłużeniowy długu publicznego, opartego na zasobach zniewolonych wszystkich ludzi w regionie Polski, w oparciu o zasadę ilości złota wg wagi urodzonego dzidziusia wynosi:

  38 mln ludzi * 500000 zł = 19 bln zł

  Dług publiczny Polski w obecnej bankowej teorii, stanowi jedynie 3 / 19 = 15% z totalnych możliwości zadłużenia obywateli-niewolników w prywatnym państwie Polska. 3 bln zł wzięte z licznika balcerowicza.

  (Nie powinno się zasadniczo tego pojęcia nazywać długiem, bo to zadłużenie jest narzucone gwałtem, więc jest to po prostu kradzież. Czyli rejestr wartości dóbr skradzionych przez mafię.)

  Totalne zadłużenie oznacza sytuację, gdy wszyscy zawsze są zadłużeni. Gdyby dług publiczny osiągnął 100% mocy i świat nadal działał na tej konstrukcji, wtedy każda transakcja handlowa polegałaby na tym, że najpierw by się otrzymywało towar za darmo, z rozdzielnika, a potem należałoby to odpracowywać. Czyli nie trzeba by było używać pieniędzy. Każdy by miał na całe życie zaplanowaną wartość pakietu dóbr. Oczywiście wegetatywnych, bo nadwyżkę dóbr ponad wegetatywnych zbierałaby sekcja ludzi zawiadująca takim systemem w świecie i zabawiała się w rozdzielnictwo dóbr, planowanie produkcji i budowanie np planów z zasiedlaniem Marsa, lub wchodzeniem w interakcje z bogami innych cywilizacji, dzięki wypracowywanym nadwyżkom dóbr w niewolniczym systemie.

  I tak by wyglądała teoretycznie taka konstrukcja monetarna w nowym porządku świata.

  Polega to na tym, że centralny rozrachunek banku światowego deponuje potencjały wytwórcze ludzi oszacowywane w ich certyfikatach. No i prowadząc bankowy rachunek aktywów i pasywów, na poziomie światowym, rejestruje bilans wierzytelności od centralnych banków w spółkach państwowych, by były wyrównywane do wartości certyfikatów zasobów ludzkich zasiedlających te państwa.

  Wartości certyfikatów ulegać mogą np korektom, gdy niewolnik samodzielnie się zadłuży np kredytem mieszkaniowym. Jeśli certyfikaty są deponowane również elektronicznie, uaktualnianie takich danych nie jest współcześnie kłopotliwe, bo jest personifikowanie niewolników przez system botów w gugle. Cała pozostałość potencjału zadłużeniowego obywateli-niewolników, którzy nie korzystają z kredytów, pozostaje dla wykorzystania, przez prywatną spółkę podającą się za rzekomo legalne państwo, i taka spółka nadzoruje lokalny porządek monetarny w elementarnym regionie świata.

  Wygląda logicznie na to, że współcześnie certyfikaty urodzeń mogą być na dzisiaj robione elektronicznie, bo zebrane w jednym miejscu w wersji papierowej dla np 4 mld ludzi w formacie np A4 i grubości 0,5 mm stanowiłyby kostkę o wielkości kilkadziesiąt metrów. Więc wtedy kupa roboty dla biurokratów z deponowaniem i uaktualnianiem.

  Ponieważ taka konstrukcja monetarna nie pracuje na pełnym wykorzystaniu zasobów ludzkich, bo rezerwy zadłużeniowe są duże, to dlatego toleruje się rolowanie obligacji lub bonów skarbowych, w spółkach państwach. Między innymi dlatego też marionetki w prywatnych państwach, oddają bankom zasoby ziemskie narodów, jeśli są niewydolne w spłatach swoich długów. Więc okradają narody z zasobów leśnych, wodnych i tego co jest pod ziemią.

  Gdyby się posługiwać pieniądzem papierowym, to NBP mocno poniszczone banknoty musi wymienić na nowe i ZA DARMO. Z elektronicznym pieniądzem już tak nie jest. Jest nieścieralny, lecz wprowadzono mu ścieralność, bo jest tworzony zawsze z kredytu, a pieniądze przy spłacie kredytu nie pozostają w obiegu tylko są anihilowane.

  Dawniej jak osoba fizyczna miała książeczkę PKO, to książeczka była jedynie rejestrem pieniędzy. Przy każdej płatności należało najpierw nabrać zdeponowany pieniądz, gdy się go miało zapisany w książeczce, a potem robić płatności.

  Gdy technologie umożliwiły samodzielne zmiany rejestrów, które w miejsce książeczek PKO przybrały formę kont i techniki z przelewami, pojawił się oprócz banknotów drugi agregat pieniężny. Coś jak drugi pieniądz alternatywny. Ale z powodu złego prawa bankowego, które traktuje depozyt banknotu, jako rzecz która zmienia wtedy właściciela na bank, te dwa agregaty pieniężne zamiast być wymienialne, stają się równolegle działającymi pieniędzmi w tym samym czasie.

  Oznacza to, że zamiast spoczynku banknotu (depozytu) w banku i jego ochrony jak cudzej własności, banknot ma drugie istnienie płatnicze w tym samym czasie. Przybywa więc pieniędzy w sposób nieuprawniony.

  Gdybyśmy w tej chwili jako naród sukcesywnie umniejszali zdeponowane w bankach pieniądze, gromadząc gotówkę w własnych skrytkach, wtedy system regulacyjny na rynku międzybankowym dodrukować musiałaby banknoty. On ma takie mechanizmy regulacyjne, zabezpieczające przed runem na bank. Należałoby więc zawsze utrzymywać niski stan na elektronicznych kontach, a gdyby trzeba było zrobić duży przelew należałoby na krótko przed terminem dokonać gotówkowej wpłaty do banku ze swojej skrytki, a potem dokonać przelew. To jest sposób na teraz, by móc coś zrobić przeciwko marionetkowemu rządowi zdrady narodowej. Ale to tylko półśrodek na krótko, do podłożenia kłody pod nogi pisuaru. Zanim ludzie uzbroili by się we wiedzę i militarnie.

  Np w Gazecie Warszawskiej z 11-17 maja 2018, był artykuł o całkowitym zadłużeniu na świecie. Podano tam, że wynosi ono obecnie 164 bln $.

  Ilość ludzi na świecie wynosi teraz 7.2 mld. Jeśli założy się że światowy bank obejmuje swą ewidencją powiedzmy zaledwie 4 mld ludzi, jak to powyżej przyjąłem, potencjał zadłużeniowy wynosi na świecie:

  137049 $ * 4 mld = 548,2 bln $

  stanowi to: 164 / 548,2 = 30% światowego potencjału zadłużeniowego.
 • Szanowny panie Jozefie...czybylby pan laskaw-
  podeprzec to to cyt:"...przez wrogie nam ośrodki rękami JPII i Wałęsy popart amerykańskimi sankcjami. Ci dwaj panowie - bowiem - „znaleźli” sposób na poprawę życia Polaków robiąc przysługę banksterom (to są fakty, a nie marksizm!!!). …"... jakimkolwiek faktem??? Dowodem????
  Zycie stawalo sie coraz latwiejsze I weselsze….oczywiscie Polakow..panstwo roslo w sile i w 1975 zaszczycono mnie kartka na cukier...wtedy to powiedzialem na pytanie -kiedy skoncza sie kartki na cukier????..stwierdzeniem….. ze wtedy dopiero , jak wprowadza kartki na kartki...co pan napewno pamieta, ze sie stalo.... Partii Przewodniej wystarczylo na to niecale 5 lat....w sklepach braklo musztardy i octu….ale w tym samym czasie wytransferowano z PRL dwa roczne budzety tegoz PRLu...
  Widzi pan to nei JPII i Walesa spowodowli kryzys,,,,,np JPII trzy lata cieszyl sie kartkami na cukier.....
 • KONKURENCJA I PRAWDZIWIE WOLNY RYNEK, one zweryfikują....
  ... to co Pan lansuje i się zajmuje to ...już przeszłość, ślepa uliczka, która się właśnie kończy

  DOWÓD: I PRZEGLĄD:

  Pan lansuje to samo, bo KTOŚ ma te wszystkie parametry ustalać a skomplikowanie tego MA ZA CELU UKRYCIE SEDNA I SPRAWY, czyli KONTROLOWANIA PIENIĄDZA

  Metale szlachetne zostały dobrowolnie wybrane jako pieniądze przez ludzi i nie zostały wskazane jako takie przez siły rządowe. Jednak bardzo wcześnie, gdy znaczenie pieniędzy stało się oczywiste, rządy przejęły kontrolę nad tymi metalami.
  Dzisiaj, ogólnie rzecz biorąc, cechy towaru, które czynią go akceptowalnym jako pieniądz, są ogólnie uzgodnione. Kiedy te cechy zostają porzucone, a rząd, z niecnych powodów, wymusza na ludziach fałszywy substytut, ustala się pieniądz fiducjarny. Nie jest to już pieniądz towarowy przekształcony w coś namacalnego.
  WPROWADZENIE: Gdzie jesteśmy, JAKI JEST STAN RZECZY I SPRAW
  Ta oszukańcza polityka może trwać tylko przez ograniczony czas. Ostatecznie rynek okazuje się potężniejszy....
  Błędem jest sądzić, że JAKIKOLWIEK KRAJ ma gospodarkę wolnorynkową. Gospodarka jest prowadzona przez konglomerat jednostek i specjalnych interesów, w rządzie i poza nim, w tym w Głębokim Państwie, które kontroluje centralne planowanie gospodarcze.
  Ich polityka stara się przekonać nieświadomego,.....
  Głównym celem państwa jest sfinansowanie niemoralnego i niewykonalnego systemu. Wiele można osiągnąć dzięki lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu moneta
  ,,Władający chcą kontrolować pieniądze jako sposób na zabezpieczenie bogactwa i utrzymanie władzy.
  Zaczęło się od King Croesus, kiedy zmonopolizował pierwszą monetę na świecie 2600 lat temu, i nadal trwa wraz z Rezerwą Federalną, trzymając się swojego autorytetu w zarządzaniu światowym systemem fidżajów dolarowych, mimo że spowodował on spustoszenie w naszym obecnym systemie finansowym.

  Sprawa złota,

  Przez lata jako członek Kongresu poparłem zasadę konkurowania walut na rynku,.....

  Statki KTÓRE zatonęły, obładowane złotymi i srebrnymi monetami, odzyskane setki lat później, gdy SIŁA NABYWCZA złota lub srebrnych monet zostały nietknięte. !!!
  Naturalne siły rynkowe zawsze wymagają likwidacji i korekty ekscesów, które centralne planety gospodarcze powodują manipulacją monetarną.
  Tworzenie pieniędzy z rzadka jest zachwytem polityków i potężnym narzędziem dla operatorów. Płacenie za ekstrawaganckie wydatki może być opóźnione przez długi czas, a beneficjenci nie płacą; niewinne ofiary.

  Deficytom sprzyja gotowość FED do ich monetyzacji, co byłoby niemożliwe w przypadku waluty określonej surowcem.

  Zdolność do tworzenia pieniędzy z powietrza gwarantuje, że wydatki wzrosną, rząd będzie rósł, a deficyty będą rosły, a bogactwo narodu zmniejszy się.
  Pieniądze bez pokrycia w metalach odstraszają moralność i tworzą niemoralne społeczeństwo. Wymaga odrzucenia standardu zamiennego towaru i może być egzekwowane tylko za pomocą potężnych przepisów prawnych dotyczących praw do przetargu.
  Świat prowadzony przy użyciu walut gotówkowych, z których każda definiowana jest jako relacja z dolarem amerykańskim jako światową walutą rezerwową, gwarantuje konkurencyjne dewaluacje, nierównowagę w handlu i wojny handlowe.

  Czy kryptowaluty są odpowiedzią?
  Największym wyzwaniem będzie zaspokojenie potrzeby zapewnienia waluty z dokładną definicją jednostki rozliczeniowej.
  Współczesna waluta potrzebuje oświeconego podejścia do tego, jaka powinna być WŁAŚCIWA ROLA RZĄDU w społeczeństwie obywatelskim.

  Podstawowe pytanie sprowadza się do tego: Czy wszystkie nowe waluty muszą być oparte na czymś namacalnym?
  Podsumowanie

  Inwestorzy i politycy na całym świecie budzą się z faktu, że obecny system ekonomiczny długów i pieniądza fiducjarnego jest niezrównoważony i cicho i potajemnie przygotowują się na najgorsze.

  Podsumowanie:

  Rządy będą robić to, co zawsze robią w czasie kryzysu finansowego: chronić ludzi i bliskich głębokiemu państwu.

  Wszystkie waluty pieniężne są samoograniczające, ponieważ są oparte na oszustwie i są równoważne z podróbkami. Niestety, mogą one trwać przez dłuższy czas, powodując znacznie większe zniekształcenia ekonomiczne.

  PROBLEMY, które obecnie napotykamy, są przewidywalną konsekwencją tego eksperymentalnego systemu pieniądza fiducjarnego.
  Wspierała go ekonomiczna i polityczna filozofia, która promowała dziwny pomysł, że "drukowanie" nieograniczonych ilości pieniędzy i ignorowanie niebezpieczeństw związanych z zadłużeniem TWORZY BOGACTWO.

  Najważniejszą odpowiedzialnością jest przywrócenie miłości i zrozumienia wolności.

  Dążenie do DOBROWOLNOŚCI społeczeństwa powinno być naszym celem. Można to osiągnąć przez:

  Legalizacja konkurencyjnych walut.
  Brak podatku od sprzedaży i zysków kapitałowych od pieniędzy.
  Brak tolerancji dla oszustwa.
  Uchylenie prawnego środka płatniczego.
  Audytowanie Fed; z myślą o zniesieniu tego.
  Ujawnij zło w postaci bankowości rezerwy cząstkowej za oszustwo, jakim jest.
  Należy pamiętać, że każdy, kto promuje społeczeństwo bezgotówkowe, nie jest przyjacielem wolności wyboru w sprawach monetarnych.

  Najważniejszą inwestycją, jaką możemy zrobić, jest robienie wszystkiego, co jest w ludzkiej mocy, aby chronić wolność wszystkich osób. To jest obowiązek każdego, kto odkrył magiczną wartość życia w wolnym społeczeństwie.

  Nadszedł czas, abyśmy zaangażowali się w walkę o ponowne zainteresowanie zasadami, które skłoniły Kolonistów do oddzielenia się od Imperium Brytyjskiego.

  FAKT, że Włochy, niekoniecznie mistrz ekonomii leseferystycznej, mówią o równoległej walucie, aby konkurować z euro, może nam coś powiedzieć.

  My także powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zalegalizować konkurencję w stosunku do dolara amerykańskiego i wziąć udział w wielkiej debacie na temat dolara, metali szlachetnych i technologii krypto-blockchain.
  Może to brzmieć jak tylko obawa o "pieniądze", ale ma ona związek z życiem w wolnym i dostatnim społeczeństwie.

  CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM, STUDIOWAĆ, POLECAM O TUTAJ:

  https://www.lewrockwell.com/2018/06/ron-paul/the-dollar-dilemma-where-to-from-here/

  NIECH ROZPOCZNIE SIĘ KONKURENCJA.
 • @nikander 08:48:48 JUZ JESTEM, a sio ZWODZICIELU z PANA doktrynami ślepej uliczki
  ... to co Pan lansuje i się zajmuje to ...już przeszłość, ślepa uliczka, która się właśnie kończy

  DOWÓD: I PRZEGLĄD:

  Pan lansuje to samo, bo KTOŚ ma te wszystkie parametry ustalać a skomplikowanie tego MA ZA CELU UKRYCIE SEDNA I SPRAWY, czyli KONTROLOWANIA PIENIĄDZA

  Metale szlachetne zostały dobrowolnie wybrane jako pieniądze przez ludzi i nie zostały wskazane jako takie przez siły rządowe. Jednak bardzo wcześnie, gdy znaczenie pieniędzy stało się oczywiste, rządy przejęły kontrolę nad tymi metalami.
  Dzisiaj, ogólnie rzecz biorąc, cechy towaru, które czynią go akceptowalnym jako pieniądz, są ogólnie uzgodnione. Kiedy te cechy zostają porzucone, a rząd, z niecnych powodów, wymusza na ludziach fałszywy substytut, ustala się pieniądz fiducjarny. Nie jest to już pieniądz towarowy przekształcony w coś namacalnego.
  WPROWADZENIE: Gdzie jesteśmy, JAKI JEST STAN RZECZY I SPRAW
  Ta oszukańcza polityka może trwać tylko przez ograniczony czas. Ostatecznie rynek okazuje się potężniejszy....
  Błędem jest sądzić, że JAKIKOLWIEK KRAJ ma gospodarkę wolnorynkową. Gospodarka jest prowadzona przez konglomerat jednostek i specjalnych interesów, w rządzie i poza nim, w tym w Głębokim Państwie, które kontroluje centralne planowanie gospodarcze.
  Ich polityka stara się przekonać nieświadomego,.....
  Głównym celem państwa jest sfinansowanie niemoralnego i niewykonalnego systemu. Wiele można osiągnąć dzięki lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu moneta
  ,,Władający chcą kontrolować pieniądze jako sposób na zabezpieczenie bogactwa i utrzymanie władzy.
  Zaczęło się od King Croesus, kiedy zmonopolizował pierwszą monetę na świecie 2600 lat temu, i nadal trwa wraz z Rezerwą Federalną, trzymając się swojego autorytetu w zarządzaniu światowym systemem fidżajów dolarowych, mimo że spowodował on spustoszenie w naszym obecnym systemie finansowym.

  Sprawa złota,

  Przez lata jako członek Kongresu poparłem zasadę konkurowania walut na rynku,.....

  Statki KTÓRE zatonęły, obładowane złotymi i srebrnymi monetami, odzyskane setki lat później, gdy SIŁA NABYWCZA złota lub srebrnych monet zostały nietknięte. !!!
  Naturalne siły rynkowe zawsze wymagają likwidacji i korekty ekscesów, które centralne planety gospodarcze powodują manipulacją monetarną.
  Tworzenie pieniędzy z rzadka jest zachwytem polityków i potężnym narzędziem dla operatorów. Płacenie za ekstrawaganckie wydatki może być opóźnione przez długi czas, a beneficjenci nie płacą; niewinne ofiary.

  Deficytom sprzyja gotowość FED do ich monetyzacji, co byłoby niemożliwe w przypadku waluty określonej surowcem.

  Zdolność do tworzenia pieniędzy z powietrza gwarantuje, że wydatki wzrosną, rząd będzie rósł, a deficyty będą rosły, a bogactwo narodu zmniejszy się.
  Pieniądze bez pokrycia w metalach odstraszają moralność i tworzą niemoralne społeczeństwo. Wymaga odrzucenia standardu zamiennego towaru i może być egzekwowane tylko za pomocą potężnych przepisów prawnych dotyczących praw do przetargu.
  Świat prowadzony przy użyciu walut gotówkowych, z których każda definiowana jest jako relacja z dolarem amerykańskim jako światową walutą rezerwową, gwarantuje konkurencyjne dewaluacje, nierównowagę w handlu i wojny handlowe.

  Czy kryptowaluty są odpowiedzią?
  Największym wyzwaniem będzie zaspokojenie potrzeby zapewnienia waluty z dokładną definicją jednostki rozliczeniowej.
  Współczesna waluta potrzebuje oświeconego podejścia do tego, jaka powinna być WŁAŚCIWA ROLA RZĄDU w społeczeństwie obywatelskim.

  Podstawowe pytanie sprowadza się do tego: Czy wszystkie nowe waluty muszą być oparte na czymś namacalnym?
  Podsumowanie

  Inwestorzy i politycy na całym świecie budzą się z faktu, że obecny system ekonomiczny długów i pieniądza fiducjarnego jest niezrównoważony i cicho i potajemnie przygotowują się na najgorsze.

  Podsumowanie:

  Rządy będą robić to, co zawsze robią w czasie kryzysu finansowego: chronić ludzi i bliskich głębokiemu państwu.

  Wszystkie waluty pieniężne są samoograniczające, ponieważ są oparte na oszustwie i są równoważne z podróbkami. Niestety, mogą one trwać przez dłuższy czas, powodując znacznie większe zniekształcenia ekonomiczne.

  PROBLEMY, które obecnie napotykamy, są przewidywalną konsekwencją tego eksperymentalnego systemu pieniądza fiducjarnego.
  Wspierała go ekonomiczna i polityczna filozofia, która promowała dziwny pomysł, że "drukowanie" nieograniczonych ilości pieniędzy i ignorowanie niebezpieczeństw związanych z zadłużeniem TWORZY BOGACTWO.

  Najważniejszą odpowiedzialnością jest przywrócenie miłości i zrozumienia wolności.

  Dążenie do DOBROWOLNOŚCI społeczeństwa powinno być naszym celem. Można to osiągnąć przez:

  Legalizacja konkurencyjnych walut.
  Brak podatku od sprzedaży i zysków kapitałowych od pieniędzy.
  Brak tolerancji dla oszustwa.
  Uchylenie prawnego środka płatniczego.
  Audytowanie Fed; z myślą o zniesieniu tego.
  Ujawnij zło w postaci bankowości rezerwy cząstkowej za oszustwo, jakim jest.
  Należy pamiętać, że każdy, kto promuje społeczeństwo bezgotówkowe, nie jest przyjacielem wolności wyboru w sprawach monetarnych.

  Najważniejszą inwestycją, jaką możemy zrobić, jest robienie wszystkiego, co jest w ludzkiej mocy, aby chronić wolność wszystkich osób. To jest obowiązek każdego, kto odkrył magiczną wartość życia w wolnym społeczeństwie.

  Nadszedł czas, abyśmy zaangażowali się w walkę o ponowne zainteresowanie zasadami, które skłoniły Kolonistów do oddzielenia się od Imperium Brytyjskiego.

  FAKT, że Włochy, niekoniecznie mistrz ekonomii leseferystycznej, mówią o równoległej walucie, aby konkurować z euro, może nam coś powiedzieć.

  My także powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zalegalizować konkurencję w stosunku do dolara amerykańskiego i wziąć udział w wielkiej debacie na temat dolara, metali szlachetnych i technologii krypto-blockchain.
  Może to brzmieć jak tylko obawa o "pieniądze", ale ma ona związek z życiem w wolnym i dostatnim społeczeństwie.

  CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM, STUDIOWAĆ, POLECAM O TUTAJ:

  https://www.lewrockwell.com/2018/06/ron-paul/the-dollar-dilemma-where-to-from-here/

  NIECH ROZPOCZNIE SIĘ KONKURENCJA.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031