Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
702 posty 7584 komentarze

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Polska Doktryna Gospodarcza - rodzą się nowe pieniądze.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wiele pięknych inicjatyw przepadło, gdyż nie miało zakorzenienia w świadomości Polaków. Proszę potraktować ten apel do sygnatariuszy naszego stanowiska uzgodnionego także jako apel i prośbę do Was. Włączcie się w to.

 

Drodzy Konfederaci i Sprzymierzeni.

        Cieszę się że trochę zabuzowało podsycone działalnością Krzysztofa. Jednak dla celów naszego sejmiku proponowałbym trochę zdyscyplinować naszą dyskusją.  Skupmy się na dwóch sposobach regulacji dopływu pieniądza na rynek. Niechybnie idziemy w kierunku pieniądza elektronicznego co wiąże się z jakimś kontem w jakimś banku, ale proszę potraktujmy to jako sprawę techniczną, jako nową formę "znaku pieniężnego" Chodu o to abyśmy w szczegółach nie zagubili celu podstawowego. 

Deliberujemy:

Architektura monetarna – wariant zrynkową regulacją kreacji pieniądzaw oparciu o Nowoczesną Teorię Pieniądza (MMT)

1. Strategia kotwiczenia waluty zostaje niezmieniona (cel inflacyjny).

2. Instrumenty polityki pieniężnej zostają lekko zmodyfikowane. Rada Polityki Pieniężnej wyznacza wielkość stóp procentowych dla pożyczek i wysokość prowizji dla banków komercyjnych.

3. Zasady pierwotnej kreacji pieniądza zostają niezmienione, jednak dokonywać jej może jedynie NBP oferując bankom komercyjnym zerową lub ujemną stopę lombardową.

4. Narodowy Bank Polski wykupuje obligacje skarbu państwa na rynku wtórnym.

5. Wysokość prowizji banków komercyjnych jest stała i ustalona przez państwo a nadwyżka oprocentowania pożyczek ponad tę wielkość przekazywana jest na rachunek pozabudżetowych dochodów skarbu państwa (anihilacja pieniądza bankowego).

6. Kierunkirozproszenia pieniądza pochodzącego z anihilacji uzależnione są od parametrów monetarnych (stopy inflacji oraz wzrostu PKB) i idą na dofinansowanie inwestycji produkcyjnych, inwestycji infrastrukturalnych oraz powiększenie konsumpcji.

      Ta metoda ma tę zaletę, że pieniądz jest kreowany w momencie w którym jest paląco potrzebny i bez ingerencji osób trzecich. Utrzymana jest zasada: nacjonalizuj pieniądze nie nacjonalizuj banków. Odzyskanie kreacji pieniądza następuje w punktach zaznaczonych na czerwono. Jednak banki dalej są karmione rentą emisyjną, a państwo nie może kreować aktywnej polityki gospodarczej.

 

Architektura monetarna – wariant zadministracyjną regulacją emisjipieniądza suwerennego.

 

1. Państwo rekompensuje społeczeństwu spadek wartości nabywczej pieniędzy (agregatu monetar­nego M3) powstałego na skutek inflacji oraz niedobór środków płatniczych na wykup wzrostu PKB.

2. Wprowadza się nową strategię kotwiczenia waluty na parytecie gospodarczym i celu inflacyj­nym.

3. Instrumenty polityki pieniężnej oparte są na ilościowej teorii pieniądza i określone przy pomocy matematycznych formuł emisyjnych.

4. Przyjmuje się 4-miesięczny cykl dokonywania operacji dostrajających i aprecjacyjnych.

5. Narodowy Bank Polski odzyskuje zagwarantowaną mu prerogatywę w art 227 p.1 Konstytucji i staje się wyłącznym emitentem pieniądza suwerennego.

6. Kierunki rozproszenia pieniądza suwerennego uzależnione są od parametrów monetarnych (stopy inflacji oraz wzrostu PKB) i idą na dofinansowanie inwestycji produkcyjnych, inwestycji infra­strukturalnych oraz powiększenie konsumpcji.

7. Pieniądze przeznaczone na dofinansowanie inwestycji produkcyjnych emitowane są w postaci e-waluty (pieniądza komplementarnego na finansowanie inwestycji oraz zobowiązań fiskalnych) z przeznaczeniem na dokapitalizowanie udziałów kapitałowych pracowników w spółkach właściciel­sko-pracowniczych.

8. Pieniądze komplementarne w miarę ich wpływu do budżetu stają się pieniędzmi pełnowartościo­wymi.

 

      Ten wariant wyklucza pośrednictwo banków komercyjnych w kreacji pieniądza przez co społeczeństwo zyskuje zdecydowanie więcej. NBP w tym systemie staje się jedynym źródłem przyrostu pieniądza. Najważniejszą zaletą tego wariantu jest możliwość kierowania emisji pieniądza na kierunki pozwalające nam odzyskać suwerenność gospodarczą.

WAŻNE: musicie zrozumieć, że reformę monetarną robimy – między innymi -po to, aby odzyskać i przekazać Polakom kwoty jakie tracimy na dywidendach od obcego kapitału zaangażowanego w Polską gospodarkę oraz na globalnych łańcuchach dostaw. Pieniądz suwerenny da nam oszczędności w granicach 50-80 mld zł rocznie, natomiast efekty wtórne jakie uzyskamy pompując pieniądz do gospodarki da nam kwoty dwukrotnie wyższe!!!. Ludzi ma karmić gospodarka a nie transfery socjalne. Traumatyczne doświadczenia okresu przejściowego nie powinny nam odbierać zdrowego rozsądku.

 

       W załączeniu przesyłam dwa arkusze analizy SWOT dla tych wariantów z prośbą do Romana i Andrzeja o zorganizowanie na naszej stronie www.koreus.pl sukcesywnej prezentacji argumentów w miarę ich spływu. Korespondencję z wypełnionymi arkuszami proszę kierować  na adres: biuro@koreus.pl

 

Naprawdę proszę, pochylcie się nad tymi tematami i wciągnijcie do dyskusji jak największą grupę sygnatariuszy. Mamy jeszcze ponad miesiąc czasu, ale pamiętajcie, że dwa miesiące już nam przeleciało. Nie odkładajcie tego na potem. Włączcie myślenie. 

Pozdrawiam serdecznie

Józef Kamycki

Ps.Zachęcam wszystkich blogerów i komentatorów do wzięcia udziału w naszym wyzwaniu intelektualnym jakim jest budowa i ukorzenianie nowej architektury monetarnej. Formularze analizy SWOT dla obu wariantów znajdziecie państwo tutaj: https://www.dropbox.com/s/3laiasm9k626ih6/SWOT-AM.doc?dl=0  Po wypełnieniu prześlijcie go naszemu kamratowi Andrzejowi Jędrzejewskiemu na adres biuro@koreus.pl On to będzie scalał tak, aby powstała solidna baza analityczna. Przypominam: sejmik Konfederacji na Rzecz Reform Ustrojowych, gdzie zaprezentujemy Polska doktrynę gospodarczą odbędzie sie w Łodzi w dniach 6-7 października.

 

 

KOMENTARZE

 • Autor
  Sporo na ten temat möwil p.Wojciech Dobrzynski w rozmowie z p.Litwin.
 • @morgan 10:13:21
  Wojciech Dobrzyński i Izabela Litwin to nasi.
 • Entuzjaści, którzy chcą coś naprawić w społeczeństwie, lub państwie
  napawają nas nadzieją.

  Bez wątpienia trzeba na nich chuchać i dmuchać, aby się ostali.

  Sam chciałem coś naprawić w mikroskali. Kropka.

  Jakakolwiek dyskusja w sprawach pieniężnych wymaga rocznych studiów, a więc raczej nie liczyłbym na powszechny odzew.

  Sam wolałbym zająć się aspektem społecznym. Jak ratować emerytów przed celem inflacyjnym?
 • @interesariusz z PL 13:23:30
  Szkoda jednak, że działamy w kompletnej próżni społecznej. Tego uduchowionego narodu tak mało obchodzą sprawy naszego chleba powszechnego. Przecież pusty żołądek nie jest przepustka do nieba.

  Pozdrawiam
 • @interesariusz z PL 13:23:30
  "Jak ratować emerytów przed celem inflacyjnym?"

  Myślę, że całe to gadanie o tym, że podniesienie emerytur wywoła inflacje jest zwykłą brednią i kałem medialnym, którym jesteśmy non-stop obrzucani przez pseudo-ekonomistów lub zadaniowanych morderców naszego narodu.
  Przy jednoczesnym odblokowaniu popytu (wzrost wynagrodzeń i świadczeń) i podaży (np wprowadzenie "Ustawy Wilczka", zniesienie barier dla rolników i WUWK) ceny wcale nie muszą wzrosnąć.

  Zastanawiam się czy przypadkiem jakby się zlikwidowało PIT i ZUS to czy części tych dziesiątek tysięcy urzędników nie dałoby się zatrudnić w charakterze inspektorów antyinflacyjnych MF. Reszta mogłaby zająć się ściganiem przestępczości zorganizowanej i gospodarczej.
  Ale to taki pomysł ad hoc.

  Pozdro!
 • @ Autor
  Oczywiście 5*

  A teraz muszę się skupić na szczegółach notki bo intelektualnie nie wyrabiam, ale może dam radę ;-)

  Ukłony
 • @Jasiek 20:17:48
  Panie Janie
  To wszystko staje się bajecznie proste jeśli uzna się prawo narodu do rekompensaty spadku wartości nabywczej zgromadzonych pieniędzy na skutek inflacji oraz prawo do wyrównania środków na wykup wzrostu PKB.
  Jeśli natomiast uznamy, że "podatek inflacyjny" jest zrządzeniem losu, a wzrostu PKB sami jesteśmy sobie winni - to będzie totalna porażka.

  Pozdrawiam
 • Powie mi ktoś ?
  https://m.neon24.pl/48052be436b026774ee13f69da9a4e20,13,0.png
 • A gdyby...
  "Rada Polityki Pieniężnej wyznacza wielkość stóp procentowych dla pożyczek i wysokość prowizji dla banków komercyjnych."
  Odejście od gangreny ludzkości, oprocentowania pożyczki (Lichwy) jest tak trudne do zaakceptowania? Proponuję poczytać o bankach zgodnych z halal (Tak, Islam) gdzie pożyczanie na procent jest zabronione. (Właściwie było) Prowizja da banku, to wszystko, co im się należy.(Pod warunkiem wykreowania pieniądza na prowizję przez ten bank, jeśli kreację w postaci zapisu księgowego pozostawimy) Przypomnę, że we wczesnym Chrześcijaństwie lichwa była karana śmiercią. Drugi problem, to opieranie się na pieniądzu elektronicznym, to błąd. NISS i Nawigatorzy uruchamiają projekt navikoin? (Nie wiem, czy prawidłowo napisałem) będący pieniądzem elektronicznym, co, jeśli nastąpi "powtórka z rozrywki" z roku 1859?
  "Między 28 sierpnia a 2 września 1859 obserwowano liczne plamy na Słońcu. Tuż po jedenastej 1 września angielski astronom-amator Richard Christopher Carrington zaobserwował rozbłysk[1], który, jak wiadomo z badań współczesnych, utworzył wówczas koronalny wyrzut masy (CME). Obłok dotarł do Ziemi po 18 godzinach, gdy zazwyczaj czas ten wynosi 3–4 dni[2].

  Ta burza słoneczna była przyczyną jednej z najbardziej intensywnych burz magnetycznych na Ziemi w dotychczasowej historii, a rozpoczęła się 2 września. Zaburzenia ziemskiego magnetyzmu spowodowały awarie sieci telegraficznych w całej Europie i Ameryce Północnej[3], a nawet okazjonalne zapalanie się od iskier papieru w telegrafach. Mimo odłączenia baterii, indukowany prąd był na tyle silny, iż pozwalał na przesyłanie wiadomości telegraficznych"
  Następne zagrożenie to EMP, lub naturalna katastrofa odcinająca nas od prądu, i co wtedy? Barter? W mieście? Ale wielki szacunek za to, co robicie. Pozdrawiam serdecznie.
 • @nikander 21:23:24
  Jednej rzeczy nie zrozumiem nigdy:

  Rekompensowanie strat na skutek inflacji uważam za rzecz bardzo w porządku, ale jak zrobić, żeby inflacja była mniejsza?

  Bo z PKB to dla mnie wszystko jasne :-)
 • @rysio 23:17:08
  "Następne zagrożenie to EMP, lub naturalna katastrofa odcinająca nas od prądu, i co wtedy? Barter? W mieście? Ale wielki szacunek za to, co robicie. Pozdrawiam serdecznie."

  Jeśli mogę się wciąć, to napiszę tak:

  - przy rozdrobnionym rolnictwie i dobrze funkcjonujących miastach ludzie żyją dostatnio i posiadają wiele dóbr, których mogą używać w różnych okresach występowania różnych kataklizmów. Kwestią jest zasobność.

  Zasobność pozwala na inwestowanie tam gdzie widzi się zagrożenia - w tym przypadku generatory prądu, kondensatory w sieciach przesyłowych, baterie przy masztach telefonii komórkowej, utrzymanie zapasów żywności w dobrym stanie, strategicznych połączeń komunikacyjnych [w USA podobno odpalają... parowozy! ;-DDD Wiwat dzielne ciuchcie! ], transport lokalny (nawet i zabytkowe pojazdy i wozy konne).

  W zasobnym kraju gdzie ludzie mają swoje domy, małe firmy, ludzie się szanują i są ze sobą dobrze skomunikowani, wyznają podobne wartości taki kataklizm, gdzie w sumie nic się nie pali, nic nie wybucha, nic się nie wali może być czymś wyzwalającym dodatkowe bodźce do rozwoju.
  Nie wiem jak np zabezpieczyć domową elektronikę, ale pewnie zrobienie pomieszczenia wyłożonego ołowiem, lub małych pojemników powinno być wystarczające. Może wystarczyć nawet zwykłe odłączenie od sieci...

  A na przyszłość?

  Nie widzę innej możliwości rozwoju jak kolonizacja innych planet - na Ziemi wszyscy się kiedyś nie pomieścimy, a i ona sama nie będzie istnieć wiecznie.

  Gdy kiedyś wybuchł Toba (ok 70 tys lat temu) na Ziemi zostało raptem... kilka tysięcy ludzi. Trochę głupio byłoby gdyby ta sytuacja znów miała się powtórzyć a ludzkość miałaby wyginąć.

  Pozdro!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031