Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
719 postów 7648 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Czy Glapiński przeprosi Belkę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Swoją drogą, poczytajcie coś o Nowoczesnej Teorii Pieniądza, abyście byli przytomni jak tym razem PO będzie chciało Glapińskiego włóczyć po trybunałach.

 

     Według oficjalnego źródła - Warszawa, 03.10.2018 (ISBnews) - Bank centralny może rozważyć wydłużenie operacji otwartego rynku, a założenia polityki pieniężnej pozwalają mu na stosowanie wszystkich instrumentów, jakimi dysponuje npEuropejski Bank Centralny (EBC), poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

     No cóż, lepiej późno niż wcale. O tym, że Rada Polityki Pieniężnej takie prerogatywy miała i ma mówiłem już cztery lata temu co zostało przypomniane w tym filmiku https://youtu.be/reScR_eCaA0 6 września.

     Co to może oznaczać. Ano tyle że Narodowy Bank Polski będzie mógłskupować od banków komercyjnych obligacje skarbowe oraz obligacje korporacyjne.

     Informacja ta przeszła zupełnie niezauważona, bo Polaków onanizuję się wojną w okolicach rozporka i innych wojnach w kisielu. Do pieniędzy nigdy nie mieliśmy głowy i tę sprawę zwykle przekazywaliśmy rzytkom „bo się na tym znali”.

     Były prezes NBP Belka wymyślił zgrabną obejściówkę art. 220 naszej konstytucji, która nam na taki proceder nie pozwala, że wykupem obligacji na rynku wtórnym zajmie się podstawiony Bank Gospodarstwa Krajowego a z nim NBP się dogada. Zostało to ujawnione w aferze taśmowej u Sowy a prezesem Belką zajął się Trybunał Stanu.

     Aby wiedzieć w czym rzecz proponowałbym czytelnikom poszerzyć wiedzą na temat tzw. Nowoczesnej Teorii Pieniądza. W Internecie na ten temat jest sporo artykułów. Dość powiedzieć, że w ten sposób, chociaż okrężna drogą, NBP odzyskałoby przysługującą mu z racji art 227 p. 1 naszej konstytucji - suwerenność w zakresie emisji pieniądza.

     Można zapytać dlaczego kiedyś za to samo włóczono po trybunałach prezesa Belkę. Ano dlatego, że rząd mógłby dysponować znacznymi środkami na kręcenie kiełbasek wyborczych i PO z pewnością wygrałoby wybory. To, że Polacy jednak z tego coś by mieli nie było żadnym argumentem. Przy obecnym głodzie monetarnym dodruk tych około 40 mld zł rocznie nie spowodowałby natychmiastowego pogrążenia polski w inflacyjnym piekle. Jednak wybory trzeba było wygrać i bolszewik z Żoliborza zadecydował: Belkę pod trybunał. Strach był ogromny, bo za te 40 mld zł to tych kiełbasek wyborczych można by nakręcić zdecydowanie więcej niż 500+.

     No cóż. PiS zaczyna zjeżdżać do politycznego piekła. Coś trzeba rzucić bydełku wyborczemu na pożarcie. Inaczej słupki spadną. Należy liczyć się z tym, że w końcowym etapie kampanii wyborczej nasz zbawca Prezes Glapiński okaże się Świętym Mikołajem. Sypnie jak z rogu obfitości. Tylko czy w imieniu przystojniaczka z Żoliborza przeprosi prof. Belkę?

     Swoją drogą, poczytajcie coś o Nowoczesnej Teorii Pieniądza, abyście byli przytomni jak tym razem PO będzie chciało Glapińskiego włóczyć po trybunałach. To może być kolejna powtórka z rozrywki.

     I jeszcze jedno: Nowoczesna Teoria Pieniądza nie jest tym co lwy lubią najbardziej. My obstawiamy Teorię Pieniądza Suwerennego. Ona bowiem odbiera politykom zabawki.

 

KOMENTARZE

 • Dobra notka w tym samym temacie
  https://independenttrader.pl/czy-nbp-zamierza-rozpoczac-dodruk-waluty.html
 • @nikander 09:40:59
  Gdyby nie frustracja przebijająca z notki - temat arcyciekawy.

  Przyznam, że już w czasie powstawania afery - byłem zwolennikiem Belki - właśnie z uwagi na możliwość rozszerzenia niezależności NBP.

  Jednak nurtuje mnie - jak by to zostało wykorzystane przez Tuska?
  Drugie - czy w tamtym czasie było korzystne.

  Teraz, przy koniunkturze, wykup tych zadłużeń - wydaje się korzystny. Czy wtedy też by tak było, czy raczej dług by narastał "bocznym torem"?

  Niech Pan to naświetli - sądzę, że to bardzo ważny temat.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:03:19
  Szkoda, że Pana nie było na naszym sejmiku w Lublinie. Poświeciliśmy temu tematowi prawie dwie godziny z dokładną analizą SWOT. Traktujemy MMT jako nieśmiały krok w dobrym kierunku z licznymi oczywiście wadami.

  Wykup przez bank centralny obligacji rządowych na rynku wtórnym to wykup pieniędzmi "wyczarowywanymi z powietrza". Robi tak wiele państw dlatego polecam notkę do której dałem link.
 • @nikander 11:11:55
  Mnie interesują skutki wykupu. Bo wydaje się, że zmniejsza to kwoty wypłacane z budżetu na obsługę zadłużenia.
  To może prowadzić do inflacji, ale ... zdaje się, że tzw. wydatki stałe budżetu to ok. 50 mld PLN. To są pieniądze idące do kieszeni - zazwyczaj starszych i mądrzejszych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:32:34
  Dokładnie: to zmniejsza koszty obsługi długu publicznego oraz zmniejsza trochę tzw "głód monetarny". Jednak z tego powodu, że nastąpić może zbytnie poluzowanie budżetowe może to być bardzo groźne dla bilansu płatniczego oraz spowodować niekontrolowaną inflacje.
  Najgroźniejsze jest to, że otwiera drogę do łatwego ataku na walutę poprzez wywołanie akcji roszczeniowej. Przeżyliśmy to w latach 80-tych. Mając możliwość wyczarowywania pieniążków z powietrza rząd wtedy łatwo się ugina pod presją strajkową. Mówiąc prawdę to nie jestem pewny czy to akurat teraz się nie dzieje.
  Rząd ma obowiązek dokonania emisji przyrostowej na pokrycie skutków inflacji i wzrostu PKB. Jednak pieniądz powinien być rozproszony na zasadzie "efektu helikoptera" do wszystkich przedsiębiorców. Jest to możliwe dopiero w koncepcji pieniądza suwerennego. Może coś więcej na ten temat napisze jutro.
  W każdym razie dobrze, że rozpoczęła się dyskusja nad modyfikacją naszej architektury monetarnej.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:03:19
  cała to notka ma wartość porady " Czytelniku, a poczytaj sobie encyklopedię",

  autorowi chodzi o samochwalstwo, a nie o uświadomienie mas

  gdyby było inaczej, notka byłaby obszerniejsza, nie mówiąc już o publikacjach z ciągle reklamowanej konferencji mędrców, jedych mędrców.
 • @interesariusz z PL 08:21:07
  Mądrej głowie dość po słowie, a humaniści jednak powinni czytać czasem coś trudniejszego.
 • @nikander 08:41:17
  oczekiwania ludu są różne od interesu hochsztaplerów,

  ludzie chcieliby pieniądza ubezpieczonego, tj. nie podlegającego inflacji,

  tymczasem hochsztaplerzy przeciwnie, chcą prowadzić grę, w której mogą strzyc innych,

  w ten to sposób całe społeczeństwo jest wciągnięte w bezproduktywną grę, obrót pieniądzem, w której uważniejsi odnoszą korzyści nad gapami,

  objaw nam, jaki ma to sens.

  No, i po czyjej jesteś stronie ?
 • @interesariusz z PL 08:59:47
  Proszę wybaczyć, ale te same pytania zadajesz od kilku lat. Notek oczywiście nie czytasz, no bo po co. Było na ten temat setki razy.
 • @nikander 09:09:05
  jak mniemam, Pan nie publikujesz dla mnie,

  ja mogę Pana ignorować, ale co z czytelnikami? Nie każdemu chce się zabrać głos, i zwrócić Panu uwagę na niejasności i przemilczenia.

  no i tak, po prawdzie, nie przypominam sobie analizy krytykującej bezproduktywność gry w pieniądz.
 • @interesariusz z PL 09:39:44
  Ten temat Pana nie interesuje i nie interesuje także wielu na tym portalu. Niektórych nawet przyprawia on o mdłości i ból głowy. Są jednak takie dla których te szczątkowe informacje są bardzo ważne. Pisze właśnie dla nich. Dla tych, którzy zadali sobie trud umeblowania głowy w niezbędną wiedzę. Pan takiego trudu nie podjąłeś. To nie jest ani szybkie ani proste. Sorry.
 • @nikander 09:46:43
  Piękny akcent na zakończenie tyrady, anglicyzm, takie howgh, czyli przemawiał człowiek z klasą.

  Niestety, informuję Pana, że mamy demokrację, w związku z tym powinien Pan zabiegać, aby również mnie przekonać do swoich ideii.

  Przyznaję, że nie trudziłem się, aby umeblować głowę akurat tymi meblami, i wyjaśniam, dlaczego. Z powodu arognacji tych wszystkich przemądrzałych, w których środowisku Pan się obracasz. Jeśli mądrale nie potrafią odpowiedzieć na pytanie dziecka, to znaczy, że sami tak naprawdę nie wiedzą, o czym mówią.

  Kiedyś zadawałem Panu pytanie - jak bank może kreować pieniądze z powietrza? przecież, to jest fałszerstwo! I Pan nie odpowiedziałeś, gdzie mogę znaleźć przepis, pozwalający bankom na fałszowanie pieniędzy. No więc, skoro Pan tego nie potrafiłeś wskazać, to nie było sensu meblować głowy tylko w tym celu, aby wytknąć Panu niewiedzę.
 • @interesariusz z PL 11:34:43
  Ręce opadają. Ja piszę o komunikacie jaki odbył się w Radzie Polityki Pienieżnej na temat strategii monetarnej na przyszły rok a Pan to pieprzysz o przekonywaniu jakiejś mojej idei. To zaczyna być upierdliwe...
 • @nikander 14:51:58
  no cóż, może trzeba było odpowiedzieć, zamiast robić wycieczki w historię. Sam Pan zaczął.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031