Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
698 postów 7572 komentarze

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Wyborczy as w PiS-owskim rękawie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Fabryka kiełbasek wyborczych ruszy. Wybory będą wygrane w cuglach, a Polska? A kto by się tą Polską przejmował.

      „Założenia polityki pieniężnej na rok ….” są dokumentem, który Rada Polityki Pieniężnej(RPP) przedkłada Sejmowi wraz z projektem budżetu. Jest to chyba najważniejszy dokument, o którym Polacy albo nie wiedzą, lub który wyjątkowo bagatelizują. Warto jednak go poznać. Napisany jest prostym językiem tak, aby nawet pensjonarki z PiS-u mogły go zrozumieć. To tylko 11 stron, polecam: //www.nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/zalozenia/zalozenia_pp_2019.pdf

Chciałbym państwu zwrócić uwagę na dwa aspekty, które gryzą.

Cytat 1 strona 5:

Zgodnie z art. 227 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r.,poz.483, z późn. zm.) „Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza”. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Z 2017 r. poz. 1373) w art. 3 ust. 1 stanowi, że „podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP”.

     I tu mamy wyjątkowe sq_wysyńsywo w biały dzień. Czegoś tu brak, wspomniany art. 227 p.1 brzmi następująco.

1. Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski.Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądzaoraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

Wiem, że Prezydent Duda kombinuje, aby ten cierń z Konstytucji wywalić, ale żeby to robił konstytucyjny organ Najjaśniejszej Rzeczypospolitej w warunkach obowiązującej Konstytucji??? Co na to Trybunał Konstytucyjny?

Cytat 2 strona 7:

...Uwarunkowania stosowania instrumentów polityki pieniężnej

Polityka pieniężna prowadzona jest w warunkach nadpłynności sektora bankowego…”

Oznacza to mniej więcej tyle, że banksterzy dysponują prawie nieograniczoną ilością pieniądza bankowego a RPP prosi posłów, aby zaakceptowali koszty związane z tamowaniem wypływu tego pieniądza na rynek. Wykorzystywane w tym celu operacje otwartego rynku (repo i reverse repo) kosztują nas około 20 mld zł rocznie. Czy ktoś kiedyś to głośno powiedział? - nie!

W przedstawionym dokumencie ani słowa o tym: co zrobić, aby pieniądz bankowy był droższy od pieniądza suwerennego dużej mocy.RPP ma przecież możliwość operowania stopami procentowymi NBP. Nawet średnio inteligentny szympans wiedziałby co zrobić, aby pieniądz na rynku międzybankowym był drogi i aby nie przenikał do naszej gospodarki.

Cytat 3 strona 8:

Operacje strukturalnemogą zostać przeprowadzone w celu długoterminowej zmiany struktury płynności w sektorze bankowym. Gdyby wystąpiła taka konieczność, bank centralny może przeprowadzić następujące operacje strukturalne: emisję obligacji,zakup oraz sprzedaż papierów wartościowych na rynku wtórnym.

Zapis w identycznym brzmieniu tkwi w założeniach polityki pieniężnej prawie od zawsze. Próbował to wykorzystać były Prezes NBP prof. Belka. Wyszło to w aferze podsłuchowej a skończyło się Trybunałem Stanu dla tego ostatniego.

Można zadać pytanie dlaczego obecny Prezes NBP Glapiński wyciąga tę możliwość na światło dzienne właśnie teraz?

  

Aby przejść do konkluzji trzeba jeszcze wspomnieć jak to NBP dba o „..wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP..”

     Były Minister Skarbu II Rzeczypospolitej Jerzy Zdziechowski konstruując koncepcję monetyzacji parytetu gospodarczego, prawidłowe wnioski wyciągnął z obserwacji zatorów płatniczych. Jakten problem wygląda obecnie.

     Jak się dowiadujemy tutaj: https://www.rp.pl/Biznes/305209942-Zatory-platnicze-przybieraja-na-sile.htmlNa zapłatę faktury firmy czekają przeciętniejuż trzy miesiące i 24 dni.To o trzy tygodnie dłużej niż kwartał wcześniej. Paradoksalnie może to być efekt dobrej sytuacji w gospodarce.Okazuje się, że ponad 16% naszych przedsiębiorców jest w rejestrze długów, a 83% ma problemy z płatnościami. Do rejestru długów nie trafia się tak na pstryknięcie palca. Przedsiębiorcy długo ważą decyzjęzanim swoich partnerów biznesowych tam podają. To są raczej akty rozpaczy. Ile z tych przedsiębiorstw wkrótce padniejako paradoksalny efekt dobrej sytuacji gospodarczej?

Jeśli czekaliście na konkluzje, to idziemy po bandzie.

      Nasz okupacyjny rząd nie dostrzegł konieczności przeprowadzenia operacji strukturalnych. Tak zapewne skomentowałaby to Rada Polityki Pieniężnej.Wzrost gospodarczy oraz zwiększona ilość transakcji do obsłużenia  nie jest dla nich żadnym argumentem. Natomiast ta „konieczność” pojawi się podczas kampanii wyborczej do Sejmu. Wybory do Parlamentu UE jeszcze taką koniecznością nie będą – zbyt mały kaliber sprawy.

      Już to widzę. Prezes NBP Glapiński pójdzie do tego przystojniaczka z Żoliborza i powie: Panie Naczelniku możemy zakombinować, aby w przyszłym budżecie znalazło się jakieś 40 mld zł więcej. Sprawa jest czysta, bo taką możliwość klepnął nam Sejm przyjmując wraz z budżetem „Założenia Polityki Pieniężnej”a opinia publiczna już jest przygotowywana. Tak robią USA, Japonia, Wielka Brytania, Kanada a ostatnio nawet EBC. Naukowo nazywa się to Nowoczesną Teorią Pieniądza a po angielskiemu Modern Monetary Theory.

Przystojniaczek z Żoliborza zapyta: a czy to będzie dobre?

Dobre – odpowie Prezes Glapiński.

 

     Fabryka kiełbasek wyborczych ruszy. Wybory będą wygrane w cuglach, a Polska? A kto by się tą Polską przejmował. Grunt, że potrzeby pożyczkowe przedsiębiorców zostaną utrzymane. Trzeba przecież dbać o mamę z nieba dla swoich  mocodawców.

 

Może być inaczej, ale to będzie w bajce pt. Polska Doktryna Gospodarcza. Nowy Zdziechowski już się urodził.

KOMENTARZE

 • Proszę nie załamujcie mnie.
  Już 4 godziny notka wisi i ani jednego komentarza. Nie jestem chyba jedynym frajerem który czyta urzędowe dokumenty i stara się z nich przegnać rzytka.
 • @nikander 16:01:51
  Sorry
  Konkurs skoków Was trochę usprawiedliwia.
 • @nikander 16:58:19
  Ja skokow,podskokow czy tez innej aktywnosci fizycznej nie ogladam,gdyz uwazam to za infantylne.Dzieci w mojej piaskownicy sa lepsze.Mowiac nieco powazniej;a co ja,moja rodzina itp z tego ma
  Panski arttykul wskazuje zas na kwadrature kola jaka jest obieg pieniadza i jego podaz.Wedlug mnie w obecnych warunkach problem nie do rozwiazania.Trzeba byloby zaczac od zera.
  Poniewaz wiekszosc komentatorow to ludzie,ktorzy wiedza co w trawie piszczy to i nie zabieraja glosu na temat tego co ich przerasta.
 • @Herkules 17:43:07
  Mam nadzieję, że sporo z naszych zacznie "kopać głębiej". Niestety, ale nikt z tzw. "uznanych autorytetów" im w tym nie pomoże.
  Pozdrawiam.
 • @nikander 17:49:22
  https://pbs.twimg.com/media/DudEknEWoAExZyn.jpg
 • @nikander 16:01:51 Tu nie ma czego komentować
  7 piątek o tym świadczy.
 • Autor
  "Panie Naczelniku możemy zakombinować, aby w przyszłym budżecie znalazło się jakieś 40 mld zł więcej. Sprawa jest czysta, bo taką możliwość klepnął nam Sejm przyjmując wraz z budżetem „Założenia Polityki Pieniężnej”a opinia publiczna już jest przygotowywana. Tak robią USA, Japonia, Wielka Brytania, Kanada a ostatnio nawet EBC. Naukowo nazywa się to Nowoczesną Teorią Pieniądza a po angielskiemu Modern Monetary Theory."

  I ten argument miałby trafić do szefa partii przekształcającej Polskę w państwo terrorystyczne?

  Na pewno to nie wystarczy. Z punktu widzenia i partyjniactwa i prywaty i "ekonomii odgórnej" (czyli ręcznie sterowanej przez i w interesie banksterów), "im w państwie gorzej tym lepiej".
  Przerabialiśmy to i za "wiosny solidarności" i w stanie wojennym, przerabiamy i po Okrągłym Stole jako ustalone przez banksterów zasady że Polska ma być wyludniona do 15 milionów, a zarobki Polaków mają być niskie. To sabotaż i państwa i gospodarki narodowej, i ekonomii narodowej i Narodu Polskiego jako Suwerena dla władz państwowych.

  Nie twierdzę, że tym argumentem dla waadzy musi być: "zacznijmy robić to co jest dobre dla Polski i Polaków, bo w kraju wrze i mogą nam spalić komitety razem z nami", ale jakieś zwiększone aktywności na rzecz ekonomicznej, moralnej, narodowej i obywatelskiej świadomości muszą być podjęte już.

  Co o budżetu na przyszły rok to nie miejmy złudzeń, ale na wiosnę głos Narodu powinien już być głośny i nie dający się spławić obiecankami cacankami a głupiemu radość.
 • @miarka 21:39:53
  Taki scenariusz mogą podyktować tylko ludzie przytomni. Chodzi o to, aby było ich miliony. Na razie uzysk jest skromny, ale nie załamujmy się.
  Właśnie: "...na wiosnę głos Narodu powinien już być głośny i nie dający się spławić obiecankami cacankami a głupiemu radość..."

  Pozdrawiam
 • @nikander 21:48:25
  .
  Właśnie: "...na wiosnę głos Narodu powinien już być głośny i nie dający się spławić obiecankami cacankami a głupiemu radość..."

  To nie będzie takie proste jak pisze miarka.

  Bo miliony Polaków nieświadomie szanuje konstytucję z błędem równowagi w art.10

  Trójka jest liczbą nieparzystą i nigdy nie da równowagi nawet na 1 sekundę, tak aby głos Narodu już był głośny i nie dający się spławić obiecankami cacankami a głupiemu radość..."
 • @goodness 08:18:58
  Twój punkt równowagi władzy musi poczekać.
  Nic tu nie zmienisz bez edukacji Narodu aby była zdolną być tą suwerenną władzą zwierzchnią wobec władz państwowych sprawować, aby rozumiała mechanizmy ludzkiej duchowości, po to by rozumieć cele i wartości ku którym ma zmierzać ludzka aktywność i aby podejmować odpowiedzialność, oraz sprawiedliwości by rozumieć zasady i cele ustroju państwa i polityki, a wreszcie zrozumieć najważniejszy dziś segment polityki jakim są finanse państwowe aby dobrze służyły Państwu i Narodowi..
  Czytałeś już "Filary Państwowości Naszej"?
 • To nie jest proste. Ja nie rozumiem 'afery'
  Co to są operacje strukturalne jakie wieszczy Autor?
  Czy w ich rezultacie wzrośnie ukryty dług? Jakieś inne ryzyka?
 • @humainv2 11:16:30
  Pragnę wyjaśnić, że "operacje strukturalne" których ja nie "wieszczę" tylko, które są zawarte w oficjalnym dokumencie rządowym jakim są "Założenia polityki pieniężnej" są operacjami, które powinny zapewnić optymalną dla gospodarki ilość pieniądza w obiegu. To wynika z prerogatyw NBP. Tymczasem zamiast korzystać z tej możliwości Morawieckie skazuje nas na konsumowanie "zielonej sraczki FED-u" oraz EBC. Ten ostatni wyczarował przez ostatnie dwa lata z powietrza 2.5 BILIONA!!! Euro.
  To nie jest afera, to jest szubienica dla wszystkich rządów postsolidarnościowych.!!!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930