Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
739 postów 7788 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Pieniądz Konfederatów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pierwszy telefon namawiający mnie do napisania czegoś o pieniądzu zbagatelizowałem. Jednak jak pojawił się drugi to pomyślałem: o!!!, sprawa jest poważna, już dwóch sie interesuje.

Wby było szybko wklejam uzasadnienie jednego z postulatów, który mozecie znależć tutaj: http://koreus.vot.pl/komitets/1/topics/1/ranking Uprzedzam, łatwe i przyjemne to nie jest, ale lekarstwo ma leczyć a nie smakować.

        Zasadniczym postulatem Nowej Architektury Monetarnej jest potraktowanie polityki monetarnej jako układu regulacji stabilizacyjno-nadążnej (stabilizacja cen, nadążanie za wzrostem PKB), który będzie reagował na wszelkie zaburzenia zewnętrzne i wewnętrzne i sprowadzał układ do stanu równowagi ruchem aperiodyczno-krytycznym (bez popadania w oscylacje).

Jak wiemy z teorii systemów o jakości regulacji zadecydują:

 1. precyzja dokonania pomiaru odchyłki od zakładanego standardu (celu inflacyjnego i najlepiej aby był on na poziomie zerowym),

 2. wielkość zwłoki oraz częstotliwość dokonania operacji dostrajających  (tu należy poszukiwać kompromisu pomiędzy precyzją sterowania a jej kosztem)

 3. zapewnienie systemowi ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego ( emisja przyrostowa pieniądza suwerennego nie może wzmacniać inflacji - wyklucza to przeznaczanie kwot emisji przyrostowej na cele budżetowe).

Dodatkowo:

4.  instrumenty polityki pieniężnej powinny zapobiegać tworzeniu się zatorów płatniczych. Przeto rozproszenie emisji musi mieć charakter działania indeksującego, co oznacza, że przedsiębiorcy ze wszystkich branż i regionów kraju muszą uzyskać takie same warunki realizacji płatności. Wyklucza to np. przeznaczenie tych kwot na budowę infrastruktury.

Jeśli zostaną spełnione postulaty 2, 3 i 4 to okaże się, że precyzja wyznaczenia kwoty emisji przyrostowej nie będzie aż tak istotna i odchyłka (plus/minus) 10% nie zaburzy działania systemu. Nie oznacza to jednakowoż, że możemy robić jakiekolwiek odstępstwa od przyjętych formuł emisyjnych. Te muszą być twarde jak skała.

Dopuszczalne byłyby dwa warianty wyliczania kwoty emisji przyrostowej pieniądza suwerennego.

1. Wariant uproszczony (model chiński) w którym:

 1. zwiększamy agregat monetarny M3 o 3% rocznie,

 2. nacjonalizujemy rocznie 10% luki popytowej (głodu monetarnego). Są to pieniądze wykreowane na poczet długu, dla których już istnieje "parytet gospodarczy".

Danych dla tego wariantu  dostarczałby istniejący dokument NBP "Podaż pieniądza M3 i czynniki jego kreacji"

 Stan na 30.11.2019 

Ad. a. Podaż pieniądza M3  = 1 542 581,1 mln * 3% daje emisję  46 277 mln zł

Ad. b. Saldo pozostałych pozycji netto = 428 167,5 mln * 10% daje emisję 42 816 mln zł

Razem:  89 094 mln zł

2. Model oparty o ilościową teorię pieniądza.

 1. rekompensujemy społeczeństwu i przedsiębiorcom spadek wartości nabywczej pieniędzy w obiegu (agregat monetarny M3) powstały na skutek inflacji,

 2. uzupełniamy niedobór środków płatniczych powstały na skutek wzrostu PKB (ilości transakcji do obsłużenia),

 3. nacjonalizujemy rocznie 10% luki popytowej (głodu monetarnego).

Dodatkowych danych, oprócz dokumentu przytoczonego wyżej, dla oszacowania wielkości emisji przyrostowej można zaczerpnąć w Wikipedii. Osobnego omówienia wymaga przyjęcie - niezbędnego do budowy formuł emisyjnych - wskaźnika krążenia środków płatniczych pomiędzy sferą produkcji i gospodarki. Nie popełnimy większego błędu jeśli przyjmiemy, że wynosi on 3. Jednakże środki pieniężne będą wstrzyknięte do gospodarki z pewnym opóźnieniem w stosunku do okresu pomiarowego. Musi ich zatem być więcej aby zrekompensować skutki tego opóźnienia. Jednak odblokowanie zatorów płatniczych pomiędzy przedsiębiorstwami zwiększy rotację.

Zatem  wskaźnik rotacji pieniądza we wzorach Fischera o wartości 3 jest jak najbardziej uzasadniony.

Ad. a. Podaż pieniądza M3  = 1 542 581,1 mln * 3,4% /3 daje emisję  17 482 mln zł

Ad. b. PKB = 2 257 200  mln * 4,3% / 2,7 daje emisję 32 353 mln zł

Ad. c. Saldo pozostałych pozycji netto = 428 167,5 mln * 10% daje emisję 42 816 mln zł

Razem: 92 652 mln zł.

Możemy zatem powiedzieć, że oszacowanie rocznych potrzeb emisyjnych tymi dwoma metodami daje porównywalne rezultaty. To dopiero początek deliberacji o instrumentach polityki pieniężnej. Jednak już wiemy jaką kwotą moglibyśmy dysponować. Taką kwotę powinien wyemitować NBP.

Następne zagadnienia to:

1. Całkowite wyeliminowanie możliwości kreacji pieniądza dłużnego przez banki komercyjne.

2. Rozproszenie emisji w sposób zapewniający działanie ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego w ustroju monetarnym. Zagadnienia te zostały omówione w artykule "Architektura monetarna - dywidenda produkcyjna i dywidenda konsumpcyjna"


Zapraszam do lokalu Konfederatów: http://koreus.vot.pl/

 

 

 

KOMENTARZE

 • Wiedza ekonomiczna Konfederacji
  "Wiedza" ekonomiczna Konfederacji, a właściwie korwinowców to obraz nędzy i rozpaczy. Mylą fakty z mitami, ekonomia z 19 wieku.
  Braun ma w programie "Mennica" ale nie wiem co przez to rozumie.
  https://www.youtube.com/watch?v=8GAP4NiIaO0
 • @rysio 16:42:09
  Może warto by było uświadomić takich Braunów na temat Nowej Architektury Monetarnej? Oni wszyscy tacy dobrzy w gadce, to niech się wykażą!
 • @rysio 16:42:09
  Jeśli mówię o Konfederatach to mam na myśli Konfederację na Rzecz Reform Ustrojowych. My działamy już ponad 5 lat chociaż spektakularnymi efektami pochwalić się nie możemy.

  Pozdrawiam
 • @Lotna 17:04:55
  Witam

  Grzegorz Braun ma biuro poselskie w Rzeszowie. Moze w przypływie dobrego humoru się tam pofatyguję. Jednak w chwilo obecnej nie widzę punktów stycznych.

  Pozdrowieńka
 • @nikander 17:17:37
  Myślałem, że "Konfederacja" sejmowa. Po moim pytaniu do Brauna na spotkaniu po emisji filmu w N. Wiśniczu, w programie "Pobudki" pojawiła się "Mennica". Nie wiem, czy to miało wpływ, ale jego odpowiedź była sensowna. Najgorzej jest właśnie z korwinowcami.
  Sugerował bym, jeśli mogę, konsolidację sił z NISS i Nawigatorami Jutra, a moze i Komitetem ochrony zasobów naturalnych. Temat jest doskonale znany, w wąskich kręgach i to trzeba zmienić
  również pozdrawiam.
 • @rysio 17:32:49
  Dałem kiedyś Braunowi moją książkę i nawet przysłał mi maila z podziękowaniem. Może coś zakumał.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930