Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
738 postów 7784 komentarze

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Dziękuję ci KORONAWIRUSIE (sic!)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sprawiłeś, że może nauczymy się zasypywał głód monetarny sukcesywnie, w miarę jego powstawania, a nie od wielkiego święta i wielkiego strachu dla wygrania wyborów.

       Niżej cytowany komentarz pod moją notką był zbyt smakowity aby zbyć go pojedynczym komentarzem. Tyle bowiem nonsensów na hektar nie widziałem jakem chłop spod Przeworska.

 

@nikander 17:04:49

Aj, waj…….
"za próbę wykupu obligacji na rynku wtórnym prof, Belka miał sprawę w Trybunale Stanu."
Podobnie.... skupowanie na wtórnym rynku zagranicznych długów PRL po znacznie obniżonych cenach, wynikających z niskich notowań długu przez FOZZ, też był wielki krzyk że to nielegalne :-)
Cóż.... widać że w jednych czasach to co jest nielegalne, w innych czasach może być legalne , zgodnie z zasadą " na bezrybiu i rak ryba" :-)
A może ma pan w zanadrzu jakieś rozwiązanie , by banki miały gotówkę by utrzymać "płynność" ?
Moim zdaniem to wcale nie jest złe zagranie w stosunku banków, na zasadzie ...wy macie w skarpecie państwowe obligacji a nie macie gotówki... więc wy nam odsprzedacie obligacje, mu wam damy gotówkę.
Po takiej operacji... wilk cały i owca syta :-)

nadużycie link skomentuj

adam54 18.03.2020 19:12:32

 

      Tak ma umeblowaną głowę przeciętny absolwent polskiej ogłupialni ekonomicznej z doby transformacji, a podejrzewam, że także 99% dyrektorów banków komercyjnych. Starsza generacja jeszcze trzyma fason.

     Szczególnie przypadło mi do gustu zdanie które rozjaśniłem. Autor każe się nam domyślać kto w tym geszefcie to WY a kto to MY. Spróbujmy zatem poszukać aktorów.

Przypadek pierwszy:

wy (banki komercyjne) macie w skarpecie państwowe obligacji a nie macie gotówki... więc wy (banki komercyjne) nam (rządowi) odsprzedacie obligacje, my (rząd) wam (banki komercyjne) damy gotówkę.”

       No tu wychodzi mi, że płacił za wykup obligacji będzie albo gołodupiec albo rząd z naszych podatków. Może czytelnik znajdzie jakieś inne wyjaśnienie, bo ja takiego nie widzę. W grę wchodzi kwota około 100 mld USD.

Przypadek drugi

wy (banki komercyjne) macie w skarpecie państwowe obligacji a nie macie gotówki... więc wy (banki komercyjne) nam (bankowi centralnemu) odsprzedacie obligacje, my (bank centralny) wam (banki komercyjne) damy gotówkę.”

       No chyba zaszkodziło mi czytanie statutu NBP. NBP nie jest bankiem jest instytucją regulacji rynku pienieżnego. Nie jest to już NBP S.A. który stracił żywot w roku w 1956 toku po przejedzeniu jego aktywów przez tzw „rzad londyński”. Kapitał założycielski NBP to jedyne 1 mld zł. Skąd zatem mógłby wziąć te wspomniane 100 mld zł na wykup obligacji??? Gdy w 2018 roku Prezes Glapiński zasponsorował kiełbaski wyborcze kwotą 22 mld zł, tłumacząc to, że ta kwota pochodzi z różnic kursowych - wszyscy „kumaci” mało co nie popłakali się ze śmiechu.

       Na nic zdała się próba zachęcenia @adam54 do poszukania rozwiązania tej zagadki w MMT (nowoczesnej teorii pieniądza). Egzaminów z niej na polskich ogłupialniach ekonomicznych się nie zdaje.

       Jednak coś mi się wydaje, że Premier Morawiecki odszedł już od swoich głupawych pomysłów na dalsze „ubankowienie” gospodarki. Jeśli jestem tutaj zbytnim optymistą to wyprowadźcie mnie z błędu. Światowy system monetarny załamuje się na naszych oczach pod „ciężarem głodu monetarnego”. To zjawisko opisywałem dziesiątki razy więc nie chcę być nudny. Inflacja pozera wartość nabywczą pieniądza a wzrost PKB tworzy na niego dodatkowe zapotrzebowanie. Gdyby Morawiecki poszedł do jakiegoś starszego profesora od bankowości to usłyszałby, że roczne potrzeby emisyjne naszego państwa to około 50 mld zł. Jeśli rząd nie dokonuje i nie wprowadza do obiegu gospodarczego – zgodnie z art. 220 naszej Konstytucji – tych kwot, to jest przestępcą!!! Być może ktoś Morawieckiemu wytłumaczył ten grzech i tenże łaskawą ręką korzysta z tegoż artykułu na zapowiadaną kwotę 212 mld zł. Sektor bankowy (dokładniej płynność sektora bankowego) będzie uratowana, ale w to, że zostanie uratowana gospodarka – wierzy tylko idiota. Nie będę tego tematu rozwijał, gdyż niebezpiecznie wzrasta mi ciśnienie.

A może ma pan w zanadrzu jakieś rozwiązanie –pyta @adamek54.

      Ano mam. Na portal http://koreus.vot.pl – pomimo kompletnego braku reklamy – weszło już ponad 3100 unikalnych IP. Broszurka z naszą strategią kotwiczenia waluty na parytecie gospodarczym i celu inflacyjnym została ściągnięta setki razy. Widać ktoś się nią wreszcie zainteresował.

Dziękuję ci KORONAWIRUSIE. Sprawiłeś, że może nauczymy się zasypywać głód monetarny sukcesywnie, w miarę jego powstawania, a nie od wielkiego świętai wielkiego strachudla wygrania wyborów.

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • Aby nie było wątpliwości:
  nie jestem zwolennikiem MMT, jestem za pieniądzem suwerennym.
 • @nikander 06:51:23
  moze powrot do "rezerwy czastkowej" na poziomie powiedzmy 20 % uzdrowilby chociaz czsciowo sytuacje i nie trzeba by "ratowac " bankow ?
 • @nikander 06:51:23
  i słusznie, ale najpierw trzeba zlikwidować banki... :)
 • @rowszan 07:12:48
  Tak jak proponuje teoria pieniądza suwerennego, pieniądze w bankach powinny się pojawić ale po stronie depozytariuszy: przedsiębiorców i społeczeństwa. To zmniejszyłoby zarówno potrzeby pożyczkowe jak i przyczyniłoby się do zapewnienia płynności bankom.
 • Chodzi oto, że atrapa Polski
  tak naprawdę nie ma przemysłu - oddano go w obce ręce - a w zamian wielkoformatowe, też obce - a jakżeby inaczej - sklepy. Niby PKB rośnie - ale forsa w te pędy za granicę płynie wartkim nurtem. Ponadto lichwiarski system polega na tym, że forsa świeżutko wydrukowana kierowana jest do banków - które tę forsę udostępniają ludziom ale już - na procent.
  Wniosek?
  Ta forsa jest urealniana dopiero wtedy - kiedy jest spłacana wraz z odsetkami.
 • @demonkracja 09:56:13
  Daj już spokój z tymi odsetkami! Chopie! cegielnie trza stawiać! Hej
 • MMT to lukrowanie trupa.
  Szanowny autorze!
  To wcale tak nie działa. Teoria MMT którą Szanowny Autor zalinkował w poprzednim artykule, nic jeszcze nie opracowała, bo trwają tam wieczne dyskusje, czy rząd może sobie sam emitować pieniądze i dyskusje o tym, jak to zarazem zrobić, aby podatki były niszczone jako anihilacja, a nie wykorzystywane jako dodatkowe zasilanie budżetu państwa.

  Oraz trwają alternatywne dyskusje, aby podatki zbierać do budżetu i dbać o stan kasy i płynność budżetu, a gdy jej nie ma, to wówczas się kredytować obligacjami. Ponadto w takim rozwiązaniu kredytowania państwa na społeczeństwie, teoria MMT nie uwzględnia rozróżniania wśród różnych uczestników w systemie, aby cenę preferencji czasowej pozyskanych tak pieniędzy, państwo rozdzielało na tych, którzy nie mają pootwieranych linii kredytowych.

  Dopóki nie zacznie się w MMT dyskutować o pomiarze wartości chwilowej rynku, za pomocą terminali sprzedaży, to nigdy twórcy tej teorii nie rozwiążą tematu regulowania ilości pieniądza w obiegu. Oni lekceważą zagadnienie upływającego czasu. Tworzą bilanse na długich odstępach czasowych. (Metodyka rachunków teowych, dopuszczenie zwłok czasowych w płatnościach, rachunkowość memoriałowa lub kasowa itp. Mają już narzędzia elektronicznych przelewów i są w stanie stworzyć programy do elektronicznego pomiaru wartości chwilowej rynku, albo stworzyć banki, które nie wchodzą we własność depozytów. Czyli banki przechowujące informację o stanie konta i nie mogące tych pieniędzy odebrać, tylko umożliwiające ich przesuwanie pomiędzy różnymi kontami tylko przez uczestników banku. Zaś wchodzące we własność pieniędzy wtedy, gdy uczestnik tworzy bankową lokatę.
  Projekt MMT jest zacofany intelektualnie, albo celowo świadomie w ten sposób stworzony, by gmatwać różne pojęcia, bo twórcy tego projektu pochodzą ze środowisk bankierskich i władzy nad pieniądzem i nauką o nim, nie dadzą sobie odebrać.

  Zresztą od dawna już NBP zostało pozbawione narzędzi do regulacji rynku, bo rynek jest regulowany na poziomie światowym i europejskim. Zaś za wskaźnik regulacji używany jest czynnik buntu społeczeństwa, na wiecznie dryfujący w dół zarobek wegetatywny, z powodu wprowadzonej w system inflacji. NBP jedynie dba o niezakłócone zapewnienie gotówki na każdą chwilę. Zajmuje się więc tylko regulacją rynku pieniężnego, a nie towarowego.

  Rynek towarowy ma być zawsze przesycony w towary i tak się dzieje. Regulacja przed opróżnieniem rynku towarowego, odbywa się za pomocą zarobku wegetatywnego. Dlatego rynek towarowy jest stabilny, bo zasilany z centralnej światowych zasobów magazynowych, korporacji handlowych, które stać jest na dawanie minimum towarów na egzystencję. Np nikogo nie stać, aby zebrać z pracy zawodowej gotówkę do zakupu mieszkania w przeciągu np czterech lat.
  Uczestnicy rynku z bagażem kredytowym pozbawieni są mocy nabywczej. Luka nabywcza 40%, jest świadomym elementem projektu, by istniał stabilny rynek towarowy.
 • @Mufinek Sposypkom 11:35:53
  Trudno sie z Panem nie zgodzić, dlatego swoje stanowisko zastrzegłem w pierwszym komentarzu.
  Pozdrawiam
 • reset
  Korona-wirus to nie tylko szansa spojrzenia na finanse z innej strony. To szansa na początek uzdrawiania Polski na wszystkich płaszczyznach, od finansowego po militarny na rolnictwie i nauce kończąc. To szansa na reset podobny jaki przynoszą prawdziwe wojny. Polska i Polacy nie powinni tego przegapić i zacząć działać. Ojczyzna dla swoich obywateli naprawdę może być jeszcze lepszą.
 • nikander szanowny..... jeśli już postanowiłeś mnie cytować....
  ...to i wypada na pańskie dictum , cokolwiek odpowiedzieć - tak więc....
  Primo...
  "A może ma pan w zanadrzu jakieś rozwiązanie –pyta @adamek54.
  Ano mam. Na portal http://koreus.vot.pl …"
  Nic pan nie masz!! - skróciłeś pan pytanie o połowę i udajesz pan że coś masz.... a pytanie w całości brzmiało ….
  "A może ma pan w zanadrzu jakieś rozwiązanie , by banki miały gotówkę by utrzymać "płynność" ?"
  A gdyby pan nie rozumiał o co chodzi z tą "płynnością", to wyjaśniam...
  Jest to sytuacja gdy bankowi który udzielił komuś kredytu, brakuje gotówki na zaspokojenie potrzeb gotówkowych kredytobiorcy!!!
  Sytuacja powstaje wtedy gdy banki przekroczyły bezpieczną barierę kredytową.. - depozyt * 30 - .. i banki wpadły w panikę , nie chcąc udzielać sobie wzajemnie pożyczek gotówkowych.
  Rozwiąż pan taką "łamigłówkę" - skąd ma bank wziąć gotówkę gdy nie działają "międzybankowe pożyczki gotówkowe" ??? !!!

  Secundo...
  „wy (banki komercyjne) macie w skarpecie państwowe obligacji a nie macie gotówki... więc wy (banki komercyjne) nam (rządowi) odsprzedacie obligacje, my (rząd) wam (banki komercyjne) damy gotówkę.”
  No tu wychodzi mi, że płacił za wykup obligacji będzie albo gołodupiec albo rząd z naszych podatków. "
  Dziwne zdanie - to pan nie wiesz że bankom nie wolno udzielać i obsługiwać kredytów z własnego majątku ? - a majątek swój lokują w akcjach i obligacjach ? - takie rozwiązanie , to jest tylko sięgnięcie (quasi pozwolenie) na obsługę kredytobiorców ze "skarpety" bankowców.

  Tertio...
  " NBP nie jest bankiem jest instytucją regulacji rynku pienieżnego"
  No to ma pan pole do popisu.... Skoro osoba prawna występująca pod firmą "Narodowy Bank Polski", bankiem nie jest a prawo wyraźnie zakazuje osobom prawnym używania w nazwie firmy słów sugerujących że osoba prawna jest czym innym , niż jest w rzeczywistości...
  Proponuję pozwać NBP i zażądać usunięcia z firmy osoby prawnej słowa "bank" - do dzieła :-)

  Quatro...
  " Tak ma umeblowaną głowę przeciętny absolwent polskiej ogłupialni ekonomicznej z doby transformacji, a podejrzewam, że także 99% dyrektorów banków komercyjnych. Starsza generacja jeszcze trzyma fason."
  - Numerek w nicku oznacza rok urodzenia więc i do kategorii "absolwent polskiej ogłupialni ekonomicznej z doby transformacji" trudno byłoby mnie zaliczyć :-)

  Quinto...
  "Gdyby Morawiecki poszedł do jakiegoś starszego profesora od bankowości to usłyszałby, że roczne potrzeby emisyjne naszego państwa to około 50 mld zł. Jeśli rząd nie dokonuje i nie wprowadza do obiegu gospodarczego – zgodnie z art. 220 naszej Konstytucji – tych kwot, to jest przestępcą!!!"
  No panie... NBP chce wyemitować ileś tam złotówek na wykup obligacji, tym samym , by zmniejszyć zadłużenie państwa a zarazem zapewnić "płynność" bankom …. i się panu to nie podoba ?
  Sprzeczności same widzę :-DDD

  Pozdrawiam z reala
 • @adam54 14:09:58
  Tak jak wcześniej Panu komunikowałem operacje repo i rewers repo nie są dla mnie ciekawe. Jeśli jakiś bank ma wykupione papiery NBP ty tylko z tego powodu że NBP był zmuszony ściągnąć z rynku pieniężnego nadpłynność. Według tego mechanizmu NBP może zwiększyć płynność banków wykupując te papiery. Pole manewru tego mechanizmu to około 100 mld zł.
  Ciekawszym zagadnieniem jest pojawienie się dodatkowych 212 mld zł w gospodarce, które zapowiada Morawiecki. Może to się Pan wypowie.
 • Strach się bać o finanse Polski
  Poniżej dramatyczny artykuł o przekręcie stulecia dokonywanym na Polsce tu i teraz.
  http://mr-navigator.mystrikingly.com/blog/glapinski-koscinski-i-j-p-morgan-montuja-najwiekszy-przekret?fbclid=IwAR0PJzVE0MwZK8BYeahC1tC93gKRTKfOQAufUQTySFBf1MiMgLXKHTvxp7s

  Trochę to wygląda na teorię spiskową .. ale jest dobrze umocowane w realiach Polski (Pollin).
  Może to ktoś sprawdzić ? Przyjechało to złoto do Polski z Londynu czy nie...
 • @filemon123456 19:05:14
  "Panie Józefie będę wdzięczny za nieusówanie wpisu o bojkocie wyborów"

  Zaśmieciasz każdy wątek. To zwykłe chamstwo i hucpa.
 • @nikander 14:47:05
  "Może to się Pan wypowie." - a co tu panie dużo komentować.... porzekadło mówi że "pieniądze to nie wszystko" - a ci dzisiaj rządzący oprócz przerzucania pieniędzy z kupki na kupkę, w zasadzie dużo nie potrafią.
  Moim zdaniem zrobili wielką głupotę, wzbudzając w ludziach panikę i w konsekwencji zatrzymując znaczną część gospodarki.
  Albowiem , zatrzymać coś to "bułka z masłem" - problem powstanie by gospodarkę ponownie uruchomić i przywrócić przynajmniej do stanu poprzedniego.
  I tak sobie myślę, że to przekracza poziom intelektualny dziś rządzących.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930