Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
761 postów 7905 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Urodził się, ale po co?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co zatem zawdzięczamy temu polskiemu świętemu, że pozwalamy mu stać w każdej nieomal mieścinie po krzakach i pilnować interesów. Zapytajmy: zatem czyich interesów?

Jeśli nie przeczytałeś i nie przetrawiłeś tych trzech encyklik KK w kwestiach społecznych:

- Rerum novarum Leona XIII z 1891r.

- Quadragesimo anno Piusa XI z 1931r.

- Centesimus annus Jana Pawła II z 1991r.

z pewnością to wyczuję i wywalę Twój komentarz. Z pewnością nie jesteś katolikiem a jakimś zmutowanym trójżydzianem polaka.

     Celebry jakie będą się dzisiaj odbywały jakoś przeżyjemy. 18 maja 1920 roku urodził się w Wadowicach Karol Józef Wojtyła.

     Co zatem zawdzięczamy temu polskiemu świętemu, że pozwalamy mu stać w każdej nieomal mieścinie po krzakach i pilnować interesów. Zapytajmy zatem czyich interesów, w świetle wymienionych encyklik, tenże osobnik pilnuje.

     W obrębie kościoła katolickiego, papieża Leona XIII nazywa się „socjalistą pobożnym” a jak wiemy kościół w trosce o zbawienie naszych dusz z socjalizmem walczyć musi. Czymże zatem zawinił Leon XIII. Moim zdaniem nagrzeszył raczej niewiele przeciwko kościelnemu dogmatowi o predyspozycji. Aby nie wgłębiać się w szczegóły to: wolą boską jest aby biedny był biedny a bogaty był bogaty. Taki jest porządek rzeczy i już i śliz. Kościół zatem długo służył jako „jarzmo z dzwoneczkami” uświęcając proces bogacenia się bogatych i biednienia biednych. Nie tylko kościół katolicki tak ma. Mają to wszystkie kościoły i katolicką (a jeszcze bardziej protestancką) doktrynę o predyspozycji uzupełniają prawosławna sudba i chociażby buddyjska karma. Posypały się zatem gromy na naszego „socjalistę pobożnego” za to, że sugerował aby płace poddać „kryterium sprawiedliwości”. Nie tak od razy aby kazał im godziwie płacić, ale pod pewnymi warunkami: jak już zapewni sobie i rodzinie do trzeciego pokolenia godziwy byt i jeśli będzie miał taki kaprys.

     Niektórzy twierdzą, że to pofolgowanie wyzysku było chwilowym wypadkiem przy pracy tego „jarzma z dzwoneczkami” mocno przyciśniętego do ściany ideologią socjalistyczną i komunistyczną. W sumie: zero konkretów i apelowanie do ludzkich instynktów tych, którzy tych instynktów nie mieli.

     Kolejna encyklika w tej samej sprawie Piusa XIII to już inna kategoria. Pojawia się tam bowiem mocny postulat deproletaryzacji ujęty w akapicie 65:

"65. Jednakowoż ze względu na obecne stosunki społeczne uważamy za bardzo wskazane, by umo­wa o najem pracy była w granicach możliwości uzupełniana umową spółkową, co już w różnych formach zaczęto praktykować z niemałym pożytkiem tak pracowników, jak właścicieli. W taki to sposób robotnicy i urzędnicy otrzymują udział we własności lub zarządzie przedsiębiorstwa, albo też w jakiś sposób uczestniczą w jego zyskach."

     Mamy tu zatem jawne wystąpienie przeciwko dogmatowi o predyspozycji. Także i tutaj nie obyło się bez dociśnięcia kolanem tego „jarzma z dzwoneczkami” przez praktykę socjalistyczną i to polskiego socjalizmu. Pius XIII napisał bowiem ten akapit pod wpływem dzieła polskiego przedsiębiorcyMariana Wieleżyńskiego jakim była pierwsza na ziemiach polskich spółka właścicielsko-pracownicza „Gazolina” S.A. O Mariana Wieleżyńskiego upomina się także lwowska szkołą organizacji i zarządzania z Karolem Adamieckim i Edwinem Hauswaldem. Było w tym działaniu coś słowiańskiego, bo także kardynał August Hlond (ten który wprowadził do obiegu intelektualnego termin „unii kapitału i pracy") jak i prezydent Mościcki (były członek zarządu Gazoliny) mocno wspierali koncepcję deproletaryzacji.

     Coś trzeba było z tym fantem zrobić, zbliżał się czas transformacji ustrojowej w bloku sowieckim i okazja aby się kolejny raz obłowić. Wyciągnął więc i odkurzył Wojtyła sprawdzony przez wieki dogmat o predyspozycji. Rozwiązał Papieski Urząd Nauczycielski, który kontynuował dzieło zapoczątkowane przez „socjalistę pobożnego” czyli Leona XIII, rozprawił się ze wszystkim co jakoś tam pachniało marksizmem czyli z: socjalizmem,teologią wyzwolenia, dystrybucjonizmem . Wszystko co chociaż trochę dotykało słowa „wspólne” zostało wycięte w pień łącznie nawet ze spółdzielczością. Nic przecież innego nie mógł zrobić neopersonalista i nikt lepiej jak neopersonalista do tej roboty się nadawał. Każdy sobie miał rzepkę skrobać a najlepiej by było, gdyby modelem dla polskiej gospodarki była dwuosobowa firma budowlana. Wszystko co większe trudno byłoby przykuć do zachodnich łańcuchów dostaw (łańcuchów niewolnictwa gospodarczego).

Co się jeszcze Wojtyle udało w skali międzynarodowej?

     Ano udało mu się załatwić wszystkie partie chadeckie na Zachodzie. Kiedyś za sprawą właśnie encykliki Quadragesimo anno do kościołów waliły tłumy, gdyż wydał on walkę dogmatowi o predyspozycji. To za sprawąjezuityOswaldavon Nell-Breuninga Niemcy otrzymały ustawę o Mibestimmung. Na próżno jej współautor (razem z Marianem Wieleżyńskim) encykliki Quadragesimo anno ostrzegał Wojtyłę, że pisze encykliki na poziomie prymitywnego przedwojennego polskiego katechizmu. Przecież tylko dla ludzi zaczadzonych,  serwowana z ambony, przypowieść o winnicy może być atrakcyjna. Partie chadeckie to już raczej zakłady geriatryczne a kościoły pustoszeją.

No tylko pogratulować pontyfikatu.

Zaznaczam: nie przeczytałeś encyklik, nie śledziłaś/eś rozwoju społecznego nauczania kościoła to skorzystaj z przywileju milczenia.

KOMENTARZE

 • Mała prośba...
  Wskaż, proszę, dokument dogmatyczny Kościoła (dekret soboru, orzeczenie papieskie), w którym podano do wierzenia "dogmat o predyspozycji".
 • @Yarpen Zirgin 11:10:41
  Najgorszym jest, ze antykatolicy, kompletnie katolicyzmu nie znają. Ot, kojarzą kilku podejrzanych księży i nieszczerych wiernych. I na tym budują całą teorię
 • @
  // nie przeczytałeś encyklik, nie śledziłrozwoju społecznego nauczania koscioła to skorzystaj z przywileju milczenia.//
  Po co cały ten elaborat skoro w przypadku nie spełnienia wymogów
  w/w zdania nie wolno się wypowiedzieć ?
 • @Yarpen Zirgin 11:10:41
  Dogmat to nie jest, ale takie jest wielowiekowe nauczanie Kościoła. Są trzy stany: szlachta, duchowieństwo i chłopi. Pierwsi są od rządzenia, drudzy od modlitwy i kontaktu z Bogiem, ostatni od pracy. Fizycznej, oczywiście. Każdy powinien wypełniać obowiązki swego stanu, czy to - jako mąż/żona, ojciec/syn, czy chłop. Potem doszło do tego jeszcze mieszczaństwo - też przeznaczeni do pracy.
  To wszystko pozostało do dzisiaj. Pamiętam wielogodzinną dyskusję na obozie Duszpasterstwa Akademickiego w drugiej połowie ubiegłego wieku. Z konkluzją nie mogę się pogodzić do dzisiaj.
  Streszczę krótko:
  - Każda władza pochodzi od Boga, bunt przeciwko władzy jest grzechem. Każdy bunt, przede wszystkim rewolucja.
  - Katolik ma wypełniać obowiązki swojego stanu a nie szukać poprawy swojego bytu. Cierpienia należy ofiarować Bogu.
  - Jeżeli Bóg postawił cię na określonym szczeblu drabiny społecznej, to nie próbuj tego zmieniać. Taka jest Jego wola.
  -
 • @PiotrZW 12:33:45
  Jedno proste pytanie.

  Dlaczego jako człowiek Północy, istota ludzka, Słowianin, mam wierzyć w szowinistycznego psychopatycznego boga-ludobójcę rodem z pustyni odległej o kilka tysięcy kilometrów stąd?
  Dlaczego jako spadkobierca i dziedzic jednego z najstarszych (dużo starszych niż sam pustynny demon jahve) ludzkich języków mam czytać "nauki" kozich obrzezanych pastuchów przygrzanych słońcem pustyni, koczowników? Koczowników, czyli prymitywów, które jeszcze ze złodziejską manierą szwendały się po dostępnym im świecie, żeby coś "zajumać". W czasach, gdy już tysiącleci, cywilizowane Ludy Ziemi prowadziły osiadły tryb życia, będący - obok wynalezienia ognia i koła - największym osiągnięciem Ludzkości.

  To, coś Pan naszrajbił we wpisie z daty i godziny 18.05.2020 12:33:45, to zaiste sama istota pustynnej degeneracji i zwyrodnienia.
 • @Kmieć 12:46:23
  Pochodzę ze wsi, gdzie ta słowiańska, wiejska, niejako tożsama z naturą mentalność jeszcze się zachowała. Czuję ją we krwi i instynktownie rozumiem. I zapewniam, że nie ma w niej nic dobrego. Wyobrażenia mogą sugerować piękno skoków przez ogień w noc Kupały, piękną wolność od dziesięciorga przykazań, ale to są złudzenia. W naturze istnieje "łańcuch pokarmowy", silniejszy zjada słabszego. To jest właśnie etyka "naturalna|". Nie ma zmiłuj się.
 • Szanowny Panie Józefie,
  Szanowny Panie Józefie,

  Informuję Pana, że nie przeczytałem (i nie przetrawiłem) trzech encyklik Kościoła Katolickiego, które Pan wymienia w swoim artykule.
  W dodatku, po tym co Pan napisał - nie mam nawet zamiaru tego robić.

  Zawsze bardzo, bardzo ceniłem Pana artykuły oraz wogóle działalność w szerokim zakresie finansów i propagowania alternatywnej, społecznej gospodarki rynkowej. Wielka chwała Panu za to.
  Nie będę z Panem dyskutował na temat "Gazoliny" - czy też osiągnięć
  Pana Wieleżyńskiego.
  Pan przecież i tak - wszystko wie najlepiej.

  Natomiast to co Pan napisał na temat Jana Pawła II (Karola Wojtyły) - jest dla mnie absolutnie nie do przyjęcia.
  Osobiście uważam, że Ś.P. Karol Wojtyła (Jan Paweł II) - był jednym z największych w historii Polaków, który bardzo wiele zrobił dla Naszego Kraju. Był jednym z najwspanialszych ludzi i autorytetów.

  Jestem od dziecka Katolikiem i pozostanę nim do swojej śmierci.
  Jak rozumiem - dla Pana nie jestem katolikiem - tylko zapewne Żydem - albo jak Pan to określił - "jakimś zmutowanym trójżydzianem polaka".

  Wypraszam sobie - i z największym szacunkiem, uprzejmie proszę nie pisać więcej takich artykułów na Neon24.pl.
  Jeżeli tak Pan ma pisać - proszę wogóle nie pisać.

  Pana artykuł wysyłam do lochu, jako całkowicie niezgodny z ideologią i wartościami, które chciałbym jako Redaktor Naczelny - propagować na Neon24.pl - Forum Polaków.

  Ryszard Opara - Redaktor Naczelny
 • @PiotrZW 12:55:37
  Przez tysiąc lat (niektórzy twierdzą, że to "ersatz" zaledwie oficjalnych 200 ostatnich) słowiański wolny kmieć mówiący po polsku miał przetrącany kręgosłup rzymską szubienicą i "władzą pochodzącą od >boga< z pustyni".
  Nie dziwne, że pod jarzmem takiej propagandy o "drabinie społecznej" narzuconej przez talmudycznych dogmatyków zdziczał.

  To że jeszcze są echa starych (prastarych) wartości, to nie dziwne. Nie tak łatwo jest wykorzenić grube tysiące lat Kultury.

  P.S. Dlaczego sądzi Pan, że Prasłowianie byli "wolni od dziesięciorga przykazań"? Czyżby Pan sądził, że Słowianie nic innego nie robili, tylko się mordowali, okradali, gwałcili, itd?

  Coś Panu powiem.
  Prawo jest tworzone tam, gdzie jest potrzebne. Innymi słowy: gdzie jest dzicz i bezprawie.
  To dlatego "10 Przykazań" powstało na pustyni.
  W cywilizowanych miejscach Ziemi nie było potrzeby spisywać takiego prawa...
  (Które, zresztą, jego najgorliwsi wyznawcy gwałcą w każdej minucie swego marnego istnienia, bo korzystają z zaiste talmudycznego wytrychu w postaci "spowiedzi i pokuty"...).
 • @Ryszard Opara 12:58:41
  Szanowny Panie Ryszardzie.

  Fakty, które przytoczyłem mogą się wielu katolikom nie podobać. Znam też takich, którym mogą spodobać się bardzo.

  Nie będę musiał więcej na te tematy pisać, bo zabierają się za to tęgie i patriotyczne pióra. Tak więc kwestie co do dalszej mojej tutaj pisaniny stają się bezprzedmiotowe. Chyba już czas dać sobie siana.

  Mój stosunek do JPII jest taki sam jak stosunek JPII do kwestii deproletaryzacji. Koniec, kropka.

  Z wyrazami szacunku

  Józef Kamycki - nikander
 • @Ryszard Opara 12:58:41
  Tym wpisem i swoją decyzją zaprzeczył Pan swoim poprzednim zapewnieniom ( a było ich bardzo wiele) o tym, źe NEon24.pl jest forum Polaków i że panuje tutaj wolność słowa.

  Thanks for the update.
 • @Lotna 19:46:30
  Szanowna Pani,

  Neon24.pl (poprzednio NowyEkran.pl) - był, jest i będzie - na zawsze "Forum Polaków" - zawsze będzie tutaj panować wolność słowa - zawsze dopóki ja - będę miał na to jakiś wpływ.

  Ale...są jednak pewne granice kultury wypowiedzi...
  Moim zdaniem nie można np. twierdzić, że jeżeli ktoś nie zgadza się z treścią i opiniami autora tekstu - to znaczy - nie jest katolikiem albo też jest cytując autora - "jakimś zmutowanym trójżydzianem polaka".

  Ja mam zupełnie inne opinie niż Pan Kamycki - odnośnie postaci Świętego Jana Pawła II - ale jestem właśnie katolikiem i nie żydem.

  Poza tym osobiście uważam, że jedną z największych tragedi naszego kraju Polski - jest fakt, że nie mamy i nie szanujemy żadnych polskich autorytetów.
  Uważam, ze Jan Paweł II - zrobił bardzo wiele dla Polski i Polaków - i należy mu się za to szacunek.
  Gdzie byłaby dzisiaj Polska, gdyby Kardynał Wojtyła nie został papieżem
  Takie jest moje zdanie.

  Na marginesie - Pan Nikander - nie został zbanowany, jego tekst nie został usunięty - tylko wprowadzony "do lochu" - jako treść, z którą Redakcja Neon24.pl - się nie identyfikuje.

  Osobiście bardzo cenię i podziwiam działalność Pana Nikandera, kiedy on pisze na Neon24 - o sprawach finansów państwa oraz kwestiach społecznej gospodarki rynkowej.

  Pozdrowienia i ukłony.
 • @nikander 19:40:17
  Szanowny Panie Józefie,

  Jak wiele razy mówiłem to Panu osobiście oraz pisalem w komentarzach - bardzo podziwiam Pana wiedzę i propozycje odnośnie koniecznych reform finansowych i gospodarczych naszego kraju - czy też artykuły, które Pan pisze na temat Społecznej Gospodarki Rynkowej.
  Zawsze Pana czytam.

  Mam nadzieję, że mimo wszystko, będzie Pan kontynuował swoją pracę o działalność na Neon24.pl...

  Odnośnie spraw katolicyzmu czy też postaci Świętego Jana Pawła - mamy całkowicie inne opinię - ale to jest zawsze kwestia do dyskusji. Wielką przykrość natomiast sprawiło mi Pana stwierdzenie, że jeżeli ktoś się nie zgadza z Pana poglądami - to nie jest katolikiem a "Żydem".

  Ja jestem Katolikiem i napewno nie Żydem...

  Pozdrawiam Pana serdecznie - ze słonecznej Australii,

  Ryszard Opara
 • Encykliki
  Jan Paweł II, Centesimus annus - w języku polskim:

  http://www.vatican.va/content/john-paul-ii/pl/encyclicals/documents/hf_jp-ii_enc_01051991_centesimus-annus.html


  Leon XIII, Rerum Novarum -w języku angielskim
  http://w2.vatican.va/content/leo-xiii/en/encyclicals/documents/hf_l-xiii_enc_15051891_rerum-novarum.html

  Pius XI, Quadragesimo Anno, w języku angielskim:
  http://w2.vatican.va/content/pius-xi/en/encyclicals/documents/hf_p-xi_enc_19310515_quadragesimo-anno.html
 • @nikander 19:40:17
  a gdyby tak Pan swoj blog zatytułował
  NIKANDER
  " nie dla idiotów "
  jak Pan myśli ?
  to mogłoby znaczaco podnieśc krag czytelników ( znaczy tych no odsłon )
  A tak powaznie bardzo zdziwiony jestem umieszczeniem Pana postu w "lochu" dla mnie Neon był forum Polaków ktorzy jeszcze myslą
  Czy ich sposób myslenia jest zgodny z moim czy nie ,nadal uwazam ze maja prawo myslec
  A jesli ktos wykorzystujac tytuly wlascicielskie lub administracyjne mysli inaczej ma do tego prawo.
  Ale pietnowanie Pana myslenia w sposob uwazany na tym forum za " nagane " to juz przejaw cenzury daleko posunietej
  zycze Panu miłego dnia , innym takze oczywiscie
  Oczekuje , ze jednak nie zaprzestanie Pan swoich publikacji
  pozdrawiam
 • @AgnieszkaS 06:16:46
  Dziękuję za umieszczenie linków do tych encyklik. Znamienne, że te najważniejsze są w języku angielskim. Podaję polskie tłumaczenie najważniejszej z nich tak "spod lady" http://koreus.vot.pl/rails/active_storage/blobs/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBPQT09IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--278aabaf92a38a2e9493dced2c9628e7a303fe1a/Quadragesimo%20anno.pdf?disposition=broszurka
  Uważam, że powinni ją przeczytać wszyscy, także nie katolicy, bo to jest encyklika mądra.
 • @nikander 08:38:06
  Na stronie Watykanu encykliki są w kilku językach - trzeba wybrać język w prawym górnym rogu- ale tylko encykliki Jana Pawła są również w języku polskim. Ja akurat podałam po angielsku, jednak istnieją inne możliwości.
 • @rowszan 08:08:00
  "Ale pietnowanie Pana myslenia w sposob uwazany na tym forum za " nagane " to juz przejaw cenzury daleko posuniętej"
  _________________________________________
  Mam inne zdanie na ten temat. Pozwolę sobie zacytować pewien fragment:

  "Jednak wolność słowa nie jest wolnością absolutną, jedną z jej granic jest ochrona dobrego imienia innych osób i ich godności" /sędzia Weronika Klawonn/

  Notka znalazła się tutaj ze względu na następujące stwierdzenie:

  "Jeśli nie przeczytałeś i nie przetrawiłeś tych trzech encyklik (…) Z pewnością nie jesteś katolikiem a jakimś zmutowanym trójżydzianem polaka."/Nikander/
 • @AgnieszkaS 09:06:17
  cytowanie wyroku lub słow sedziego wyrwanych z kontekstu dla mnie nie wiele znaczy.
  Kilka dni temu zwrocilem uwage jednemu z komentujacych iz nazywanie kaczynskiego malym cwelem obraza moje uczucia pomimo tego iz nie jestem fanem kaczynskiego
  wczoraj w stosunku do jenego z blogerow wystosowalem prosbe o zmiane nazewnictwa z palant w stosunku do Kazika - bardzo sobie cenie Kazika
  Rekacji ze strony administracji na tego typu poczynania brak
  Dziwi natomiast taka reakcja w tym miejscu w stosunku do Nikandera
  Na tym forum jest mnostwo osob piszacych wysoce pejoratywnie o zydach
  Ja mialem to szczescie w zyciu pracowac kilka lat dla POLAKA zydowskiego pochodzenia - rozumie Pani - Pani jest obywatelem USA polskiego pochodzenia - nazywanie Pani polaczkiem bedzie ok ?
 • @rowszan 09:16:05
  A nazywanie Pana "trójżydzianem polaka" będzie OK?
  Słowa sędziego obowiązują w każdym możliwym kontekście.
 • Histeryczna nadwymiarowa reakcja admina
  Przypomina toczka w toczkę utrącenie Kazika z listy.

  Urąga inteligencji odbiorców, którzy znają hiperbole słowne autora notki.

  Tyle w temacie powrotu (auto) cenzury administracji portalu.
 • @nikander
  Uprzejmie proszę o wskazanie dokumentu dogmatycznego Kościoła (dekret soboru, orzeczenie papieskie), w którym podano do wierzenia "dogmat o predyspozycji".
 • @AgnieszkaS 09:38:45
  Mnie w moim kraju to juz wszystkim nazywali , Zydem , Złodziejem , Kanalia , Januszem biznesu ,
  US sugerowal iz , jestem przestepcą , organizatorem grupy prze stepczej
  Jakos zyje , mam sie zupelnie dobrze .
  Co do sedziego to moim zdaniem jesli sa czescia uzasadnienia wyroku sądu to tak .
  W Polsce glosa nie stanowi zrodla prawa .
  Jak bym brał pod uwage co Pan R. pisze do Pani to pewnie nie chciał bym z Pania wymieniac poglądów . Staram sie szanowac poglądy innych dlatego tez napisałem to co napisałem .
  Konczą wątek : Szanowna Pani ja nie pochwalam słow ktore zostały uzyte , wyraziłem tylko zdziwienie reakcja
 • @Yarpen Zirgin 13:59:50
  Pomijając kwestie związane z mistycyzmem jest to cała reszta z wyjątkiem tych dwóch encyklik o których wspomniałem.
  Coś nie tak? to proszę odpowiedz ile razy słyszałeś z ambony akapit 65 encykliki Quadragesimo anno a ile razy przypowieść o winnicy.
 • @rowszan 14:04:31
  Ja nie wszystkie poglądy szanuję, tylko niektóre. Jednak wolno każdemu swoje poglądy wypowiadać, o ile nie obrażają innych osób.
 • "Socjalista pobożny - Urodził się, ale po co?" - Oto jest pytanie.
  .
  https://m.neon24.pl/1d9f440e948e7e19486e27cdfcde34a6,14,0.png


  Bogumił Boguchwał
 • @Wican "antykatolicy, kompletnie katolicyzmu nie znają"
  .
  https://m.neon24.pl/2a81c978471b474a075478a14cb06799,14,0.png  Bogumił Boguchwał
 • @PiotrZW "takie jest wielowiekowe nauczanie Kościoła. Są trzy stany: szlachta, duchowieństwo i chłopi. Pierwsi są od rządzenia,
  drudzy od modlitwy i kontaktu z Bogiem, ostatni od pracy fizycznej (PRAWDZIWEJ PRACY."  1200 lat katowania Słowian OGNIEM i MiECZEM przez ZAKONY ŻYMSKIE wyżarło wielkie dziury w ich mózgach, sercach i duszach.

  Dziś 90% Słowian i nietylko, jest MENTALNYMI, FIZYCZNYMI i DUCHOWYMI NIEWOLNIKAMI BABILOŃSKIEJ NIERZĄDNICY.

  https://m.neon24.pl/366d1be832a03609c085a392f518cbe2,14,0.jpg

  https://secure.i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/00582/news-graphics-2004-_582238a.jpg

  KULTURA to po Polsku HODOWLA np. bakterii, mikrobów, roślin...

  ŻYMSKA / GRECKA / FENICKA / EGIPSKA KULTURA to hodowla wszelkiego rodzaju ZWYRODNIAŁYCH ZBOCZEŃCÓW i wszelkiej maści PASO-ŻYDÓW.


  https://www.proroctwa.com/images/pope.jpg


  Bogumił Boguchwał
 • @AgnieszkaS "sędzia Weronika Klawonn" - A kim jest ta KLAŁN?? - Z wypowiedzi tej KLAŁN wynika, że jest KATOLICKIM KATEM.
  .  na fotografii freemasoni = sfora FARYZE-USZY = uczeni w piśmie i mowie SKRYBY .


  https://m.neon24.pl/4dff76278afb6693490a40883af372ec,14,0.png
  Bogumił Boguchwał
 • @nikander 15:04:24
  Ja Ciebie prosiłem nie o to, co sobie wymyślasz, tylko stosowny fragment dogmatycznego orzeczenia Kościoła odnośnie rzekomego dogmatu o predyspozycji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930