Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
664 posty 7376 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Oby nie było: "dziura w ziemi a na wierzchu łgarz"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chwilowa przerwa w grilowania. Znów pogoda dla politykowania. Tytuł nawiązuje do amerykańskich kopalń srebra z okresu wielkiego kryzysu.

 

Na Podkarpaciu chcą się dogadać niszowe partie, aby stworzyć wspólny komitet wyborczy. Ponieważ nawiązały kontakt z think tankiem „Partia50plus” nie odmówiłem. Obiecałem, że stworzę materiał do dyskusji. Układające się strony mają korzystać z „mojej produkcji” na nE począwszy od notki Filary państwowości naszej

Postawiłem jeden warunek. Żadnego „nie, bo nie”. Nad wszystkimi postulatami dyskutujemy zgodnie z metodyką SWOT. Na pierwszy ogień ma iść ankieta, aby wstępnie zorientować się jak poszczególne postulaty będą postrzegane. Respondenci mają odpowiedzieć czy proponowane postulaty niosą ze sobą perspektywę:

 • zmiany korzystnej „+

 • nie wniosą niczego „0

 • zmiany niekorzystnej „-

zarówno w odniesieniu dla nich samych jak i dla państwa.

Korzystam z tego, że blogerzy mają cięte języki i coś zaatakują. Potraktuję to jako działanie „pro publico bono” i dopracuję ankietę. Dlaczego nie mam mieć praktycznych korzyści z blogowania?

Ankieta

 

 

lp

 

Postulat

 

Cel

Skutek dla:

Ciebie

Państwa

Naprawa polityki

1

Doprowadzenie do faktycznego rozdziału władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej poprzez wyeliminowanie możliwości pełnienia przez posłów wszelkich funkcji w administracji rządowej.

- Zmuszenie partii politycznych do artykulacji interesów społecznych w programach wyborczych i wyeliminowanie raka lobbingu z polskiego życia politycznego,

- Zmuszenie partii politycznych do tworzenia rezerw kadrowych dla władzy wykonawczej.

 

+

0

-

 

+

0

-

2

Zastąpienie subwencji budżetowej na działalność partii politycznych subwencją obywatelską tworzoną z kwotowych odpisów w deklaracji PIT (na podobieństwo finansowania organizacji pożytku publicznego)

- Realne upowszechnienie biernego prawa wyborczego poprzez obniżenie progu inicjatywy politycznej dla nowych partii mających „zdolność parlamentarną”.

- Wprowadzenie realnej kontroli nad działalnością partii politycznych w trakcie trwania kadencji władz.

 

+

0

-

 

+

0

-

Nowa architektura finansowa.

3

Przywrócenie państwu korzyści z emisji pieniądza poprzez zastąpienie emisji fiducjarnej (na poczet długu bankowego) emisją rzeczywistą dla poprawienia procesu wymiany dóbr przy wzroście PKB.

- Wyeliminowanie obciążeń społeczeństwa renta emisyjną banków. Zwiększenie popytu na produkowane dobra.

- Eliminacja sztucznego zadłużenia budżetu i obywateli.

 

+

0

-

 

+

0

-

4

Wyeliminowania możliwości wtórnej emisji pieniądza przez banki komercyjne. Doprowadzenie do konieczności pełnego pokrycia pożyczek wkładami.

- Zapewnienie realnej wartości waluty.

+

0

-

+

0

-

5

Skierowanie kwot emisji pieniądza głównie do systemu emerytalnego.

- Stabilizacja systemu emerytalnego.

+

0

-

+

0

-

Zdynamizowanie gospodarki

6

Poszerzenie prawnych możliwości tworzenia przedsiębiorstw o spółkę „właścicielsko – pracowniczą” z kapitałem właścicielskim i własnością pracowniczą.

- Stworzenie możliwości kształtowania się partnerskiego modelu stosunków przemysłowych w procesie pracy.

- Otwarcie możliwości przejmowania przez przedsiębiorstwa funkcji ubezpieczyciela w obszarze „filaru kapitałowego”.

 

+

0

-

 

+

0

-

7

Wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym umożliwiających spółkom właścicielsko-pracowniczym i ich związkom (klastrom) włączania zarachowanych funduszy filaru kapitałowego do obrotu gospodarczego we własnych przedsiębiorstwach bezpośrednio – z pominięciem OFE i giełdy.

- Stworzenie możliwości szybkiego dokapitalizowania przedsiębiorców sektora MiŚP funduszami emerytalnymi. Dotychczas s tej możliwości mogły korzystać jedynie spółki giełdowe.

- Pozyskanie przez przedsiębiorców lojalnych pracowników skłonnych bardziej angażować się w poprawę kondycji ekonomicznej swych firm.

- Korzystna zmiana wizerunku przedsiębiorcy oraz celów działania firm.

 

+

0

-

 

+

0

-

8

Stworzenie prawnych możliwości „produktowej” integracji przedsiębiorców w oparciu o koncepcję „przesunięcia momentu sprzedaży kosztów wszystkich kooperantów na moment sprzedaży produktu końcowego” (na podobieństwo japońskich keiretsu pionowych, koreańskich czeboli).

- Rozwój klastrów produktowych dających możliwość małym i średnim przedsiębiorcom działania w „dużej skali” w oparciu o siłę klastra przy zachowaniu wszelkich prerogatyw jako właściciela i zarządcy.

- Prawne udostępnienie formy organizacyjnej, szczególnie przydatnej do gospodarczej aktywizacji obszarów wiejskich.

 

+

0

-

 

+

0

-

 Każdy komentarz, a zwłaszcza złośliwy, mile widziany.

 

KOMENTARZE

 • @autor
  http://www.ruchwig.pl/index.php/pl/dokumenty/programowe/45-deklaracja-8-maja
 • @carcajou
  Ten materiał już im podsunąłem. Ten mój to uzupełnienie.

  Pozdrawiam
 • sens
  Temat wałkowany przy okazji inicjatywy ŁŁ. Ale w tym wypadku tym bardziej zasadny. Jaki to ma sens? "Niszowe partie" na Podkarpaciu? Mają więcej niż 5-ciu członków?
  Co do postulatów, to doskonale wiesz że jakakolwiek zmiana kodeksów jest praktycznie niemożliwa. Nie bo nie właśnie. Twoje zastrzezenie jest niepoważne.
  A merytorycznie, to spółka właścicielsko-pracownicza wydaje mi się czymś zupełni zbędnym. Inaczej też postrzegam problem 'integracji produktowej'.
 • @Jerzy Wawro
  Jak dotąd to nie zaproponowałeś niczego "postulatywnego". Przepisujesz, wklejasz, cytujesz, interpretujesz. Wystaw coś własnego na krytykę. Odważ się.
  Uważam, ze można "robić swoje" próbując przybliżać "kanapy". Tam jest pogrzebane to Polskie "nie bo nie". Jeśli znajdziesz na to sposób, to pierwszy polecę z gratulacjami.
 • @nikander
  1. To jest właśnie różnica między rewolucjonistą, a konserwatystą.
  Świat nie istnieje od wczoraj i przekonanie iż bazując tylko na swoich głębokich przekonaniach możemy się zabierać za jego naprawę jest delikatnie mówiąc mało rozsądne.
  2. Styl "polemiki" który prezentujesz nie za dobrze wróży na przyszłość (nie podoba się, to zrób lepiej). Po jaką cholerę zachęcasz do komentowania?
  3. Zdecyduj się: albo zależy Ci na programie, albo na kanapach.
 • @Jerzy Wawro
  Tak, chyba jednak jest jakaś różnica, ale czy akurat między rewolucjonistą a konserwatystą to nie byłbym taki pewny. Ja nie staram się oświetlić drogi politykom światłością, która mnie dopadła, a staram się "prototypować" rozwiązania i szukać dla nich zwolenników. Chcę to robić przy świetle dziennym. Przy świetle żółto-białym, biało-czerwonym, lub czerwonym diabeł odbiera ludziom rozum.

  Sądzę, że podchodzę do odbiorcy tego przekazu w sposób jak najbardziej uczciwy. Pytam i oczekuję refleksji. Nikogo nie zmuszam do szczególnego łamania sobie głowy. Wystarczy mi odpowiedź: nie, to nie dla mnie.

  Jednak zależy mi na kanapach. Tylko w procesie ich łączenia można dokonać syntezy nurtów myśli politycznej i prawnej, szukać tego "aurea mediocritas".

  Co do wyboru metody. Każdy orze jak może.

  Pozdrawiam
 • @nikander
  Za to ja jestem pewien.
  Odpowiedz sobie na pytanie: jaką to ma wartość w istniejącym porządku polityczno-społecznym?

  PS.
  Pieniądz fiducjarny i pieniądz bankowy to nie to samo (a z Twojego tekstu to wynika).
 • @Jerzy Wawro
  Jerzy

  Istniejący porządek prawny interesuje mnie na tyle na ile widze potrzebę aby go zmienić.

  "...Pieniądz fiducjarny i pieniądz bankowy to nie to samo (a z Twojego tekstu to wynika)..."

  Odnoszę wrażenie, że wiedza o różnicy między pieniądzem fiducjarnym a bankowym w naszym społeczeństwie jest powszechna. A gdy nawet trzeba tłumaczyć różnice to czasem to bywa pożyteczne. Wpływa na otwieranie oczy na naszą rzeczywistość.
 • @nikander
  "porządek prawny interesuje mnie na tyle na ile widze potrzebę aby go zmienić"

  Tak jak np. Lenina.

  "A gdy nawet trzeba tłumaczyć różnice to czasem to bywa pożyteczne."

  Co bywa pożyteczne? Przekłamania?
 • @Jerzy Wawro
  Jeśli masz problem z rozróżnieniem emisji fiducjarnej od bankowej to polecam tę ściągę. www.ekonomicznie.pl/sciagi/pliki/20080427114942.doc Według mnie nie jest to poziom akademicki a raczej gimnazjalnym. Przyjmuje, że tę wiedzę ma każdy chcący się polityka parać.
  Widzę, że jako 100 procentowy prawicowiec nie jesteś w stanie zmienić niczego. Mówiąc prawdę, to nie wiem co chcesz osiągnąć tym przywoływaniem postaci z dość odległej przeszłości. A patrz sobie do tyłu ile chcesz. Beze mnie.
 • @nikander
  1. Myślę, że to Ty masz utożsamiając "emisję fiducjarną" z emisją "na poczet długu bankowego"
  Zamiast szukać w wiedzy w jakichś szpargałach zajrzyj do encyklopedii:
  "pieniądz bankowy (pieniądz bezgotówkowy, pieniądz żyrowy), pieniądz zapisany na rachunkach bankowych, kreowany przez banki poprzez udzielanie kredytów"
  "pieniądz fiducjarny, pieniądz, który mocą decyzji władz państw. jest prawnym środkiem płatniczym na danym terytorium; ma moc zwalniania ze zobowiązań, ale nie jest wymienialny na złoto"

  2. Owszem jestem prawicowcem i nie cierpię rewolucjonistów (od Lenina po Balcerowicza). Nie przepadam też za megalomanią i arogancją (które są chyba nieodłącznymi cechami dobrego rewolucjonisty).
 • @Jerzy Wawro
  Jerzy

  Wkręcamy się w jakieś totalne nieporozumienie. Sądzę, że w tym przypadku chodzi o coś więcej niż między pierwotną (fiducjarną) a wtórna (bankową) emisje pieniądza. Podejrzewam, ze sądzisz, ze poprawiając człowieka można poprawić naszą rzeczywistość w ramach istniejących unormowań prawnych. Ja zdecydowanie twierdze, ze odwrotnie: to nie ludzie są źli tylko system, który muszą obsługiwać. System to coś co jest ujęte w normy prawa państwowego, przez niego stosowane i sankcjonowane.

  Mówiąc o programie to nie chcę wysyłać do sejmu stada potulnych baranów chodzących trzy kroki lewo w skos za szefem, tylko legislatorów zdolnych przekuć na prawo "wyartykułowany" interes społeczny. Jak można właśnie wyartykułować ten interes nie zgłaszając postulatów i organizując nad nimi dyskusji?

  Atakujesz mnie za to, ze staram się pokazać te "kocięta w worku". Prawica to na razie nie ma nawet worka - bo po co?

  Jerzy nie wkręcajmy się w tę dyskusje, gdyż internet nie daje możliwości ani mowy ciała ani błyskawicznej riposty zbliżającej nasze stanowiska. Szukamy róźnic na siłę. Po polsku.
 • @nikander
  1. Sprawa jest banalnie prosta. Napisałeś: "zastąpienie emisji fiducjarnej (na poczet długu bankowego)". To jest moim zdaniem utożsamienie pieniądza fiducjarnego z pieniądzem bankowym (emitowanym "na poczet długu bankowego"). Nie wiem o czym tu dyskutować.
  2. Owszem - uważam, że ludzie są ważniejsi niż programy. Ale nie dlatego że program jest zbędny, tylko dlatego że po pierwsze sytuacja na świecie jest tak dynamiczna, że władze muszą być otwarte i elastyczne. A po drugie dlatego, że trzeba determinacji i mądrości, by dokonać zmian w sposób optymalny. Dlatego tak ważne są solidne fundamenty. Nie wystarczy głębokie przekonanie słuszności (to może być nawet szkodliwe). To w możliwości znalezienia optymalnego rozwiązania różni się podejście konserwatywne od rewolucyjnego. Konserwatyzm=odpowiedzialność.
 • @Jerzy Wawro
  Jaką szkodliwość widzisz w stawianiu pytań?
 • @nikander
  A gdzie ja coś takiego napisałem?
  Czy gdziekolwiek i kiedykolwiek krytykowałem stawianie pytań?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31