Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
739 postów 7788 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

OLW – gorsecik trochę przyciasny.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wybory powinny „wyłonić spójną programowo, kadrowo i pod względem przywództwa ekipę zdolną wyłonić skuteczną władzę wykonawczą”,

 

      Dusza to by może jeszcze, ale ciało do Warszawy w żaden sposób wywieźć się nie da. Projekt OLW więc interesuje mnie „tyle o ile”. Myślę jednak: zapraszają to wejdę, zobaczę a przecież zawsze mogę nie użyć tego rozstrzygającego kliknięcia.

      Ponieważ jestem zwolennikiem koncepcji, że wybory powinny „wyłonić spójną programowo, kadrowo i pod względem przywództwa ekipę zdolną wyłonić skuteczną władzę wykonawczą”, spodziewałem się że będzie jakieś sito, które spowoduje, że załapią się kandydaci o „określonym gatunku”. Istotnie takie sito jest w formie pytań wstępnych. Ponieważ – być może – nie każdy tam wchodził więc prezentuję tę listę pytań w całości. Proszę o osobistą refleksję a na koniec podzielę się swoimi uwagami.


Pytanie 1: Specjalna grupa śledcza dla wyjaśnienia okoliczności śmierci Polaków w Smoleńsku w dniu 10 kwietnia 2010;

Pytanie 2: Delegalizacja ruchów separatystycznych;

Pytanie 3: Ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci;

Pytanie 4: Promowanie tradycyjnego modelu rodziny jako związku kobiety i mężczyzny;

Pytanie 5: Kara śmierci za zbrodnie;

Pytanie 6: Otwarcie archiwów służb specjalnych PRL;

Pytanie 7: Konfederacyjny charakter Unii Europejskiej - Europa Ojczyzn;

Pytanie 8: Federacja Europejska z własnym rządem i prezydentem;

Pytanie 9: Euro jako obowiązkowy środek płatniczy w Polsce;

Pytanie 10: Program przyznania obywatelstwa Polakom za granicą i wsparcia ich powrotu do ojczyzny (głównie dot. Wschodu);

Pytanie 11: Powszechna ochotnicza obrona terytorialna;

Pytanie 12: Polityka zagraniczna skoncentrowana na regionie międzymorza (Europa Środkowo-Wschodnia).

Pytanie 13: Udział w zagranicznych militarnych operacjach wojskowych;

Pytanie 14: Cięcia wydatków władz i administracji;

Pytanie 15: Likwidacja podatku PIT;

Pytanie 16: Dochody państwa ze sprzedaży dóbr natury (np. gaz łupkowy) dochodem budżetu w celu zmniejszenia podatków;

Pytanie 17: Ulgi finansowe lub pomoc finansowa dla osób wychowujących dzieci;

Pytanie 18: Dobrowolność ubezpieczeń społecznych;

Pytanie 19: Zachowanie praw słusznie nabytych do rent i emerytur;

Pytanie 20: Niska, gwarantowana przez państwo powszechna emerytura;

Pytanie 21: Ulgi podatkowe z tytułu oszczędzania na pokrycie kosztów leczenia;

Pytanie 22: Bezzwrotne finansowanie przez państwo leczenia kosztownych chorób;

Pytanie 23: Zastąpienie zasiłków socjalnych wynagrodzeniem za roboty publiczne;

Pytanie 24: Ograniczenie kompetencji państwa i administracji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej;

Pytanie 25: Ingerencja państwa w wolny rynek;

Pytanie 26: Likwidacja barier w dostępie do zawodu stwarzanych przez korporacje zawodowe;

Pytanie 27: Zwiększenie środków na szkolnictwo w regionach o mniejszym poziomie wykształcenia;

Pytanie 28: Gwarancje państwa na stypendia udzielane w formie kredytu bankowego;

Pytanie 29: Państwowy fundusz finansujący wdrażanie osiągnięć polskich naukowców;

Pytanie 30: Kapitał posiada narodowość;

Pytanie 31: Bank centralny własnością wszystkich Polaków;

Pytanie 32: Niezależna, zdywersyfikowana polityka energetyczna;

Pytanie 33: Wypowiedzenie protokołu z Kioto;


       Pomijając fakt, że niektóre pytania mogą się wzajemnie wykluczać, co w przypadku takich ankiet jest rzeczą całkowicie zrozumiałą, brakuje mi tu rzeczy o znaczeniu przełomowym. Na próżno szukałem pytań, które by prowokowały do intelektualnego wysiłku na następujące tematy:

 

 1. Jak naprawić system państwa (naprawa polityki) tak , aby skończyć w Polsce z demokracją fasadową. Idiotę to chce zrobić ze mnie Kaczyński twierdząc, że jak on „dojdzie” to będzie cacy. Tu już powinien pojawić się nowy przekaz. Np: czy jesteś za zamianą subwencji budżetowej na działalność partii politycznych subwencją obywatelską w formie kwotowego odpisu w deklaracji PIT?, czy jesteś za wykluczeniem możliwości sprawowania przez posłów funkcji ministrów i podsekretarzy stanu? Jeśli tego nie uczynimy to czymże będziemy się różnili od partii „układu”, które społeczną działalność zamienili na dochodowy biznes dojąc „krowę lobbingu”? Bez tego przesłania dopisywanie się do OLW nie byłoby może grzechem, ale wstydem to na pewno.

 2. Jak ustawić ustrój gospodarczy, aby społeczeństwo było głównym beneficjentem wylewanego tu w kraju potu. Czołowi politycy od Grabskiego po wojnie po komunistów w okresie schyłkowym sugerowali własność państwową z akcjonariatem pracowniczym. Brakło odwagi, aby „akcjonariat” zastąpić „własnością pracowniczą”. Z tym akcjonariatem zrobiono taki przekręt (łapówka społeczna), że tylko ruchy o dużej odwadze będą się starały do tego tematu powrócić. Czy tę odwagę mamy? Czy chcemy otworzyć na ten temat dyskusje. Pisałem tu notkę o mizerii polskiego ruchu racjonalizatorskiego. Jeśli ktoś oczekuje, że inżynierowie rzucą się do pracy i zrobią z siebie współczesnych mnichów, aby jakiś popieprzony pracodawca łaskawca kupił sobie nowego majbacha, to się grubo myli. Brakuje mi pytań o rozumienie społecznego aspektu gospodarki rynkowej.

 3. Jaką prowadzić politykę gospodarczą, aby zapewnić naszej gospodarce przewagę konkurencyjną? Na czym ma polegać możliwy do zastosowania w Unii nasz rodzimy protekcjonizm dydaktyczny? Wiem, że problem nie należy do łatwych. Jednak to „sito” powinno eliminować z list wszystkich, którzy nie widza problemu. Pytania powinny prowokować do takiej refleksji.

 4. Sprawy nowej architektury finansowej zostały zarysowane, ale tak nieśmiało, że niewtajemniczony niczego się nie domyśli. Kto zaprzeczy że „Bank centralny własnością wszystkich Polaków;”Jednak nad tym, w czym tak naprawdę pies jest pogrzebany nikt nie będzie się zastanawiał. Tu na ostrzu noża trzeba postawić sprawę emisji pieniądza i sposobu jej „wstrzykiwania” do gospodarki.

 

       Wszystko co znajduje się po stronie redystrybucyjnej jest mało ważne. Pożyczką to potrafi finansować budżet nawet średnio inteligentny szympans. Jak zarobić na wydatki budżetowe to już wymaga gospodarza.

 

      Mówię w trybie bardzo a bardzo hipotetycznym. Gdybym wszedł do Sejmu to starałbym się utuczyć siebie i rodzinę wykorzystując nadarzającą sytuację (tego zdania nie napisałem dla ludzi małostkowych i małych, tylko tych co maja oczy otwarte). To prawo i wyborcy powinni trzymać mnie za wędzidło. Bez „wartości” Panie i Panowie – racjonalnie!!!

 

Dajmy ludziom to wędzidło a zagłosują na OLW.

KOMENTARZE

 • @Nikander
  OLW to konfederacja różnych nurtów, światopoglądów, indywidualistów i ja nawet jestem zdziwiony że jest aż takie sito w postaci określonych deklaracji, pytań, ankiety ze słusznymi odpowiedziami niekiedy wynikający z konstrukcji pytania.

  Nie można np być PRZECIW UE! Można być za jakimś wariantem UE.

  Pytanie 7: Konfederacyjny charakter Unii Europejskiej - Europa Ojczyzn;

  No właśnie.... UNII EUROPEJSKIEJ, weźcie się nie ośmieszajcie i zmieńcie to. Nikt UE nie chce, wykruszają się ostatni naiwni zwolennicy spoza tych mają z tego naprawdę duże frukty. Wolne państwa na nowo mogą (jeżeli zechcą) założyć luźniejszą konfederację w Europie (łącznie z Białorusią, Ukrainą, Norwegią, Szwajcarią, Serbią, nawet Turcją), gdzie wolno będzie państwu bronić swoich rynków itd pełna suwerenność, żadnych bzdur w postaci armii nwo i to nawet najemnej jak wróżą analitycy związani z PO także w wizji sił zbrojnych. Najemnej w sensie wynajęcia żołdaków spoza grona obywateli Polski, np czarnych z Afryki, czy korpusu chińskiego.

  Myślałem że nie będzie takiego filtra, ale że będzie za to bezpośrednie odwołanie do katolicyzmu, do nauczania Jana Pawła II. Widać to nie jest aż takie istotne na OLW... szkoda. Ze słów p. Opary miałem nadzieję na więcej. Owszem sporo tu KNS w ankiecie, ale to opcja. Kto co sobie wybierze to ok? Róbta co chceta?

  W każdym razie odważniejsze kwestie niż w PiS. Dobre i to. Kilka kwestii liberalnych mnie zastanawia, nawet martwi. Jeżeli ktoś może sobie odliczyć kolejne wydatki z PIT (albo nawet PIT-u nie będzie), to zyskuje olbrzymią przewagę nad tymi, którzy mają niskie dochody, albo wcale. Będzie miał kasę w kieszeni, lepszą komercyjną opiekę medyczną, a biedak będzie miał g... sznur do powieszenia się. To jest forma eutanazji systemowej za pomocą ekonomii. Oczywiście poniżej jest pytanie zupełnie wykluczające poprzednie i obiecujące kosztowne zabiegi wszystkim. Utopia o ile te zabiegi będą komercyjne jak w USA. Zresztą czy u nas dentyści nie poszaleli z cenami? A inne operacje muszą tyle kosztować?

  Nie bądźmy tacy wyrywni do prawa dżungli, słabi nie muszą umierać, to zależy od nas wszystkich, od systemu, do miłośni bliźniego, od prawa. Mniejsze podatki od osób, firm lepiej zarabiających, to MNIEJSZA SOLIDARNOŚĆ. Braknie choćby tych kilku miliardów na coś istotnego. Poza tym uważam za bardziej szkodliwe podatki pośrednie od dochodowych, obrotowych od firm-banków. Pośrednie łupią biedotę, to nieracjonalne. Biedny nie powinien być karany dodatkowo.

  To zaprzeczenie nakazom nauczania Jezusa Chrystusa. Bogacz miał rozdać majątek, dopiero to dawało mu szansę na przepustkę do raju.

  Prawie w każdym pytaniu są haki, oraz określone konsekwencje ich przyjęcia. Wątpię żeby wyborca rozumiał co oznacza wypowiedzenie układu z Kioto. Może najpierw jednak zbudujmy samowystarczalny, suwerenny kraj i pięciomilionową armię do natychmiastowej mobilizacji w miejscu zamieszkania na dźwięk syren, dzwonów wojny, zagrożenia.

  Sprzeciwienie się poważne NWO, to będzie coś naprawdę dużego. Grozić nam będzie WSZYSTKO w ripoście. Nie ma takiego czarnego scenariusza żeby nie był czarniejszy. Nikt nie przewidział krwawej I i II wojny plus zgony z pandemii, nędzy, głodu, chorób, brudu, zacofania.

  Armia uchroni nas przed okupacją jakichś sił "stabilizacyjnych" wysłanych żeby bronić "praw ludzi" itd demokracji new world order. Obecnie armia jest raczej szykowana do rozbijania Narodu Polskiego, nie tylko nasza, każda. Razem mają pacyfikować niepokornych o ile będą słabi, a pretekstem może być wszystko. Np zginie trochu przedstawicieli mniejszości i rozpocznie się piekło, ogłoszą nas nazistami itd Kto wysadził te wszystkie miejsca gdzie ginęła cała masa ludzi? Terroryści? Na ogół służby, to były prowokacje pod określony cel.

  Budujmy zatem ruch i armię. Amia to konieczny parasol do zmian i samowystarczalność żeby nas nie przerażały zamykane kurki, utrudnienia w handlu, restrykcje, spekulacje cenami, inne niespodzianki. Polacy nie mogą eksportować żywności do Rosji, ale miliony naszych biedaków chętnie zjadłoby te owoce, warzywa, które GNIJĄ, niszczeją. Czego im brakuje? MDG. Minimalny Dochód Gwarantowany w wysokości minimum optymalnego (powyżej socjalnego, moja terminologia), w części w postaci towaru, nawet nie bonów, ale bezpośrednio towaru do pobrania w określonym magazynie w jego gminie.

  Czy Autor musi tak ostro atakować PiS? Po jaką cholerę?

  To nie pomoże OLW, ale PO-PSL-SLD.

  PiS jest w opozycji, proszę sobie przypomnieć kto rządzi obecnie i kto wchodził po nieudanych rządach michnikowszczyzny (PO pod różnymi szyldami) - przypomnę - SLD zawsze wtedy wraca do gry. Może rządzić mniejszościowo z PSL będąc pod osłoną PO w układzie de facto będącym koalicją, a nie musi być to koalicja sensu stricto. PiS ich nie przeskoczy mając mniej niż 231 głosów. Bez OLW to PiS nie ma szans na sprawne rządzenie, bo przecież trzeba przynajmniej 3/5 mieć sejmu... a senat?

  Kto poprze senatorów PiS w okręgach JOW? Możemy ich poprzeć, ale coś za coś. Jest pole do rozmów i negocjacji. W senacie było całkiem sporo eurosceptyków z klubu PiS, zagłosowali przeciw ratyfikacji TL. Warto ich za to docenić, warto popatrzeć na głosowania, kto za czym głosował. Oczywiście Kaczyński i świta to inna liga w parlamencie. Chodzi o tych niżej. Ponoć wszystkich PiS nie wystawi ponownie na swoich listach.... no to mamy rozłam kolejny w PiS. Oni raczej na pewno pójdą do PO, PJN, albo na OLW? Ma to być tajemnica maksymalnie odciągana w czasie. Plotki tylko?
 • @Marek Kajdas
  No cóż, nie lubię bezideowego dworactwa dlatego jestem konsekwentnie antyukładowy.

  Pozdrawiam
 • @nikander
  rozumiem, że jako konsekwentnie anty układowy na wybory nie chodzisz, tak?
 • @gallux
  Tak, na wybory nie chodzę. Nie chcę swoją obecnością legitymizować tej demokracji fasadowej. Ponieważ OLW jest jakimś światłem w tunelu z racji, chociażby, urealnienia powszechnego biernego prawa wyborczego obserwuje tę inicjatywę z sympatią.
 • @nikander
  ilu takich jak ty "nikandrów" nie poszło w 2007 roku, kiedy trzeba było czynnie wesprzeć projekt IV RP, aż żal myśleć
  nie chcę ci dowalać, ale to m.in. dzięki takim jak ty "anty układowym" mamy w Polsce to co mamy
  nie wiem czy to do ciebie dociera
  tego co piszesz nie chcę nazywać naiwnością, ale innego słowa nie znajduję
  może łatwowierność:-) wierzysz w to, że pan Szeremietiew porwie masy blogerskie i poprowadzi je na Sejm i Belweder?
  "szklane domy", siwy dym...
 • @gallux
  Starałem się napisać w których miejscach ten gorsecik jest dla mnie za ciasny. O dzieci się raczej nie martwię, bo potraktowałem je jako najlepszy towar eksportowy.
  One mogą wrócić jedynie do "szklanych domów i siwego dymu".
 • @nikander
  tja moja chata z kraja, moje dzieci wyeksportowane, a reszta niech żre trawę
  moje dzieci też "urządzone" i to tu, na miejscu, bez pleców i nazwiska
  to po co w ogóle udzielasz się "politycznie"? stajesz się niewiarygodny, los Polaków ci wisi, tak cię teraz odebrałem
 • @gallux
  Dlaczego się politycznie udzielam? - jeszcze wierzę w "szklane domy i siwy dym". Zwłaszcza na polskiej "kolonii wewnętrznej". Tu, na Podkarpaciu także.
 • @Marek Kajdas
  Ale powiedz mi, na co te 231 głosów PiS spożytkuje? Po co im one tak naprawdę są potrzebne?
  Nie jestem skłonny uznawać za prawdę to co do wierzenia podają. Po prostu: karty na stół - SPRAWDZAM!
 • @Marek Kajdas
  "Czy Autor musi tak ostro atakować PiS? Po jaką cholerę?"

  Obawiam się, że bez tego OLW się nie uwiarygodni wobec lemingów. Dobrze by było uzgodnić to z PiS (by wziął to w koszta, jak NE Sciosa).
 • @carcajou
  Nie jestem pisożercą, jednak straciłem nadzieje, że zrobią jakiś program. Ciągle słyszę: maniana, maniana... Większe szanse daję blogerom z NE.
 • @nikander
  To bardzo ciężka operacja - dobrze jak się uda stworzyć zarzewie i nie paść ekonomicznie (bo ile można dla idei?)
 • @carcajou
  Znam ten ból. Moja inicjatywa z http://partia50plus.pl szybko wylądowała w "dolinie śmierci".
 • @nikander
  strona partia50plus.pl nie działa
 • @Jerzy Wawro
  Przecież napisał, że w "dolinie śmierci"
 • ?
  Przeczytałem te pytania.
  Ciekawe jakie są "prawidłowe odpowiedzi".
  Z samych pytań wnioskuję, że ma to być PO-bis.
  Z jednej strony nie poparte niczym przekonanie iż bez radykalnej zmiany paradygmatu da się ograniczyć rozrost państwa, a z drugiej łagodzenie przykrej świadomości katastrofy humanitarnej do jakiej prowadziłaby konsekwencja w wycofywaniu tego państwa poprzez zasiłki.
  Przyjdzie mi pewnie zagłosować na PSL, bo Pawlak przynajmniej wie co to jest społeczna gospodarka rynkowa.
  I nie oczekuje od swoich wyborców deklaracji wymagających światopoglądowych wygibańców (osobiście jestem przeciw karze śmierci, ale jeśli naród uzna że trzeba kogoś powiesić i mnie w to nie będzie angażować to trudno; czemu jednak akurat "zbrodniarzy"? zabije taki jedną osobę i wisi; reformy Balcerowicza doprowadziły do śmierci dziesiątki tysięcy osób i wiesza mu się ordery na szyi).
 • Witaj
  Nie na tym polega idea tych pytań by pojawiły się w nich propozycje rozwiązań. Kandydat stworzy sam swój profil gdzie może od razu opisowo wyjaśnić swój program, będzie odpowiadał na pytania komentatorów-wyborców (więc można poruszyc sprawy o których piszesz), będzie prowadził kampanie w formie bloga na NE i udzielał się w dyskusjach, bedziemy z nim robić wywiady oraz debaty.

  Pytania to usystematyzowanie a nie jakieś panaceum. Niektóre faktycznie się wykluczają lub wprowadzają pewien dysonans poznawczy. Można więc będzie ocenić konsekwentność poglądów kandydata oraz poprosić go o wyjaśnienie "sprzeczności".
 • @Jerzy Wawro
  Co tam Pawlak wie o społecznej gospodarce rynkowej? Ta pani to dopiero wie http://warsztaty.org.salon24.pl/320698,spoleczna-gospodarka-rynkowa-anna-strezynska
  Piszę gdybyś kiedyś potrzebował środków nasennych to wejdź.

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930