Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
738 postów 7784 komentarze

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

O lepszych sposobach osiągania gorszych rezultatów.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie da się pogodzić Cezarego Mecha z Jerzym Wawro

 

       Kiedyś Jerzy Wawro zmusił mnie, abym powołał się na materiały mówiące o finansowych aspektach partycypacji pracowniczej, gdyż notkę napisałem „z głowy”. Poleciłem mu książkę Petera Druckera o oryginalnym tytule „The Unseen Revolution: How Pension Fund Socialism Came to America”(Niewidoczna rewolucja: Jak socjalizm pod postacią funduszy emerytalnych wkroczył do Ameryki)(1976r). Kiedyś (w latach 80-tych) kilka cytatów z niej, między innymi“...If “socialism” is defined as “ownership” of the means of production by workers” – and this is both the orthodox and the only rigorous definition – then the United States is the first truly “socialist” country...”(Jeśli socjalizm jest definiowany jako własność środków produkcji przez pracowników i jeśli jest to zarówno ortodoksyjna jak i rzeczywista definicja – to Stany Zjednoczone są rzeczywiście pierwszym państwem socjalistycznym” dawały szansę na „lepszy socjalizm” i nie raziły ucha partyjnego betonu. Peter Drucker podaje, że w owym czasie w rękach pracowników było ponad 35% kapitału produkcyjnego. Tego cytatu często używano w TNOiK i RSTK.

Ważne było kilka aspektów:

 • po pierwsze, Peter Drucker jako specjalista od organizacji nie traktował własności pracowniczej w kategoriach doktrynalnych a pragmatycznych. Bez własności pracowniczej nie wyobrażał sobie bowiem zwiększenia produktywności amerykańskiej gospodarki i zbudowania „owner & worker coalition” (koalicji właścicieli z pracownikami) dającej spokój społeczny.

 • po drugie, książka była wydana wcześniej zanim ukształtowały się instytucjonalne formy własności pracowniczej jak ESOP i funduszy emerytalnych jak 401(k), 403(b), IRA czy Keogh

 • po trzecie, znacznie poszerza pogląd na praktyczne rozwiązania funkcjonowania własności pracowniczej (których dolicza się ponad 70) i opisuje perypetie jakie miały niektóre firmy wprowadzając plany własności pracowniczej (np. plan Charliegie Wilsona w GM na początku lat 50-tych) no cóż, nie tylko wyznawcom Korwina Mikke wszystko kojarzy się z socjalizmem i Wilson musiał swojej koncepcji bronić w sądzie.

własność pracownicza występowała więc u niego w czystej organizacyjnej i motywacyjnej formie.

      Podczas szperania w internecie, czy czasem nie pojawiło się polskie wydanie tej książki, zauważyłem, że nie jest to książka mająca li tylko historyczne znaczenie.

 

      Zdaje się, że ostatnim prezydentem doceniającym znaczenie własności pracowniczej był Ronald Regan. Później organizatorski aspekt własności pracowniczej schodził na plan dalszy. Złożyło się na to szereg powodów. Amerykańscy przedsiębiorcy goniąc za zyskami przenosili swą produkcję wymagająca tradycyjnych pracowników do krajów trzeciego świata, automatyzacja i robotyzacja praktycznie wyeliminowała klasę średnią robotników (joynerów), po upadku Związku Radzieckiego łatwiej można było zarabiać na eksporcie „bankowej technologii oszustwa” niż gospodarce realnej - na koniec - instytucje finansowe zrobiły wszystko, aby osłabić zaufanie do pieniędzy inwestowanych w aktywach firm w których pracownicy pracowali. U nas w tę akcję angażują się – z uporem godnym lepszej sprawy - Cezary Mech i Paweł Pelc.

      Kiedy ostatecznie zawali się mit gospodarki wirtualnej – a to mamy jak w banku – sądzę, że koncepcje Petera Druckera wrócą do łask. Oczywiście Jerzy, my mamy swoją Gazolinę S.A. Ale kto w tym kraju uwierzy, że Polacy zrobili coś lepszego i wcześniej?

 

Ps.

 

Warto przeczytać:A POWERFUL COALITION: WORKERS AND OWNERS VS MANAGERS

 

KOMENTARZE

 • @nikander
  Pozwolę sobie przekopiować fragment komentarza (http://BOI.nowyekran.pl/post/21104,win-win-panowie-mech-pelc-wawro-ekonomia-polityczna-urbas-nikander#comment_172250):
  W USA na przełomie lat 80/90 nastąpiło załamanie dynamiki rozwoju akcjonariatu pracowniczego (ESOP). Tomasz Stankiewicz, którego pytałem o przyczyny dla których doradzał "Solidarności", by była przeciw akcjonariatowi, wskazał właśnie na te tendencje.
  Amerykanie odchodzili od idei akcjonariatu, dla inwestycji spekulacyjnych. Jak się to skończyło można sobie przeczytać tutaj:
  http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/Europa/mit-klasy-sredniej,64154,1
 • @Jerzy Wawro
  Tylko, że na "eksport technologii oszustwa" ty my jesteśmy za krótcy.

  Pozdrawiam
 • @autor
  "Złożyło się na to szereg powodów. Amerykańscy przedsiębiorcy goniąc za zyskami przenosili swą produkcję wymagająca tradycyjnych pracowników do krajów trzeciego świata"

  Warto by się zastanowić dlaczego przedsiębiorcy gonili za zyskiem? Czy ktoś ich do tego zmusił? Czy ktoś czerpał niesłuszne zyski z ich pracy?

  Sytuacja, otoczenie wymusza działanie, ludzie w złej sytuacji i złym otoczeniu często są zmuszeni do złego działania.

  Zmień reguły gry a zmieni się sytuacja, otoczenie a przez to i ludzie. Dlatego tak ważne jest by zdrowe zasady panowały w społeczeństwie.

  Sprawiedliwa architektura finansowa jest podstawą dobra społecznego bo wszystkie ważniejsze problemy mają tło niedostatku (finansowe).

  POZDR!

  ps. "U Nas jest kraj gościnny. Tak. Zmieści się każdy złodziej.

  Tak więc. Musimy coś zrobić, co by od Nas zależało. Zważywszy że dzieje się tak dużo co nie zależy od nikogo!"

  Michał Tadeusz Falzmann

  http://www.youtube.com/wat​ch?v=I97wV0b2AjY
 • @Archetyp
  "...Sprawiedliwa architektura finansowa jest podstawą dobra społecznego bo wszystkie ważniejsze problemy mają tło niedostatku (finansowe)..."

  Tak też uważam i kilka razy na ten temat napisałem. Zdaje się, ze w Grecji obserwujemy dogorywanie gospodarki schizofrenicznej.

  Pozdrawiam
 • @nikander
  "Tak też uważam i kilka razy na ten temat napisałem."

  Bardzo się cieszę - traktuję to jak wstęp do szeroko zakrojonej debaty publicznej
  w przyszłości (miejmy nadzieję niedalekiej).

  "Zdaje się, ze w Grecji obserwujemy dogorywanie gospodarki schizofrenicznej."

  Słuszne stwierdzenie!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930