Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
739 postów 7788 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Prawybory.net - Bóg, Honor i Lewizna

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

A teraz konstruktywnie, jeśliby jeszcze tę inicjatywę ratować.

 

      W zasadzie to powinienem siedzieć cicho i chować się do nory a nie bazgrać na NowymEkranie. Zawiodłem zaufanie i stałem się nieprzewidywalny - zrezygnowałem. Dlaczego? - inicjatywa prawyborów nie dała żadnego pozytywnego przekazu. Została spartolona w ten sposób, że może odcisnąć swoje piętno na dalszych takich inicjatywach. Piszę, może dotrze do inicjatorów i będą się starali błąd poprawić.

 • Błąd kardynalny: to - co napisałem w kilku komentarzach - została odwrócona pryncypialna zasada demokracji "vox populi vox dei" w zastosowaniu zarówno do tworzenia postulatów politycznych jak i do wyboru realizatorów.
 • Postulaty zostały zostały napisane "gdzieś" i nie wiadomo przez kogo. Czy WSI czy KGB, czy plebania?. Nikt z imienia i nazwiska się pod nimi nie podpisał. W ten sposób kolejny raz ktoś chce cudzymi rękami wyciągać gorące kasztany z ogniska podpierając się hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna" co w języku potocznym oznacza "Bóg, Honor i Lewizna".

      Rozpoczął się nabór przydupasów. Nikt rozsądny, kto ma trochę charakteru czemuś takiemu nazwiska nie da. Można było liczyć na rozsądek blogerów, ale rozwiązania informatyczne nie dawały takiej możliwości. Sprawdziłem na własnym organizmie.


      A teraz konstruktywnie, jeśliby jeszcze tę inicjatywę ratować. Te prawybory powinny wyłonić "spójną programowo, kadrowo i pod względem przywództwa ekipę zdolną wyłonić skuteczna władzę". To są wybory do najwyższego organu władzy ustawodawczej i powinno być postawione jakieś sito, dla tych, którzy powinni jednak zostać przy garach lub winogronach (odnoszę do siebie). Kto nie zadał sobie trudu poznania zasad legislacyjnej roboty i jej meandrów, niech lepiej zostanie w domu. Polska to 38 milionowy naród bardzo mądrych i wykształconych ludzi. Taka tłuszcza posłów, którzy zapłacili po te 50 tyś. Zł, aby "zaistnieć" lub "dostać się", jest wyjątkowo szkodliwym, bo bezwolnym szmelcem politycznym. Czy mamy to kontynuować?

Przedstawiam zatem propozycję modyfikacji portalu prawybory.net:

 1. Żadnych credo, żadnych wstępnych postulatów.

 2. Postulaty, ale doprowadzone do precyzji zapisów legislacyjnych w istniejącym lub nowym prawie, zgłaszają kandydaci.

 3. Usuwamy głosowanie na kandydatów, a w to miejsce wprowadzamy głosowanie nad postulatami. Głos oddany na postulat jest jednocześnie głosem na kandydata.

 4. Awansują autorzy - najbardziej popularnych postulatów i ci kandydaci którzy te postulaty popierali. Tu trzeba by pomyśleć jak to przekuć w ranking kandydatów, ale informatyków mamy zdolnych i z postawionego zadania szybko by się wywiązali.

Takie rozwiązanie miałoby doskonały walor dydaktyczny i poznawczy, bo pokazałoby co – tak naprawdę - nas boli i kto mógłby się wziąć za leczenie.

Jeszcze jedno, nie straszcie kandydatów, że zwali się orda lustratorów na plebanię i prześwietlą kandydata na stopień religijności.

Ps.
Kilkakrotnie zwracałem się do admina o zdjęcie mnie z listy kandydatów. Bezskutecznie. Nie wiem za jakie grzechy jeszcze tam wiszę. Mogę wrócić po poprawieniu zgłoszonych błędów. Wierzę w „vox populi vox dei”.

KOMENTARZE

 • Zbyt formalistycznie
  Zgadzam się, że warto wcześniej wypracować (głosowanie) pulę zapisów konkretnych zmian, do których realizacji zobowiazaliby się kandydaci, ale pomija Pan osobowość człowieka, jego kregosłup, a jest to sprawa o podstawowym znaczeniu. Poza tym nie każdy jest prawnikiem; czy tylko takie osoby (lub mające takie zaplecze) widzi Pan w Sejmie?
 • @Hanna Kowalczyk
  Powiem tak: tzw inteligencja emocjonalna jest bardzo potrzebna w sklepie, aby klienta zbałamucić i wcisnąć mu jakiś szmelc za kosmiczne pieniądze.
  Popełnia Pani kardynalny błąd w myśleniu. Mówi Pani o "puli zapisów konkretnych zmian, do których realizacji zobowiązaliby się kandydaci". Tu chodzi właśnie o sposób powstawania tej puli i komu ona ma służyć. O nic więcej. Każdego można do "realizacji" zobowiązać i lobbyści mają na to dobre sposoby. Trochę widziałem korytarze sejmowe. Nie mam najmniejszych złudzeń. Kręgosłup mięknie jak oczy kasę zobaczą.

  Cameron po dojściu do władzy w ciągu pierwszego miesiąca przepchał przez parlament 60% swego programu wyborczego. Oczywiście osobowość mu nie przeszkodziła, ale miał za plecami fachowców, być może bez inteligencji emocjonalnej.

  Pozdrawiam.
 • @t-rex
  Jednak podtrzymuję tezę, że OLW zabrakło tego "pozytywnego przekazu". Było sporo osób skłonnych włączyć się w merytoryczną dyskusję nad postulatami. Nic ich nie przekonało.
  Dalej wierze w to, ze media elektroniczne stworzyły tu niepowtarzalną sposobność, ale musiałyby być w przekonujący sposób użyte. W zasadzie chodzi o kwestie techniczne.

  Pozdrawiam i życzę sukcesów.
 • @autor
  http://carcajou.nowyekran.pl/post/20331,budujemy-kolejna-kanape-czy-robimy-pospolite-ruszenie
 • @nikander
  "Każdego można do "realizacji" zobowiązać i lobbyści mają na to dobre sposoby. Trochę widziałem korytarze sejmowe. Nie mam najmniejszych złudzeń. Kręgosłup mięknie jak oczy kasę zobaczą.'

  Nie każdego.Kręgosłup nie mięknie u wszystkich - członkowie Elektoratu, z których wiele jest zwiazanych z filozofią nazwaną Myślą Warszawską mają wewnętrzny świat stabilny i perspektywę nie z punktu widzenia jednego życia , ale wieczności.
  Wiem, że moje myśli, pamięć o czynach pozostają ze mną po śmierci. Z tamtej perspektywy chcemy stanąć na wysokości zadania, czyli być dobrymi ludźmi.
 • @Hanna Kowalczyk
  No cóż, nie napisała Pani niczego z czym bym się nie zgodził.
  Mi chodzi o tę nową jakość. Suweren, którym jest naród, ma szansę, a stworzyła ją technologia informatyczna, aby wyznaczył ranking priorytetów legislacyjnych. Mamy jakieś pomysły, ale nikt nie dał nam prawa aby twierdzić, że są w interesie narodu. Przedstawmy je, podpiszmy się pod nimi, zapytajmy o zdanie. Dajmy im tę szansę. Stanie się wtedy obojętne czy kandydat prezentuje się w garniturze typu "bussines class" czy w płótniance.

  Pozdrawiam
 • @carcajou
  Pytanie przez Ciebie postawione jest nadał aktualne. Zapewne podzielisz moje zdanie, że robienie tylko kadrowego pospolitego ruszenia, aby "zdobyć Warszawę miasto plugawe" ma ograniczony sens.

  Kiedyś tzw. "komunistom" Różewicz dedykował taki wiersz: "...Władzę dostałeś, głowa trzeba ruszać, z ty zlękłeś się tego synu plebejusza".

  Jest sposobność, aby zacząć tą głowa ruszać zanim kosy na sztorc okujemy.

  Pozdrawiam
 • @t-rex
  Próba reklamowania portalu prawybory.net napotyka na ścianę z napisem "jesteście tacy sami jak ONI". Mówiąc prawdę nie mamy niczego na nasza obronę. Stąd moje propozycje.

  Pozdrawiam
 • @nikander
  "Postulaty zostały zostały napisane "gdzieś" i nie wiadomo przez kogo. Czy WSI czy KGB, czy plebania?. Nikt z imienia i nazwiska się pod nimi nie podpisał. W ten sposób kolejny raz ktoś chce cudzymi rękami wyciągać gorące kasztany z ogniska podpierając się hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna"

  Jednak jest Szeremietiew, jest kilka nazwisk, czy blogerów znanych z prawdziwych też nazwisk. Gdyby to była plebania, to byłoby dobrze, ale niestety nie jest KNS, nie to kanon katolicki, ale JAKIŚ ni z gruszki, ni pietruszki, po trosze wszystkiego, masońskie podejście jak za sanacji. W końcu Pan Romuald jest piłsudczykiem ;) ale też znanym z sympatyzowania z katolicyzmem. Widać inni szatani są tam bardziej czynni i odcisnęli swoje piętno uniwersalizmu.

  Do wszystkich katolików.
  Budujmy ruch katolicko-patriotyczny, tamże zmieszczą się i tacy jak Autor, byle nie atakowali "plebani". Profesor Wolniewicz nie jest katolikiem, a dogadał się z katolikami, zatem DA SIĘ.

  Lidera mamy - NACZELNIKA, Szeremietiew jest ok, reszta niech nie wchodzi w paradę, schowajcie się nieco w cień, bo tylko zniechęcacie Naród. Jeżeli powstanie ruch, to wykreują się demokratycznie i nowe, autentyczne kadry, zarządy, autentyczni liderzy. Prawybory chyba są faktycznie fiaskiem, mamy 11 sierpień, czy zmieni się to jeszcze? CUDU trzeba.

  Można jednak jeszcze uratować Nowy Ekran i pomysł na ruch Szeremietiewa, na ruch katolicko-patriotyczny, ale chyba nie pod nazwą PwP. Sugeruję podparcie się patronem w osobie Błogosławionego Jana Pawła II. Ruch JP II. Nie zmarnujmy Jego osiągnięć, misji.

  Ja wystartowałem właściwie z myślą o ruchu. Ujawniłem się świadomie jako dawniej (chwilami) anonimowy bloger, forumowicz, komentator. Musi być w Małopolsce Zachodniej i w ogóle w Polsce z łona katolików patriotycznych więcej ludzi chcących działać razem. Mam taką nadzieję i powinna być współpraca z PiS. Piłsudski współpracował, współtworzył PPS, a my mamy żale do PiS? Zmądrzejmy trochę bo przegramy WSZYSTKO!
 • @t-rex
  "...Póki co żadna inna partia, grupa czy inicjatywa obywatelska takiej szansy internautom nie stworzyła..." i to w tym przypadku jest najistotniejsze.
  Ranking postulatów byłby tą nową jakością, która mogłaby okazać się strzałem w dziesiątkę. Czymś co odróżniałoby OLW od innych watach wyborczych. Tyle i tylko tyle.
  Informatyk podwiązuje do kandydata listę postulatów i stwarza możliwość głosowania nad nią oraz prezentacji w układzie malejącym (DESC). Taż to się krócej robi niż mówi, a z kandydatów zdejmuje się odium "polityka" tudzież "karierowicza.

  To jest do zrobienia!.
 • @Marek Kajdas
  Zgadzam się, Szeremietiew to zacny człowiek, ale on nie ma żadnego programu. Co ON ma do zaproponowania moim dzieciom? Zapewniam, że na NE znalazłoby się tuzin bardziej odpowiadających na wyzwania obecnego czasu i obecne problemy. To też jest temat na pogadanie.


  Pozdrawiam.
 • @Marek Kajdas
  Katolicki i patriotyczny jest PiS. Dlaczego nie może to być ruch obywatelski, oparty na uniwersalnych wartościch, pod ktorymi się podpisze i katolik i buddysta i żyd?
 • @costerin
  "...Taki duzy chlopczyk a guuuuupi..." - przyznaje Ci racje. Bez kokieterii.
  Pozdrawiam
 • @Hanna Kowalczyk
  "....uniwersalnych wartościch, pod ktorymi się podpisze i katolik i buddysta i żyd?..."
  Dokładnie o to mi chodzi dlatego epatowanie katolicyzmem działa na mnie jak płachta na byka andaluzyjskiego.

  Pozdrawiam.
 • @nikander
  Ciemność ... widzę ciemność.
 • @carcajou
  A mnie się coś rozjaśniło więc bilans wyjdzie na zero lub z lekkim saldem dodatnim.

  Możemy iść do ludzi z konkretnymi postulatami i powiedzieć na co te głosy są nam potrzebne. Tego nie robi na razie nikt. Wiem, że sformułowanie postulatu, lub jakiejś spólnej całości postulatów, to coś więcej niż notki na blogu, ale to tylko kwestia postawienia poprzeczki.

  Stoczniowcy w ciągu jednej nocy potrafili ich napisać 21... Nie chodzi o to czy te które są są złe. Są dobre, tylko bezimienne i samotne, bo nie mogą być uzupełnione postulatami kandydatów. To łatwo da się poprawić.

  Ranking postulatów. To i aż to.

  Pozdrawiam
 • @costerin
  „lecz nie krzywdz ich pan nawolywaniem do popieranie antypolakow” W którym miejscu autor nawołuje do popierania anty polaków?
 • @costerin
  "...Mysli pan o swych dzieciach,bardzo ladnie i szlachetnie,lecz nie krzywdz ich pan nawolywaniem do popieranie antypolakow..."

  Na chyba masz kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. Wszystkim nam zależy, aby polskiego interesu bronili posłowie kuci na cztery łapy a nie jakieś ciury obozowe. Stąd moje wołanie o patriotów profesjonalistów.

  Husaria lała wszystkich, bo na błoniach w pocie czoła ćwiczyła zwieranie i rozwieranie szyku podczas szarży. Długo zagraniczna piechota nie mogła sobie z nimi poradzić.

  My musimy zbudować taką polską polityczną husarię. Niech na popisie pokażą jaką bronią dysponują.

  Pozdrawiam.
 • @goodness
  Wyjaśnienie. Napisałem o popisie wojska przed wymarszem a nie jakoś polityczny PO-PiS-ie. Tak dla porządku.
 • @nikander
  Trafiasz w dychę nikander, tak trzymaj. Łażący Łazarz jest w stanie ogłosić wybory w stylu Nowego Ekranu. Twój sposób wyborczy, na postulaty jest wspaniały. Do najwyższych władz mogą iść tylko najlepsi, ponieważ inni potrzebują podpowiadaczy. Pozdrawiam:)
 • @nikander
  "Stoczniowcy w ciągu jednej nocy potrafili ich napisać 21..."

  Bujać to nie nas. Na oko widać które postulaty są stoczniowców, a które SB i WZZ=KOR-masonów-agentów-mniejszości chcącej zatopić nas chyba we krwi kolejnego starcia z Rosją. To był czas na rewolucję, należało inaczej pokierować powstającą Solidarnością o ile w ogóle był to dobry czas na wyłom w sowieckim murze.

  Jak ktoś mógł liczyć się że w imperium Breżniewa mogą działać wolne związki zawodowe o cechach partii politycznej, organizacje społecznej z własnymi mediami, zapleczem zdolnym do każdego projektu? W ciągu nocy powstał i statut Solidarności napisany głównie przez Olszewskiego. Kiedy zobaczymy status ruchu PwP? I kto go stworzy? My razem, czy kolejny "Olszewski" wcale nie mason?

  Ranking postulatów? Tak, ale jeżeli nie są kolidujące z KNS. Z kanonem katolickim nie ma dyskusji, albo bierze się całość, albo ruch nie jest prokatolicki, czyli jaki? Zatem ankieta np w prawyborach jest głupia, należy brać kandydatów którzy są np za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a reszta won do SLD.
 • @Hanna Kowalczyk
  "Katolicki i patriotyczny jest PiS. Dlaczego nie może to być ruch obywatelski, oparty na uniwersalnych wartościch, pod ktorymi się podpisze i katolik i buddysta i żyd?"

  Bo to NIEMOŻLIWE. Nie ma takich wartości wspólnych, przykładem jest UE i to co się tam wyrabia w poszczególnych krajach, np w Holandii.
 • @nikander
  Co prawda nawoływałem, by wstrzymać się z ocenami prawybory.net na miesiąc, ale już dzisiaj widać, że to kompletna klapa.
  Twój pomysł na uratowanie projektu nie wydaje się skuteczny. Zbyt mało czasu na to. A poza tym - nie ma w tym mechanizmów prowadzących do syntezy spójnego programu.
  W chwili obecnej można co najwyżej przekształcić to w całkowicie otwartą platformę promocji kandydatów na senatorów.
  Oczywiście pod warunkiem zmiany formuły. Gdzieś tam jest ukryty R. Szeremietiew. Konia z rzędem temu, kto ma cierpliwość przeglądać okręgi, by go zlokalizować.
 • @nikander
  Szeremietiew jest typem dowódcy-organizatora, nie musi pozjadać wszystkich rozumów na każdy temat. On ma nas "tylko" zorganizować, to moje JEDYNE oczekiwanie, dalej damy radę :) Niech tylko ten ruch PwP czy pod inną nazwą (proponuję odwołanie do Jana Pawła II) powstanie i będzie powszechny w każdej gminie. Tego nie dokonał PiS i dlatego przegrywa, będzie im trudno wygrać wybory nawet uczciwe. Jak można wygrywać w istocie wirtualną partią, która poza dużymi miastami jest fikcją? Gdyby tak funkcjonował PSL, to nie mieliby nawet procenta.

  Szeremietiew ma program, ma otoczenie ludzi podsuwające program. Nie jest sam ja my, to Pan jest zapewne sam, czy niewątpliwie ja. Cóż Pan chce zdziałać wchodząc na "wojenną ścieżkę" z NE? Byli już tacy, piszą teraz w "bratnim" Salonie24 itd jak drzewiej. Nawet nie wywoła to dyskusji, zostanie Pan zapewne zignorowany przez VIP-y NE, to zaś spowoduje wygaśnięcie dyskusji w zarodku.

  Szeremietiew jest typem charyzmatycznego przywódcy, gdyby było inaczej też nie interesowałbym się tym patriotą jakby już z innych czasów. A jednak jeszcze to JEGO CZAS, ostatnie lata na wielką politykę, aktywizm obywatelski. Nie ma takich postaci w NE, nie ma Go kim zastąpić. Jest jak Lepper dla Samoobrony, jak Kaczyński dla PiS. Mamy skarb nie wiedząc o tym? Ja wiem że to bezcenny człowiek który ruch obywatelski może stworzyć alternatywny do establishmentu, chociaż chyba nie rozumie akurat tego aspektu tak dobrze jak my. Cóż. Każdy piecze swoją pieczeń na tym ogniu i mam tego świadomość. Mam też nadzieję że wszyscy z czystych, dobrych pobudek służymy Bogu, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. Uważać z honorem, nie może on kosztować nas tak wiele jak zawsze. Honor nie jest głupotą, samobójstwem, samozniszczeniem.

  Co do liderów. Podoba mi się zastępowanie ich zarządzaniem kolektywnym w radach. Nie chcę kolejnych bolków, lepiej niech 20 ludzi radzi i podejmuje demokratycznie decyzje. W końcu będzie taki system w miarę sprawnie działał na różnych poziomach. Przykładowo załóżmy że zakładam filie ruchu PwP w mojej parafii. Szeremietiew znajdzie tam jakiegoś oficera, czy podoficera emerytowanego na lidera i mamy go słuchać nawet jeżeli ma marne notowania u społeczności, albo są jakieś podejrzenia? Szlak trafi oddolność, zapał wielu jednostek. Stąd mowa o 20 osobowym zarządzie także lokalnych struktur. Nie może jedno słabe ogniwo rozpieprzać całości.
 • @Marek Kajdas
  Są. Należy do nich np.uczciwość, prawdomówność itp (nie sprzedawanie siebie - swoich poglądów za pieniądze).
  Inicjatywa NE jest bardzo cenna. Moim zdaniem było za mało czasu. Pomysł nikandera jest OK. Przegłosowany pakiet zmian legislacyjnych, wybrani do ich realizacji kandydaci - może uda się za 4 lata? Będzie też czas na rozpropagowanie inicjatywy.
  Chciałabym, żeby była kontynuacja, bo zamierzam szukać optymalnego rozwiązania dla ordynacji wyborczej, tak, żeby nie był to wybór ciągle tych samych twarzy.
 • !
  Ulotka-Fides
  Polacy!
  Z naszej tęsknoty za wolną Polską, w której władzę powierzymy najlepszym z nas, stworzyliśmy za naszymi bracmi Węgrami ruch "Fides". Chcemy Polski, w której już nikt nie zaprzeczy krzyżowi, nie zmarnotrawi naszego potencjału i majątku i nie odbierze nam pogody ducha.
  Nasza wizja jest wyrazem marzeń o Polsce opartej na Encyklikach Jana Pawła II, które zostawił nam jako testament i fundament pod budowę Nowego Ładu Bożego na ziemi. Pragniemy być w tym przykładem dla świata.
  Jest wiele do zrobienia, nasz wysiłek chcemy jednak zacząć od najważniejszego, od Intronizacji Chrystusa na Króla Polski, w duchu Bożego Miłosierdzia, posłuszni objawieniom danym siostrze Faustynie, Rozalii Celakównej i wielu innym sługom bożym na całym świecie.
  Polskie szable opatrzone były kiedyś znakiem krzyża i napisem "Z tym znakiem zwyciężysz". Dziś pragniemy pokoju, nie wojny, a Maryję, Królową Polski bierzemy za naszą patronkę i orędowniczkę.
  Tak nam dopomóż Boże Ojcze Wszechmogący. Amen.

  W imieniu ludzi dobrej woli
  Iza Rostworowska

  http://circ.nowyekran.pl/
  _____________________________
  Powklejajcie to na inne portale i strony. Drukujcie ulotki.
  Nawet, jak nie macie wiary, zrobcie ten maly wysilek, dla Polski.
 • @all
  No cóż, widzę, że trochę zamieszałem. Mamy tu szansę dokonania wyłomu w tej fasadowej demokracji. Jeśli przynajmniej jednego kandydata namówiłem, że warto zająć się jedną sprawą, ale solidnie, to już to będzie mój cichy sukces.

  Przytoczę zatem pierwsze zdanie z notki z którą tu przyszedłem: ”Jest grzechem Polaków, grzechem społeczności nie wojującej nigdy myślą i nie mającej żadnej wiary w siłę myśli i prawdy"Cyprian K. Norwid

  Najpierw nauczmy się tego "myślą wojowania" i to tu na prawyborach.net. Postulaty proszę.

  Pozdrawiam i dziękuję za komentarze.
 • @nikander
  Proszę,bardzo proszę!
  Wiara w lepsze jutro i chęć stanięcia do czynienia zmian to jest pozostawienie DOBREGO testamentu dla pokoleń .

  Ma Pan w sobie tę iskierkę prawości i SERCA ..proszę jej nie gasić .
  Należny jedynie być" ponad podziałami" społeczeństwo czeka na takie postawy...bo ważne jest społeczeństwo i jego potrzeby życia.

  Wierzę w ludzi w których mądrość wypływa z ich wnętrza.A nie jest powtarzaniem zewnętrznych poglądów.
  Bo CZŁOWIEK zawsze pozostanie człowiekiem i będzie potrafił unieść się ponad wszystkie drobiazgi zasłaniające ,zaciemniające prawdziwy obraz rzeczywistości.
  Będzie potrafił wyłonić SEDNO ,które pozwoli wspólnie budować a nie ciągle walczyć.
  Człowieczeństwo nie ma religii ,jest ponad podziałami .
  Kraj powinien być siłą całości społeczeństwa i społeczeństwo powinno w nim uczestniczyć wspólnie bez względu w co wierzy.
  Pomysł stworzenia na Nowym Ekranie takiej listy wyborczej OBW jest czymś Nowym i warto to propagować daje on możliwość ukazania rzeczywistych preferencji i oczekiwań jakie funkcjonują w społeczeństwie.
  Z Nadzieją.... wszak ona na końcu zawsze pozdrawiam serdecznie
 • @Amelia Kułakowska
  Pani wybaczy, ale to co Pani pisze jest tak mdłe, że musiałem przegryźć rzodkiewką.
  1. Moim zdaniem przyszłym pokoleniom jest dokładnie wszystko jedno jaki testament im zostawimy. Mając do spłacenia 2bln zł długów chętnie by się wyrzekły całego tego spadku. Występowanie w tej sytuacji z jakimiś testamentami to niedorzeczność.
  2. Co znaczy "być ponad podziałami"? Żartuje Pani? Jeśli ktoś kradnie i niszczy, to też mamy się z nim bratać ponad podziałami?
  3. Polska cierpi od nadmiaru ludzi, którzy czerpią swą mądrość z wnętrza. Ot choćby pan GPS65, z którym się dzisiaj starłem. Odkrył w swym wnętrzu, że Katechizm Kościoła Katolickiego zawiera błędy. I dalejże głosić "dobrą nowinę". Megalomania i dyletanctwo znajdują w Polsce poklask, zamiast rzetelnej pracy i profesjonalizmu.
  4. Rzeczywiście "człowiek zawsze pozostanie człowiekiem", tak jak koza pozostanie kozą. Ale wnioskowanie stąd iż człowiek potrafi ujrzeć prawdziwy obraz rzeczywistości i "wyłonić sedno" jest wielce ryzykowne. Kiedy zaś pisze Pani "Człowieczeństwo nie ma religii ,jest ponad podziałami", to trudno to odczytać inaczej jak właśnie takie mędrkowanie (mądrość płynąca z "wnętrza"). Proszę sobie poczytać dzieła Eliadego na temat religii. Dowie się Pani, że to właśnie religia pozwala dotrzeć do tego co realne. To religia odróżnia człowieka od zwierząt (nawet jeśli Pani jest ateistką, to nie może Pani zaprzeczyć iż religia towarzyszyła człowiekowi od zxarania dziejów).
  5. Człowiekowi uzbrojonemu w tak dziwaczny światopogląd łatwo przychodzi głoszenie banałów w rodzaju "Kraj powinien być siłą całości społeczeństwa i społeczeństwo powinno w nim uczestniczyć wspólnie bez względu w co wierzy". Tyle, że kluczowe są szczegóły, których takie hasła nie dotykają. To właśnie te szczegóły nas różnią. PO jest partią nijaką. Ich szczegóły nie interesują. Nie wiem czemu Pani nie zapisze się do PO, zamiast szukać alternatyw. Zwykła kalkulacja szans? Czy aby na pewno prawybory.net zostały stworzone dla tych którzy się nie załapali na platformę?
 • @nikander
  Przecież zasada pomysłu "prawybory.net" nie jest nowa. Wszystkie partie po troszę z niej korzystają - "kandydaci" mają żonę/męża, pełnoletnie dzieci lub/i żyjących rodziców. Jak ktoś zbierze 1000 "kandydatów", a na każdego z nich zagłosuje 600 osób, to taka "partia" dostaje się dzięki naszej ordynacji wyborczej do sejmu z ok 5% poparciem. A jak wiadomo, 5% z 460 mandatów to nie 1000, ale zaledwie 23 miejsca w ławach poselskich (skojarzenie: "piramida finansowa").

  Wyjściem z tego chorego systemu jest masowa partia demokratyczna, założona 6-8 lat (a nie tydzień) przed wyborami.
  Praca, praca i jeszcze raz praca.

  Wiem. Marudzę.
  http://netsociety.nowyekran.pl/post/22384,olw-a-wsi#comment_181451
 • @nikander
  Stoczniowcy razem pracowali i byli pozamykani w Stoczni. Jak nas pozamykają, to też będziemy b. zgodni :)) Itp., itd.
 • @carcajou
  Miła perspektywa i ten STYROPIAN!!!
 • x
  No nie wiem, albo w coś wierzymy, albo nie. Nie zawsze wychodzi, ale to wycofywanie i jednak ciężka krytyka, szczególnie z ust kandydatów, czy kandydatów którzy się wycofali?
  Znaczy nie nadawali się. Co to za oficer który w trakcie kampanii, stwierdzi, że plan jest do dupy, on by to zrobił inaczej i idzie do domu, bo to jest nie do ugrania?
  Dlaczego stawiacie sobie jakieś górnolotne założenia przy tym kandydowaniu. Spójrzcie na GPSa, na obecnym etapie nie grzeje opon do ław poselskich, tylko robi przecierkę i mam wrażenie, że dobrze się bawi przy tym.
  Z Panem Generałem też przyhamujcie. To jest jego inicjatywa, a tu pomysły, żeby go wyjąć i wsadzić w inne buty, gdzie mu będzie dobrze.

  Pozdro:)
 • @Torin
  Jeśli chciałbyś zrozumieć to co napisałem to spostrzegłbyś, że owszem, jest to krytyka, ale krytyka konstruktywna. To tyle na usprawiedliwienie.

  Ktoś mnie już mianował do stopnia polityka, a teraz zostałem nawet oficerem. Często z oficerami bywa tak, że idą pod sąd wojenny za to że chcieli zwycięstwa na siłę. Zrobiłem małe rozpoznanie ogniem i widzę, że przeciwnik dobrze okopany więc nie ma sensu gnić w okopach. Czekam aż przyjdą czołgi. Jeśli przyjdą...

  Pozdrawiam
 • @Torin
  To nie krytyka tylko, rzeczywistość należy wszystko zmienić i stworzyć nowe wybory. Nurt polityczny sam unosi na powierzchni szanownych kandydatów, bez ich wysiłku . Tylko nikander widzi przepaść gdzie, kieruje się rzeka chaotycznej polityki, więc prawidłowo wychodzi na brzeg.
  Pozdrawiam
 • @nikander
  "Ktoś mnie już mianował do stopnia polityka"

  Chyba nie odebrałeś tego jako obelgę?
  To było jedynie stwierdzenie faktu.
 • @nikander
  Zapach przeleżałego sytropianu z gablotki ... lepsze niż koka.
 • @carcajou
  I jeszcze śpiewnik by się znalazł. To bardzo patriotyczne "..tyle mi zostało co mi nakapało.." pasuje jak ulał.
 • @Jerzy Wawro
  Wybaczam :))

  Trzymając się konwencji kulinarnej: Pana posty są jak sok z cytryny:))
  -Przyszłym pokoleniom tak, ale nam nie jest wszystko jedno. :))
  - Wytłumaczę najprzystępniej jak potrafię:
  Być ponad podziałami, to umieć zorganizować ludzi do wspólnego działania na rzecz konkretnego celu,
  To szukać tego co łączy ,nie tego co dzieli.
  Jeżeli złodziej będzie chciał mi pomóc przy realizacji jakiegoś przedsięwzięcia w uczciwy sposób ,to dlaczego nie? Każdy ma prawo do zmian na lepsze…..
  -Polska cierpi na nadmiar ludzi klepiących cudze poglądy dla świętego spokoju….
  Chwała Panu GPS-65 ,że zaczął samodzielnie myśleć :)) .Człowieczeństwo nie ma religii jest ponad podziałami. To trzeba czuć i nie wyczyta Pan tego w żadnej najmądrzejszej książce.
  A jeśli chodzi o zwierzęta ,to one tez czują i dobrze ,żeby człowiek czytający Eliadego to zauważał :)))
  -To nie banał tylko sedno sprawy ,ale jeśli woli Pan grzebać się w szczegółach , to proszę ….
  choć skąd wzięło się powiedzenie : „diabeł tkwi w szczegółach „ ? :)))
 • @Amelia Kułakowska
  > Jeżeli złodziej będzie chciał mi pomóc przy realizacji jakiegoś przedsięwzięcia w uczciwy sposób ,to dlaczego nie?

  Dlatego, że nie da się zrealizować żadnego wspólnego przedsięwzięcia bez zaufania. "Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? "

  > Chwała Panu GPS-65 ,że zaczął samodzielnie myśleć :))

  Może go jeszcze Pani pochwali za to, że oddycha? Myślenie jest cechą wyróżniającą człowieka i żadna w tym zasługa. Myślenie samodzielne zaś jest stanem pierwotnym. Zasługą staje się dopiero wówczas, gdy potrafimy je zachować pogłębiając wiedzę i wchodząc w twórcze relacje.
  Kiedy przejawiamy samodzielne myślenie w izolacji, to jest to zwykłe mędrkowanie, które przystoi dzieciom przed procesem edukacji.

  > Człowieczeństwo nie ma religii jest ponad podziałami. To trzeba czuć i nie wyczyta Pan tego w żadnej najmądrzejszej książce.

  Uczucia są wystarczającą podstawą do budowania relacji z najbliższymi. W sferze publicznej musimy się opierać na faktach, wiedzy i logice. Tylko wówczas krytyka może być konstruktywna.

  > skąd wzięło się powiedzenie : „diabeł tkwi w szczegółach „ ?

  Stąd, że to trudne. Nie sztuka jest zapewnić wszystkich, że się im dobrze życzy. Polityk musi umieć rozwiązywać konflikty i znaleźć rozwiązanie sprawiedliwe, uwzględniając jak najwięcej szczegółów.
  Politycy nie potrafiący przejść od ogółów do szczegółów stanowią bezwolną masę, która jest sterowana przez tych, którzy wiedzą (albo wydaje im się że wiedzą) więcej.
  Na przykład w imię dobra powszechnego ułatwiono po 1989 roku ludziom przechodzenie na wcześniejsze emerytury. A te szczegóły o których wiedział tylko diabeł, to była armia "budowniczych PRL", którzy stali się głównym beneficjentem tych rozwiązań. Musimy ich utrzymywać od 20 lat na wysokich emeryturach, co niszczy nasz system ubezpieczeń społecznych.
 • @Jerzy Wawro
  hmmm...

  Różnica między Panem, a p. Kułakowską, w tej kwestii, polega na tym, że Pan boi się obdarzyć zaufaniem kogokolwiek
  Cytat, który Pan przytoczył jest generalizowaniem i zwracaniem uwagi tylko na mroczną stronę natury człowieka... Proponuję zwrócić uwagę na drugą stronę, która niezaprzeczalnie funkcjonuje - chęć bycia przyzwoitym człowiekiem przede wszystkim przed samym sobą. Z kim chce Pan współpracować, skoro wszyscy dookoła, to złodzieje albo idioci??
  Zgodzę się, że samodzielne myślenie jest zabijane w procesie wychowania i socjalizacji. Dlatego tym bardziej każde własne "odkrycie", wynikające z wewnętrznego przekonania, że tak właśnie jest, a nie inaczej, to ogromny sukces człowieka i sięganie do własnej mądrości, nie opieranie się na tym, co ktoś powie, to budowanie zaufania przede wszystkim do samego siebie. Trudno mieć zaufanie do innych, kiedy się nie ma do samego siebie.
  Pozdrawiam serdecznie
 • @anki
  1. Wnioski bardzo daleko idące. Dałem przykład złodzieja, by sprowadzić pewną tezę do absurdu. Nie mają sensu rozważania na tej podstawie, ale w oderwaniu od pierwotnej tezy. Ja nie mam żadnych problemów z nawiązywaniem współpracy. Jednak doświadczenie uczy, że brak wspólnej podstawy ideowej czyni taką współpracę często utrudnioną.
  2. Tak samo nietrafione są argumenty dotyczące samodzielnego myślenia. Moja teza jest dość prosta (i trudna do obalenia). Samodzielne myślenie bez wysiłku konfrontacji z rzetelną wiedzą jest jedynie mędrkowaniem.
 • @Jerzy Wawro
  Napisałeś pod moim adres:

  "...I dalejże głosić "dobrą nowinę". Megalomania i dyletanctwo znajdują w Polsce poklask, zamiast rzetelnej pracy i profesjonalizmu..."

  "...A te szczegóły o których wiedział tylko diabeł, to była armia "budowniczych PRL", którzy stali się głównym beneficjentem tych rozwiązań. Musimy ich utrzymywać od 20 lat na wysokich emeryturach, co niszczy nasz system ubezpieczeń społecznych..."

  "...W sferze publicznej musimy się opierać na faktach, wiedzy i logice. Tylko wówczas krytyka może być konstruktywna..."

  "...Samodzielne myślenie bez wysiłku konfrontacji z rzetelną wiedzą jest jedynie mędrkowaniem..."

  Jeśli się cztery razy usłyszało, że jest się osłem, to nic innego mi nie pozostaje jak kazać się osiodłać. Zwracam się zatem do Ciebie jako wyroczni prawd wszelakich o dokonanie tej czynności.
 • @nikander
  A możesz jeszcze napisać na jakiej podstawie uznałeś, że to było pod Twoim adresem?
 • @Jerzy Wawro
  Tak po pierwsze, to coś Cię chyba ostatnio ugryzło albo masz jakieś kłopoty. A tak po drugie to czasem zachęcasz do czytania ze zrozumieniem. Czasem dużo piszesz pomiędzy wierszami i nie potrafisz tego ukryć.
 • @nikander
  Mój wpis był fragmentem rozmowy z panią Amelią, a to co zapewne najbardziej Cię ubodło, dotyczyło niejakiego GPS.65.
  Ja nie mam w zwyczaju pisać między wierszami.
  Jak chcesz tam czytać, to nie moja wina.
  Rozchmurz się:
  http://www.youtube.com/watch?v=hiKBY95gf8E
 • @nikander
  "To bardzo patriotyczne "..tyle mi zostało co mi nakapało.." pasuje jak ulał."
  To byś przysłał kropelkę z Podkarpacia! :D

  Panie Jerzy ostatnio faktycznie wołają kasjer dupa! Oczywiście nie mam na myśli Nikandera, tylko Polskę. (Przeczyta sobie między wierszami i mu wyjdzie, że go od dup wyzywam!:D)

  Pozdro:)
 • @Torin
  A dalej to tak leciało:
  ...jak przyjdzie policja, będzie prohibicja.
 • @Jerzy Wawro
  No tak: piszesz do GPS.65 a wysyłasz do mnie. Nadzwyczaj logiczne.
 • @nikander
  Cytuję: "był fragmentem rozmowy z panią Amelią, a to co zapewne najbardziej Cię ubodło, dotyczyło niejakiego GPS.65".

  A więc pisałem do p. Ameli, a o GPS.65 wspomniałem na zasadzie przykładu.
  Widzę, że postanowiłeś dostosować poziom intelektualny swych wypowiedzi do średniej jaka tu panuje. Żebyś nie musiał doczytywać między wierszami, napiszę wprost: Twoje bezpodstawne czepianie się przekracza mój poziom tolerancji. Obiecuję więcej nie komentować niczego na Twoim blogu.
 • @Jerzy Wawro
  Teraz drugi focha wywalił! Ech, dziewczyny! Dajcie spokój!

  Nikander, to widzisz tym bardziej przysyłaj, co ma się zmarnować. Wy tam chyba w śliwkach się specjalizujecie, coś mi dzwoni?:D
 • @Torin
  Chyba masz racje. Trzeba skorzystać ze starej maksymy "in vini veritas".
 • @nikander
  :)
 • @Torin
  To nie "foch", tylko rezygnacja.
 • @Jerzy Wawro
  Rezygnacji nie przyjmuje się. Do zadań!:D

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930