Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
738 postów 7784 komentarze

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Czy upadek Kadafiego będzie początkiem końca bankowości bezodsetkowej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ja też potrafię krótko.

No właśnie?...

KOMENTARZE

 • Dla zaskoczonych pytaniem
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bankowo%C5%9B%C4%87_islamska
 • A może tak coś więcej?
  Jeśli czytał Pan Rossakiewicza, to może Pan zreferuje treść książki? Na swój sposób warto - choc recepty autora mnie akurat nie odpowiadają...
 • @alchymista
  Znam poglądy Rossakiewicza jednak nie podzielam ich w całości. Aby ten interes bankowy się kręcił, to banki muszą kupować pieniądze taniej a sprzedawać drożej. Jednak nie powinny mieć możliwości wtórnej emisji pieniądza ( w modelu emisji fiducjarnej). Gdyby podaż pieniądza dla zrównania przyrostu PKB wstrzykiwać do gospodarki przez inny system np system ubezpieczeniowy a nie banki, to potrzeby pożyczkowe społeczeństwa i państwa zostałyby obniżone na tyle, że "niewola odsetkowa" nie byłaby tak dotkliwa.

  Pozdrawiam
 • @nikander
  "Aby ten interes bankowy się kręcił, to banki muszą kupować pieniądze taniej a sprzedawać drożej. "

  Jeżeli bank miałby kusić ludzi do depozytów i pożyczać je na wyższy procent, to byłby KASĄ obracającą REALNYMI pieniędzmi, a tu zachodzi przecież zjawisko hucpiarskiego kredytowania z NICZEGO. Obrót depozytami jest rodzajem zasłony, alibi. To mają na waciki i premie.

  Banki nawet rezerw nie mają w kilku procentach, bazują na płynności pożyczek (czyli kredytów w ich przypadku) między sobą i łasce NBP, czy nawet zagranicy. Jeżeli mając tonę owsa do pożyczenia... pożyczyłbym 100 ton, to z czego oddam, licząc na owsiane depozyty frajerów, czy bańka-piramida w końcu pęknie? Pęknie!

  A tak czynią mafie bankowe wspierając się systemem państwa, zastawiając podatników jako zabezpieczenie, ubezpieczenie od krachu systemu, czy konkretnego banku. Rozgoniłbym banki jako związki przestępcze. Może ulitowałbym się nad niektórymi, np nad prawdziwie spółdzielczymi.

  Rossakiewicz jest genialny i proszę jeszcze raz poczytać co pisze. Może jakaś polemika w odcinkach? Po co odsetki od kredytów emitowanych przez NBP? Możemy mieć raty bez odsetek itd Byle odzyskać państwo, NBP i opuścić struktury niewoli new world order. Oni są bardzo skrupulatni co do systemu. Zanim zaczniemy go zmieniać, to przydałaby się wielka armia jakby co i samowystarczalność kraju, autarkia pod każdym względem. Inaczej skończymy jak PRL.

  Islam to nie Libia, tam był bolszewioislam, słaba odmiana. Nawet poza islamem taka bankowość zaczyna się rozwijać. Lepsza od obecnej neoliberalnej, ale cóż jest bez wad, oni też jednak żyją mamoną, zyskami, udziałami itd To nie jest w duchu Jezusa Chrystusa żyjącego WARTOŚCIAMI niematerialnymi :)
 • @Marek Kajdas
  Jeśli mówię o fiducjarnej emisji pieniądza, to chyba wyrażam się jasno. Jest jeszcze "złota zasada bankowości" i której uczono za "komuny".
  A z panem Rossakiewiczem się zgadzam, bo trzyma fason bankowy właściwy dla "komuny" - jak to Pan nazywa. A żyjże sobie Pan wartościami niematerialnymi. Tak, aby też było trochę złośliwości.
 • @oskar20
  A gapie mają kupić bajeczkę, że to o demokrację chodzi.

  Sprzedaliśmy im broń. To może nie grzech ale co najmniej wstyd.

  Pozdrawiam
 • 'końca bankowości bezodsetkowej'
  zbyt krotko zeby rozwinac...Bo nie ma tu podstawowej iformacji, mianowicie ile ta bezodsetkowosc trwala u Kadafiego?

  - wiecznie czy moze miala jakis limit...np.

  na przykladzie Stanow - gdzie ostatnio jest modna - bezodsetkowosc- ale na okres roku...na dwa lata biora 2.99 odsetek...

  -jakolwiek , nawet - taka roczna bezodsektowosc daleje duze pole do dzialania...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930