Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
720 postów 7654 komentarze

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Czas na Polską Doktrynę Gospodarczą

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czas aby wyłączyć emocje i intuicję a włączyć argumenty.

 

      Proszę tego nie traktować tak, że jesteśmy jakąś opozycją do doktryny gospodarczej suwerennej Polskinad którą pracuje WPS. Możemy się tylko cieszyć z tego, że wyrasta nam konkurencja a ta zwykle zmusza do większego wysiłku. Każdą taką następną inicjatywę powitamy z aplauzem. Może wreszcie Polacy przestaną grzebać w historycznych i ekskrementach a zajmą się sprawami istotnymi dla ich doczesnego bytu.

     Na nasz sejmik w lublinie 17 listopada wybraliśmy chyba najtrudniejszą z możliwych form debaty. Prezentujemy bowiem pewną zamkniętą, holistyczną koncepcję gospodarczą obejmującą architekturę monetarną, prawo gospodarcze i system podatkowy i chcemy tę całość poddać gruntowymi osądowi.

      Zatem nie spodziewajcie się, że będzie tam wygłoszonych kilka kazań, przy których będzie się można zdrzemnąć, odmówimy paciorek, odśpiewamy rotę i rozjedziemy się w poczuciu dobrze spełnionego ojczyźnianego obowiązku. Jeśli w toku dyskusji zarysuje się inna koncepcja to z dużym prawdopodobieństwem będzie ona bardziej dojrzała.

      Wszyscy referenci poszczególnych tematów zostali poproszeni aby „wyłączyli emocje i włączyli argumenty”. Zaproponowaliśmy metodykę SWOT jako sposób do dochodzenia do stanowiska uzgodnionego. Dlaczego: dlatego, że jak nam podpowiadają nasze siwe brody, nic tak nie ożywia myślenia jak dyskusja nad szczegółami jakiejś domkniętej koncepcji. To nas zawsze wybudza z umysłowej drętwoty.

      Dlaczego powiedziałem, że wybraliśmy najtrudniejszą z metod dyskusji? Otóż deliberacja nad pewną koncepcją autorską (tu zawsze protestuję, bo poddajemy pod deliberacje rozwiązania organizatorskie stosowane i stare jak świat) prowokuje do ataków at personam. Ważnym staje się to nad czyją koncepcją dyskutujemy a nie to, czy ma ona ręce i nogi. No powiedzcie, tak z ręką na sercu, czy tak nie jest. Drugi bardzo ważny powód to słuchanie podszeptów naszej intuicji. Wiemy, że coś jest dobre lub złe, ale jak przyjdzie o podanie argumentów to nagle głos zamiera nam w gardle. Trzecie to klasowe (nie bójmy się tego słowa) podejście do zagadnienia. Inaczej bowiem sprawy widzi właściciel, a inaczej pracownik. Inaczej płatnik podatków a inaczej ten który z tych podatków żyje. Inaczej przedstawiciel nacji o duszy prostej a inaczej nacji o duszy pokrętnej mających swe zakorzenienie w religii. Inaczej ten który sąsiada traktuje jak członka tej samej społęczności a inaczej ten, który traktuje go jako potencjalne pożywienie. Wreszcie ostatni argument: po co dywagować nad szczegółowymi rozwiązaniami jak szanse ich wdrożenia są w dolnych strefach stanów niskich. Tego argumentu zwykle używają zadaniowcy. Boją się tego aby myśl, która wyfrunie ptaszkiem nie wróciła wołem.

      Ta dyskusja jest etapem wstępnym głębszych zmian o charakterze ustrojowym. Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem monarchii stanowej czyli ustroju politycznego praktykowanego w Polsce za ostatnich Piastów a w zasadzie od zjazdu w Sulejowie po przywileje cerekwicko-nieszawskie. Władca, czy to na szczeblu państwowym czy samorządowym, był obsadzany w roli arbitra pomiędzy interesami poszczególnych stanów. On miał posługiwać się mądrością narodu a nie mądrością własną. Wtedy gdy sprowadzono włościan do poziomu podludzi okres dobrego rządzenia w Polsce się skończył a państwo zaczęło chylić się ku upadkowi. Co ważne: taki system utrudnia wybrańcom narodu formułowanie koterii będącej podporą władzy, bo wyborcy wybierają mu dwie lub trzy koterie (ławy) o sprzecznych interesach. Daje to doskonałe możliwości skutecznego „zarządzania przez konflikt”.

     Ktoś powiedział, że Polacy w XIX wieku wyszli z folwarku, ale folwark z nich nie wylezie nigdy. My chcemy ten proces „wyłażenia folwarku z Polaków zapoczątkować”. Zatem to co w oczach jednych jest słabą stroną w oczach innych może być mocną i odwrotnie. Tak buduje się mądrość narodu jako całość a nie narodu wybranego bez względu na to jakiej części całości by ona dotyczyła.

     Pierwsze formularze analizy SWOT zaczynają już spływać.Nasz kamrat Andrzej będzie miał sporo pracy aby wszystkie je upublicznić w notce poświęconej temu tematowi: http://www.koreus.pl/blog/kategoria/103-polska-doktryna-gospodarcza-ukorzenianie

 

      Mam prośbę także do Ciebie: wyłącz emocje, wyłącz intuicję – włącz argumenty. Pamiętaj – największym bogactwem narodów są metody. Do tych metod należą także metody uzyskiwania stanowiska uzgodnionego. Nikt nas Polaków tej trudnej sztuki jeszcze nie uczył.

     Na sejmik możesz się zarejestrować tutaj: http://www.koreus.pl/component/icagenda/12-konferencja-na-temat-doktryny-gospodarczej-suwerennej-polski?Itemid=101 Szukaj zielonego przycisku z napisem „Zarezerwuj”.

      Filmik zapowiadające agendę, który już chyba oglądaliście, jest tutaj: https://youtu.be/6E6ZCEA8gLI

 

KOMENTARZE

 • gospodarka..
  Wielki szacunek I dzieki dla Pana p.Nikander.Wzor Polaka!!!!Na 38mln majacych polskie DO,jedynie niecale 35 mln to Polacy.Ufam I wierze ,ze ten projekt sie uda.Wielu z tych 35mln jest Pana sympatykami,zwolennikami , popierajacymi I dobrze zyczacymi.Prawda, ze winna to byc armia Polakow,ale kazdy z nas ma rozne naturalne
  przeszkody,choroby,wiedza zdolnosc uczenia ,zaufanie itd.Ufam, ze wszyscy Polacy, te 35 mln skupia sie przy Panu.Niech Pan, Panu blogoslawi.
 • @Andrew08 14:47:25
  Dziękuję za ciepłe słowa. To dodaje sił. Razem damy radę.

  Pozdrawiam
 • @nikander 16:15:00
  Nie wiem jaki jest obecnie stan pańskiego umysłu - i związane z tym koncepcje gospodarcze.
  Wiem jedno: doktryna gospodarcza nie jest rzeczą samą w sobie. Musi być oparta o ideę współżycia.
  Albo bardziej jednoznacznie - doktryna gospodarcza tworzyć ma podstawy materialnego funkcjonowania społeczeństwa realizującego cel ideowy (cywilizacyjny).

  Tworząc zręby doktryny - trzeba to mieć na względzie, gdyż proponując rozwiązania w ramach obecnego systemu należy czynić to tak, aby mogły stanowić element właściwego celu ideowego. Nie mogą to być rozwiązania sprzeczne.

  Tylko w ten sposób można znaleźć kryteria oceniające proponowane rozwiązania.

  Jeśli brak koncepcji ideowej pozwalającej utrzymać i rozwijać ideę polskości, to jaki jest sens tworzenia doktryny gospodarczej? Komu i czemu ma ona służyć?
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:59:02
  Chyba wraziłem się jasno pisząc:
  "...Wreszcie ostatni argument: po co dywagować nad szczegółowymi rozwiązaniami jak szanse ich wdrożenia są w dolnych strefach stanów niskich. Tego argumentu zwykle używają zadaniowcy. Boją się tego aby myśl, która wyfrunie ptaszkiem nie wróciła wołem..."
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:59:02
  Byt kształtuje świadomość.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031