Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
738 postów 7786 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Czyżby przełamanie folwarczych obyczajów w gospodarce?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jednak ważne jest to, że rozmowy na temat tego „robienia czegoś razem” nabiorą sensu.

      Chyba będę musiał wszystkich ultra-rewolucjonistów przeprosić za to, że nasze łażenie po ministerstwach coś dało. Jak państwo wiecie, jednym z postulatów Konfederacji na RzeczReform Ustrojowych na przełamanie folwarcznych praktyk w naszej gospodarce, było i jest, usunięcie przeszkód prawnych na drodze do łączenia się naszych przedsiębiorców w związki gospodarcze o integracji produktowej. Jeśli ktoś chciałby pogłębić wiedzę o przedmiocie to polecam filmik, który przygotowałem dla nie byle kogo ale pracowników ministerialnych: https://www.youtube.com/watch?v=aGLNHw1FfDc&t=1619s

     Coś jakby drgnęło. Otóż jak czytamy w enuncjacjach prasowych: https://biznes.interia.pl/podatki/news/dodatkowe-oznaczenia-na-fakturze,2625386,4211 dopuszczona zostanie do stosowania faktura VAT w wersji „samofakturowanie”, która umożliwi zorganizowanie eleganckiego sposobu rozliczania się wspólników umów wspólnego działania. Na domiar szczęścia w kasie unijnej znalazło się sporo grosza na tzw. produkty sieciowe.420 mln zł na wsparcie: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/tworzenie-produktow-sieciowych-przez-msp robi wrażenie.

     Powie ktoś, a no macie co chcecie. Bawcie się i chwalcie władzę, że taka dobra. Nie do końca to tak wygląda.

    Otóż jak mówił nasz guru, były minister gospodarki Włoch Bruno Lomborghini „integracja na poziomie biur musi poprzedzać integrację na poziomie warsztatów – nigdy odwrotnie”. Ślemy teraz pisma do firm informatycznych, których obowiązkiem będzie włączenie tego nowego dokumentu do systemów finansowo księgowych z urzędu w ramach tzw. „asysty”, że problem jest trochę głębszy i aby podeszły do niego z większym zrozumieniem. Jest to bowiem największa zmiana jaka może dokonać się w naszych przedsiębiorstwach a zwłaszcza w przedsiębiorstwach małych i średnich. Oprócz tradycyjnej koncepcji biznesowej opartej o tradycyjne łańcuchy dostaw firmy uzyskają nowe życie jako wspólnicy wspólnych ustaleń umownych rozliczając się z zastosowanie tzw. odwróconego łańcucha płatności.

     Ponaglamy te firmy informatyczne, aby zdążyli z modyfikacją swych systemów informatycznych przed otwarciem ksiąg rachunkowych na przyszły rok. Firmy chcące współpracować ze sobą na zasadach określonych we wielostronnych umowach wspólnie kontrolowanych muszą, bowiem, odpowiednio zmodyfikować swoje plany kont i polityki rachunkowości.

     Przyszły rok będzie rokiem inkubacji tej nowej koncepcji biznesowej. Czy będzie łatwo i szybko?

     Z pewnością nie. Jeśli już uporamy się z integracją przedsiębiorców na poziomie systemów finansowo-księgowych to dalej zostanie otwarte pytanie: a co moglibyśmy robić razem. Jednak ważne jest to, że rozmowy na temat tego „robienia czegoś razem” nabiorą sensu. Może nareszcie te ponad 300 inicjatyw klastrowych, które są w ewidencji ministerstw, nabiorą skrzydeł. Oby tak się stało.

     Jak możesz pomóc. Szerz wiedzę o związkach gospodarczych o integracji produktowej działających na bazie wielostronnych umów wspólnie kontrolowanych. W polityce i gospodarce nie ma rzeczy trudnych i niezrozumiałych. Są tylko rzeczy o których się nie słyszało.

A ultra-rewolucjonistów przepraszam chociaż nie wiem za co.

KOMENTARZE

 • A rysunek
  ma już lat 15. Tyle nam zeszło aby w końcu ktoś zakumał.
 • @nikander 08:56:45
  Komentarz na priv, ale godny odnotowania:

  Krzysztof Lewandowski

  10:30 (3 godziny temu)

  do mnie, biuro
  To rzeczywiście dobra wiadomość, Józefie, i splendory oraz gratulacje należą się przede wszystkim Tobie.
  Dzięki temu wdrożeniu dyrektywy unijnej możliwe się stanie rozliczanie na zasadzie procentowego udziału danego podmiotu w konkretnym przedsięwzięciu, którym może być zarówno sprzedaż jabłek, jak i samochodu elektrycznego lepszego od Tesli. :))

  Do projektów tego drugiego rodzaju można się będzie wreszcie przymierzyć. Jeden producent dostarczy koła, drugi karoserię, trzeci silnik, czwarty hamulce, piąty baterię, szósty oprogramowanie, siódmy światła, ósmy klakson, dziewiąty fotele, dziesiąty lusterka, jedenasty montaż żarówek… …pięćsetny montaż sensorów w zderzakach - a wpływami ze sprzedaży auta wszyscy współproducenci podzielą się dopiero wtedy, jak się auto sprzeda, z góry ustalonym procentem od uzyskanej ceny.

  Osobiście uważam, że pilnym zadaniem mądrego państwa byłoby zrobienie oprogramowania zawierającego automatyczny faktoring tego rodzaju porozumień między przedsiębiorcami, za państwowe pieniądze, i umieszczenie tego oprogramowania jako bezpłatnej usługi faktoringowej w stuprocentowo polskim banku.

  To byłby dobry kierunek modernizacji systemu zarządzania w Polsce i należałoby lobbing o realizację takiego zadania kierować raczej w stronę partii, która zwycięży w najbliższych wyborach, niż w stronę komercyjnych spółek informatycznych. W publicznej domenie powinno się także znaleźć darmowe oprogramowanie niesprzęgnięte z bankiem, przeznaczone dla dowolnej grupy przedsiębiorców, którzy zechcą tworzyć odwrócone łańcuchy dostaw i rozliczać się dopiero po sprzedaży produktu tworzonego siłami wielu indywidualnych podmiotów.

  Z tym samochodem lepszym od Tesli, to nie żart. Nie musi być szybszy, większy itp, ale może być mniejszy, wolniejszy i dużo, dużo, dużo tańszy. Polskę stać z pewnością projektowo i technologicznie na produkcję mini-elekktrycznego autka dla każdego.

  Pozdrawiam
  Krzysztof Lewandowski
 • @nikander 14:19:51
  Kolejny mail na priv.

  Panie Józefie,

  dziękuję za dobrą robotę, jak tylko rozporządzenie Ministra Finansów sprawę ogłosi, my na to czekamy z wdrożeniem.

  Klaster „Polska Natura”- A.Stępniewski.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930