Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
738 postów 7784 komentarze

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Od solariuatu do prekariatu pobożnie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rzecz dotyczy - tak naprawdę - utajonego sporu pomiędzy Leonem XIII a Piusem XI. Ten spór musimy rozstrzygnąć teraz , bez względu na to czy na świeckim czy na religijnym gruncie.

Encyklopedycznie:

Salariat- warstwa społeczna, którą stanowią pracownicy, głównie umysłowi, pobierający pensję

Prekariat - to kategoria lub klasa społeczna charakteryzująca się tym, że aktualne miejsce zatrudnienia jest niepewne, nie są objęci żadnymi systemami świadczeń socjalnych oraz wykonują pracę za niskie płace lub ich dochody są niestabilne.

     Ten "tygiel" do ucierania polskiej doktryny gospodarczej już działa https://koreus.vot.pl  Wchodzi tam średnio 40 osób dziennie, co mnie całkowicie zadowala jak na początek. Ćwiczymy pracę z postulatami w Radzie Programowej według instrukcji podanej tutaj: http://koreus.vot.pl/rails/active_storage/blobs/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBOZz09IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--dd06243061a57e8236bf73990431c054171059e3/Instrukcja%20praca%20z%20postulatami.pdf?disposition=broszurka  Druga i chyba ostatnia sprawajaka mi pozostała na tym ziemskim padoleto zorganizowanie konferencjint.“Partnerski model stosunków przemysłowych w świetle sacrum i profanum” którą zapowiadam tutaj:http://koreus.vot.pl/sejmiks/1

    Powiem tak: solidnie wziąłem się za przestudiowanie fundamentalnych encyklik traktujących o kwestii robotniczej, i nie czytam już ich z wypiekami na twarzy jak to robiłem 40, lat temu, ale z pewnym dystansem.

Z tych to względów wysyłam wam fragment encykliki PIUS'a XI QUADRAGESIMO ANNO

O ODNOWIENIU USTROJU SPOŁECZNEGO I O UDOSKONALENIU GO WEDŁUG NORMY PRAWA EWANGELII W 40 ROCZNICĘ ENCYKLIKI RERUM NOVARUM” aby wejść w istotę problemu.

Rzecz dotyczy -tak naprawdę - utajonego sporu pomiędzy Leonem XIII a Piusem XI. Ten spór musimy rozstrzygnąćtera, bez względuna toczy na świeckim czy na religijnym gruncie.

Czytamy:

Salariat nie jest sam w sobie niesprawiedliwym

64. A więc, najpierw - niedorzecznością jest utrzymywać, że umowa o najem pracy jest sama w sobie niesprawiedliwa i że w jej miejsce wprowadzić należy umowę spółkową. Zdanie to uwłacza czci Naszego Poprzednika, który w swej encyklice nie tylko stoi na gruncie "salariatu", ale i bardzo obszernie zajmuję się poddaniem go zasadom sprawiedliwości. (Tu Pius XI oddaje czołobitnie pokłon swojemu poprzednikowi)

65. Jednakowoż ze względu na obecne stosunki społeczne uważamy za bardzo wskazane, by umowa o najem pracy była w granicach możliwości uzupełniana umową spółkową, co już w różnych formach zaczęto praktykować z niemałym pożytkiem tak pracowników, jak właścicieli. W taki to sposób robotnicy i urzędnicy otrzymują udział we własności lub zarządzie przedsiębiorstwa, albo też w jakiś sposób uczestniczą w jego zyskach.(A tu pisze co naprawdę myśli obserwując dokonania Mariana Wieleżyńskiego)

66. Co się tyczy zagadnienia sprawiedliwej płacy, to trzeba je zbadać, nie z jednego punktu widzenia, ale z wielu. Trafnie to wyraził Leon XIII w słowach: "wiele trzeba wziąć pod uwagę względów, żeby ustalić słuszną płacę" ( 39).

67. Tymi słowy osądził Papież lekkomyślność tych, którzy sądzą, że to bardzo poważne zagadnienie da się rozwiązać lekko przez zastosowanie jednej jakiejś zasady lub formuły, i to jeszcze dalekiej od prawdy.

68. Z gruntu bowiem mylą się ci, którzy nie wahają się głosić zasady, że praca taką ma wartość i tak powinna być wynagradzana, jak to określa wartość wytworzonego przez nią owocu i że skutkiem tego wynajmujący swą pracę ma prawo żądać wszystkiego, co jest wytworem tej pracy. Jak dalece zasada ta mija się z prawdą, wynika już z tego, cośmy powiedzieli o kapitale i pracy.

Koniec cytatu

Teraz już wiemy, że „poddanie płacy zasadom sprawiedliwości” ,jak każde pobożne życzenie, jest awykonalne. Jeśli byłoby to możliwe to dawno byłoby zrobione. W dobitny sposób zwracał na to uwagę JPII Oswald Von Nell Breuning co w konsekwencji doprowadziło do zamrożenia stosunków pomiędzy episkopatem niemieckim a Watykanem. Pisze o tym Maciej Hułas w księżce „Kapitał ujarzmiony”

Zwraca się do wszystkich konfederatów.

    Nie miejcie mi za złe że podnoszę i upubliczniam ten spór, bo nijak nie mogę zgodzić się z głoszoną przez JPII doktryną głoszącą, że pracodawca może być dobry dla pracobiorcy jeśli będzie miał taki kaprys. Jest to przejawem kompletnego zażydzenia obecnego kościoła katolickiego i braku paliwa ideologicznego dla partii chadeckich- kompletnie  zdezorientowanych i idących w rozsypkę.

       Jak jeden mąż mamy stanąć przy tym co poniżej,bo jest to polski, oryginalny wkład w rozwój doktryny gospodarczej:

65. Jednakowoż ze względu na obecne stosunki społeczne uważamy za bardzo wskazane, by umowa o najem pracy była w granicach możliwości uzupełniana umową spółkową, co już w różnych formach zaczęto praktykować z niemałym pożytkiem tak pracowników, jak właścicieli. W taki to sposób robotnicy i urzędnicy otrzymują udział we własności lub zarządzie przedsiębiorstwa, albo też w jakiś sposób uczestniczą w jego zyskach.””

     Czy do konferencji dojdzie i kiedy? – nie wiem.O tym zadecyduje anonimowa społeczność. Swoje już zrobiłem a kolekcjonowanie guzów – zwłaszcza od osób zaczadzonych – przestało mnie bawić.

Józef Kamycki

KOMENTARZE

 • W baskijskim MONDRAGONIE
  umowę spólkową dało się wprowadzić dopiero po wymordowaniu 18 tyś księży. To tak ku rozwadze.
 • ja tam wolę zacytować
  "68. Z gruntu bowiem mylą się ci, którzy nie wahają się głosić zasady, że praca taką ma wartość i tak powinna być wynagradzana, jak to określa wartość wytworzonego przez nią owocu i że skutkiem tego wynajmujący swą pracę ma prawo żądać wszystkiego, co jest wytworem tej pracy. Jak dalece zasada ta mija się z prawdą, wynika już z tego, cośmy powiedzieli o kapitale i pracy."

  Nie Ci się mylą,

  z tej zasady wprost wynika nasza niedola konsumentów, obojętnie co kupimy, to widzimy, że zostało wyprodukowane w warunkach sabotażu.
 • @interesariusz z PL 18:13:54
  też uważam, że jest to bliższe sprawiedliwości niż oficjalne stanowisko KK

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930