Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
750 postów 7867 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Kolejna elektrownia fotowoltaiczna na wodzie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dobre pomysły rozchodzą się szybko.

       O pierwszych eksperymentach z fotowoltaiką na wodzie dowiadujemy się tutaj:

https://www.salon24.pl/u/zielonaenergia/1024142,panele-fotowoltaiczne-na-wodzie-energa-oze-wdraza-innowacyjna-technologie  Rozwiązanie ma prawie same zalety. Jeśli do tego doda się możliwość bardzo taniego obracania paneli słonecznych w kierunku słońca prostym systemem lin i pływaków to otrzymujemy rewelacyjne polepszenie sprawności elektrowni o około 100%!!!

      Nie każdy jednak taką taflą wody dysponuje. Kto ją ma, już myśli jak ją wykorzystać. Brawo rzeszowiacy. Wasz pomysł wykorzystania do tego zapory na Wisłoku jest fantastyczny.

      Jeśli nie zadziobią tego pomysłu ekolodzy, to uzupełnienie już istniejącej tam małej elektrowni wodnej elektrownią fotowoltaiczną może przynieść miastu duże korzyści.

      Sądząc z doświadczeń Energa OZE ekolodzy nie mieli by się do czego przyczepić, ale nigdy nie wiadomo od kogo i ile mogą otrzymać kasy na zablokowanie inicjatywy. Za dnia, gdy pracuje fotowoltaika ma być gromadzona woda w zbiorniku pozostawiając jedynie przepływ biologiczny, w nocy spiętrzona woda ma zasilać turbinę zwiększając jej wydajność.

      Cieszą napisane wystąpienia o stosowne pozwolenia. Z tego co wiem, kapitał na budowę ma być pozyskany przez subskrypcję akcji powstającej w tym celu spółki.Jakieś dofinansowanie też jest realne.

 Tak mi to relacjonowano przy lampce wina Rondo ze zbioru 2017. Ale chyba wszystko zapamiętałem.

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • guptoki malinioki
  JEDZ DO HISZPANII,PORTUGALII DO WŁOCH SŁOŃCE 300 DNI W ROKU 6 MIESIĘCY 30 STOPNI W CIENIU NA KAŻDYM DOMU POWINNY BYĆ PANELKI FOTOWOLTALICZNE-DLACZEGO NIE MA-FRAJERY HISZPANY?AUSTRALIA-UPAŁ CAŁY ROK LEWDWO DYCHAC PANIE-FOTOWOLTALIKA -NI MA-70% ENERGII Z WĘGLA.
 • @lolo 08:47:57
  To ma być za prywatne pieniądze. Jakiś prospekt emisyjny się pojawi. Ludzie poczytają i pokręcą głowami. Jak się będzie opłacało do wyłożą kasę jeśli nie, to nie.
 • @nikander 08:58:18
  Opłacać będzie się wyłącznie wtedy, gdy w ten czy inny sposób państwo będzie to dotować. Innego sposobu nie ma, bo to nie jest ani pewne, ani pokrywające potrzeby źródło energii. Więcej jest tu ogłupiania ludzi niż racjonalności. Czysta polityka.
 • @rumpelsiltskin 12:45:05
  Ja to bym kazał zrobić sobie badania czy rzeczywiście poprzez obracanie zestawów paneli w kierunku światła uzyska się reklamowane polepszenie sprawności.
 • @nikander 12:56:48
  Szkoda na to kasy. Nie po to natura dała ludziom łatwy dostęp do energii w postaci paliw kopalnych, żeby teraz obrażać się na nią i robić jej wbrew. Paliwa kopalne odnawiają się każdego dnia, bo materia organiczna obumiera na świecie codziennie.

  Paradoksalnie, wszystkie węglowodory znajdujące się w ziemi pochodzą z dwutlenku węgla atmosferycznego, z którym obecnie usilnie się walczy. CO2 + woda to substraty fotosyntezy, podstawowego procesu życiowego na naszej planecie, w wyniku której powstaje tlen atmosferyczny i materia organiczna. Materia organiczna przekształca się w końcowym efekcie w węgiel, ropę i gaz. Mniej CO2 to mniej węgla, ropy i gazu dla potomnych, nie mówiąc już o mniejszej ilości tlenu do oddychania dla organizmów żywych.
 • @rumpelsiltskin 13:16:54
  Żartujesz sobie, prowokujesz czy raczej zaczynasz odbijać w drugą stronę?

  Ty wiesz ile czasu paliwa kopalniane się formują i jaki syf wydala ich spalanie? Chyba, że mówiąc o materii organicznej masz na myśli czujące istoty... Wtedy polecam Ci się już teraz zakopać, nawet żywcem ;-)
  A słyszał coś o energii z wody?
 • @nikander 12:56:48
  Co tu badać... Myślę, że na pewno. Choćby korbką jakoś...
 • ...
  Fotovoltaika na wodzie.
  A zamki na piasku.

  Śmierdzi, że gdzieś ktoś ukręci grube lody na publicznej kasie.
  Będzie "ekologicznie", nowocześnie, trendi i dżezi i bardzo drogo - czyli kapitalista sam nie da rady, trza będzie wspomóc groszem w słusznym dziele wolnego, od odpowiedzialności karnej, niewidzialnego rynku.
  Czyli jak to w złodziejskiej (innej nie ma) demokracji: kapitalizm dla biednych, socjalizm dla zaradnych człowieków "sukcesu".
 • @Franek Ganek 13:37:39
  W szybach naftowych pod Kujbyszewem dawno wyeksploatowanych znowu pojawiła się ropa. Rosjanie zaczynają więc rozwijać pogląd o nieorganicznym pochodzeniu węglowodorów. Diabeł jedyny wie jak to z tą ropą jest.

  Co do tego obracania panelem to logika pokazuje, że teza jest słuszna. Jednak gdyby się chciało mieć dane ilościowe dla niedowiarków, to takie badanie niewiele by kosztowało.
 • korzyści z tego problematyczne
  Dopóki nie wymyślą tanich i sprawnych baterii na gromadzenie energii
  dopóty te całe wiatraki i panele o kant dupy potłuc. Jedna ze sztucznych
  branży kręcenia lodów na ludziach. Oczywiście energia z ekologicznych źródeł także nie powinna być opodatkowana gdyż jej celem jest pomaganie planecie a nie jej niszczenie. Jedyną tego zaletą jest fakt iż świetnie nadaje się do nowych budynków, szczególnie rekreacyjnych do których nie ma dostępu linia energetyczna.

  PS: kilka lat temu młoda polska chemiczka wymyśliła farbę nakładaną sprayem lub pędzlem generującą energię z promieni słonecznych tylko kilkanaście procent mniej skuteczną aniżeli najlepsze panele ale za to o wiele od nich tańszą. Opatentowała wynalazek i otworzyła firmę wchodząc w układy z obcymi podmiotami. Szkoda że polski rząd to olał. Poprzez zwykle sprayowanie farba ta jest kładziona na jakiekolwiek przedmioty które chcemy nią pokryć. Nie pamiętam nazwy firmy ale od dawna szukają chętnych na wdrażanie w dużych ilościach tej technologii.
 • @Franek Ganek 13:36:46
  Paliwa kopalne cały czas i wciąż się formują, a ile ten proces trwa, tego nie wie nikt. Przypuszczam, że w jednych miejscach (tropikalnych) szybciej, a w innych (arktycznych) wolniej.

  Problem polega na tym, że paliwa kopalne zużyły prawie wszystkie kraje rozwinięte (więcej ich zużywają niż natura odtwarza), dlatego próbują narzucić knebel, pod jakimkolwiek pozorem, krajom rozwijającym się, żeby ich nie prześcignęły.

  Akurat ten sposób ("katastrofalnego" ocieplenia klimatu) jest najgłupszym z możliwych. Ale kto bogatemu zabroni?
 • @nikander 13:52:04
  //Diabeł jedyny wie jak to z tą ropą jest.//

  Oczywiście... Można robić tak jak wszyscy albo być lepszym... Gorszym to chyba nikt nie chce.
 • @Stara Baba 13:56:34
  Tak jak z tą farbą wynalezioną przez Polaka jest i z akumulatorami... Niestety też nie pamiętam szczegółów bo to ktoś chyba w jakimś filmiku (na youtube widziałem) przedstawiał jako własne zastosowanie chyba.
  Ja nie mam możliwości więc nie zwróciłem uwagi.
  Nie wiem czy nie na kanale Jacka Sokala... Coś z tych mediów alternatywnych w każdym razie.
 • @rumpelsiltskin 14:11:02
  //cały czas i wciąż się formują, a ile ten proces trwa, tego nie wie nikt.//
  To, że trwa to wiadomo... Chyba piszę teraz w czasie rzeczywistym ;-)

  A jak głęboko pod ziemią są tyle trwa... Tak mniej więcej.
 • @Franek Ganek 14:35:34
  Proces jest taki: opady deszczu, zatrzymanie wody i formowanie się bagien.

  Na bagnach zachodzi proces fotosyntezy:
  CO2 + woda + światło = roślinność.

  Im więcej CO2, wody i światła, tym więcej roślin.

  Rośliny obumierają i przechodzą do warstw niższych, tworzą się torfowiska. Torfowiska, jako że teren wciąż jest bagnisty, idą głębiej. Tworzy się węgiel brunatny. Potem węgiel brunatny idzie głębiej i tworzy się węgiel kamienny.

  Paliwa kopalne zaczynają się od torfu. a nawet od roślinności. Torfem kiedyś palono w piecach (zanim sięgnięto głębiej). Proces tworzenia torfu nie jest długi, to chwila w ujęciu geologicznym. Jeszcze szybciej powstaje drewno, którym też można ogrzewać mieszkania i użyć jako paliwo w energetyce.

  Paradoksalnie więcej krzywdy środowisku robimy budując tysiące kilometrów dróg i autostrad, bo wyłączamy spod produkcji potencjalnych paliw kopalnych miliardy hektarów miejsc ich powstawania. Ale nadmiarem dróg nikt się jakoś nie przejmuje, a także osuszaniem bagien, betonowaniem miast, regulacją rzek.

  Politycznie uderza się tylko w te miejsca, które się chce i są wygodne możnym tego świata. Ani to racjonalne, ani prawdziwe. Dopóki jest CO2, woda i światło, tak długo energii na ziemi nie zabraknie.

  A amatorzy mocnych wrażeń mogą sobie produkować dużo drożej energię prosto z promieni słońca, z wody, czy powietrza, ale do tej produkcji potrzebne są też tradycyjne zewnętrzne źródła energii.

  Stawiam tezę, że do pozyskania energii słonecznej, z wody i powietrza potrzeba więcej energii zewnętrznej niż produkuje się przy ich pomocy. Takiego rachunku jednak nie pokaże nikt, bo to niepolityczne.
 • @rumpelsiltskin 15:01:27
  Masz dużo racji...
  I dlatego trzeba dostosowywać sposoby do miejsca, czasu i innych okoliczności... Jak się nie próbuje to się nie wie.
 • Kiedys pracowalem ze starym inzynierem, Polakiem z pochodzenia.
  Obliczyl, ze gdyby na rzece Missisippi poustawiac barki z kolami lopatkowymi wzdluz brzegu to mozna by wyprodukowac tyle pradu ile USA potrzeba. Bez palenia niczego, niezalezne od pogody, bez strachu przed atomem.
 • @Franek Ganek 15:18:19
  Człowiek ma praktycznie energię za darmo, na wyciągnięcie ręki, ale tłumaczy mu się, że to jest be. Lepsze jest podobno naprodukować plastików na panele, śmigieł na wiatraki, bo to "zdrowsze".

  Tu nie chodzi o lepsze, tylko żeby ludzie korzystali z tych produktów, a nie innych. Jakoś tak dziwnie się składa, że te panele fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe i tym podobne "wynalazki" już od dawna rozwijane są w państwach najbardziej rozwiniętych (o samochodach elektrycznych nawet nie wspomnę). Chodzi o zmuszenie ludzi do pewnych zachowań, wygodnych władzy, czyli nowego typu niewolnictwa.

  Masz coś, czego potrzebujesz pod ręką, ale nie wolno ci tego dotknąć. Masz iść do sklepu twojego właściciela i kupić jego produkt. W ten sposób odzyskuje zapłatę za twoją pracę. W końcowym efekcie pracujesz dla niego za darmo (nic go nie kosztujesz), czyli jesteś niewolnikiem.
 • @staszek kieliszek 16:02:10
  A "obliczył", ile kosztowałoby wyprodukowanie urządzeń, ich montaż (budowa elektrowni wodnych), ich konserwacja (obsługa, awarie) itd? Zapewniam cię, że pójście do lasu i wycięcie kilku drzew jest znakomicie tańsze, nie mówiąc już o pokładach węgla lub torfu leżących tuż pod powierzchnią.

  A jak tam łososie w takich rzekach poprzedzielanych zaporami w celu spiętrzenia wody dla napędu turbin wodnych?
 • @rumpelsiltskin 16:02:10
  Ty przedstawiasz raczej tylko jedną stronę medalu...
  Natura się formowała bardzo długo (do swej harmonii i różnorodności) w stosunku do zmian jakie może powodować człowiek.

  Zobacz jak łatwo np. złamać kość a ile potrzeba by ją uleczyć. Jak łatwo wziąć nóż...
 • @rumpelsiltskin 16:08:22
  Jak by nie kombinowac to palenie drzewem jest najtansze. Sam robie to od wielu lat przy kosztach prawie zerowych. Co roku u mnie przewraca sie kilka drzew jak i u sasiadow, ktorzy sa wdzieczni jak je zabieram. Co do pomyslu mego znajomego to czytales zbyt szybko. Chodzi o blaszane, (plastikowe) barki( plywaki) z kolami lopatkowymi i pradnica. Plywak niezaleznie od poziomu wody jest tam gdzie trzeba. Przy tak malych obrotach pradnica bez awari pracuje dziesiadki jak nie setki lat, nie trzeba budowac zapor, spietrzen wodnych tylko lancuchem zakotwiczyc je gdzies na brzegu. Jest kolo mnie elektrownia wodna zbudowana w 1929, ktora nieprzerwanie, bez awaryjnie pracuje do dzis. Spietrzenie wody to 2.5 m uzyskane przez kanal wzdluz rzeki( jak stare mlyny) co rybkom w rzece nie przeszkadza.Co dzien przychodzi pan na kilkanascie minut (dziadek mieszkajacy nieopodal). Popatrzy, sprawdzi oliwiarki i to wszystko. Ktos zaraz powie: tylko 1375 kW? Oto ta elektrownia: http://rocktonhydroelectric.weebly.com/
 • @staszek kieliszek 16:32:18
  //Jak by nie kombinowac to palenie drzewem jest najtansze.//

  Ale nie na masową skalę przecież.

  A z tymi barkami wydaje się patent rozsądny też. Woda linii brzegowej chyba tak nie niszczy...
 • @Franek Ganek 16:46:20
  A... dopiszę dla małych dzieci:
  //Co roku u mnie przewraca sie kilka drzew jak i u sasiadow, ktorzy sa wdzieczni jak je zabieram.//
  A jakby sąsiedzi też chcieli palić drewnem to by starczyło?

  PS: Mam nadzieję, że chociaż sadzicie nowe... Bo to i tak niepotrzebne problemy, straty dla miejscowego ekosystemu...
 • @Franek Ganek 17:00:03
  Poprawka: Dla ekosystemu w ogóle... Całego.
 • @Franek Ganek 17:00:03
  Sasiedzi sa lenie i drewnem w piecu nie pala. Drzewa, ktorymi pale to wiazy, rosna szybko i wysoko ale maja ta wade, ze sa kruche, choruja na jakiegos fungusa i przy wichurach lamia im sie galezie lub sie przewracaja. Przy powierzchni 1/2 ha, jaka posiadam, moge palic wylacznie wlasnym drewnem. Mam naskladane drewno na 2-3 lata. W miejsce tych wiazow sadze biale sosny (krolowe polnocy), rosna szybko, sa zielone caly rok, nie choruja jak te wiazy, ladnie wygladaja, pachna i sa dobre na kaca bo produkuja duzo tlenu.
 • @staszek kieliszek 17:20:37
  Dobrze...
  No ale jakby palili to by Wam wszystkim stykło?
  Wcześniej mówiłeś, że u nich zbierasz a teraz, że tylko u siebie, i że lenie... Jak jest?
  Lenie poczciwe czy wredne?
 • @staszek kieliszek 16:32:18
  Jeżeli chodzi o te barki, to nie widzę większej różnicy w tym pomyśle, a wiatrakami w polu. Energia uzyskiwana w ten sposób i tak jest droższa niż gotowa za oknem, pod ręką, z paliw kopalnych i drewna w lesie. Jednak że wiatraki jednak eksploatuje się, a barek na Missisipi jak nie było, tak nie ma (poza pojedynczymi przykładami), to sądzę, że to jeszcze gorszy pod jakimś względem pomysł niż te wiatraki.

  Mieszkałem koło małej elektrowni wodnej i rybkom zawsze przeszkadzała, to samo młyny wodne. To nie jest takie bez wpływu na środowisko. Niektórzy żyją z połowu ryb, niektórzy tylko wędkują. Potrzebny jest już w takim wypadku jakiś kompromis.
 • @rumpelsiltskin 17:40:42
  //Potrzebny jest już w takim wypadku jakiś kompromis.//

  Będzie... A nawet już jest.

  //Jednak że wiatraki jednak eksploatuje się, a barek na Missisipi jak nie było, tak nie ma (poza pojedynczymi przykładami), to sądzę, że to jeszcze gorszy pod jakimś względem pomysł niż te wiatraki.//

  A jak to się ma do Twojej wcześniejszej wypowiedzi:

  //Człowiek ma praktycznie energię za darmo, na wyciągnięcie ręki, ale tłumaczy mu się, że to jest be.//
  //Tu nie chodzi o lepsze, tylko żeby ludzie korzystali z tych produktów, a nie innych. Jakoś tak dziwnie się składa,//
  //Masz coś, czego potrzebujesz pod ręką, ale nie wolno ci tego dotknąć. Masz iść do sklepu twojego właściciela i kupić jego produkt.//
  ?
 • @rumpelsiltskin 17:40:42
  //Energia uzyskiwana w ten sposób i tak jest droższa niż//

  Dla kogo droższa? Dla mamony czy dla Życia?
 • @rumpelsiltskin 16:08:22
  //A "obliczył", ile kosztowałoby wyprodukowanie urządzeń, ich montaż (budowa elektrowni wodnych), ich konserwacja (obsługa, awarie) itd?//

  Jak to demokratyczne (koszerne) myślenie "ekonomiczne" potrafi wszystko wyhamować, co słuszne i zbawienne... Jaka to niemoc się pojawia, gdy trzeba coś pożytecznego zrobić a tu motorem jest gen kryminalisty-złodzieja?

  ILE TO BĘDZIE KOSZTOWAĆ?!
  SKĄD NA TO WZIĄĆ "PIENIĄDZE"?
  KTO ZA TO ZAPŁACI?!
  CO JA Z TEGO BĘDĘ MIAŁ?!

  A kosztować mogłoby prawie, że niewiele.
  Mogłoby tyle, co nic. Albo tylko tyle, co ludzka PRACA.
  Bo bez lichwy. A bez LICHWY, to można bardzo wiele. Można góry przenosić, rzeki przestawiać, jeziora nowe robić.

  A w demokracji od razu pytanie: A KTO ZA TO ZAPŁACI?
  No przecież, że nie żyd - władca zapowietrzonego "pieniądza"...
  "Un" w tym interesu nie ma żadnego. A jeszcze mniejszy w tym, żeby inni ludzie mogli jednak robić inaczej, Uczciwie. Bo wtedy w takim miejscu brakuje demokracji i "Prawa Człowieków" do bezkarnych geszeftów są giewałcony...
  I od razu demokratyczne, pokojowe bomby lecą na ubogich w demokrację. Oczywiście dla ich dobra. Dosłownie dobra... Zwykle tacy niedemokratyczni mają dość duża dobra, żeby OPŁACAŁO się ich pokojowo bombardować...

  Polak demokratyczny nie umie już myśleć inaczej, niż po żydowsku.
  Dlatego, jakie życie, taka śmierć.


  P.S. https://www.youtube.com/watch?v=rqeXIuJekZ0
 • @Franek Ganek 17:46:25
  "A jak to się ma do Twojej wcześniejszej wypowiedzi:"

  Nie widzę sprzeczności. Jedno jest złe, a drugie jeszcze gorsze, ale trzeba wszędzie jeszcze przewidywać inne czynniki. Nie zawsze,nie każdemu i od razu da się zrobić dobrze. To musi być proces.

  Czego nie zrozumiałeś w opisie współczesnego niewolnictwa? To, że zabrania się wykorzystywać źródeł energii szeroko dostępnych i tanich, a nakazuje korzystać z tych drogich, to jest aż tak skomplikowana idea, żeby ją pojąc?
 • @Kmieć 17:52:13
  "Jak to demokratyczne (koszerne) myślenie "ekonomiczne" potrafi wszystko wyhamować"

  Koszty są różne. To że ktoś kiedyś żył z połowu rybek, a potem mu ktoś zamknął dostęp do wody, bo sobie urządził elektrownię wodną lub jeszcze inne ustrojstwo, to też jest koszt.

  Coś mi się wydaje, że w tym przypadku zadziałała reguła: "uderz w stół, a nożyce się odezwą" lub "głodnemu chleb na myśli". Mnie akurat myśli tego rodzaju nie przyszły do głowy.
 • @rumpelsiltskin 19:23:12
  Nie podoba mi się Twój nick. Powiedzmy, że tego nie zrozumiałem. W chuja to my a nie nas.
  Taki z Ciebie matematyk... Jaś + Małgosia = WNM (Wielka Nieskończona Miłość)

  Powtarzam dla innych - nie matematyków:

  ////Jednak że wiatraki jednak eksploatuje się, a barek na Missisipi jak nie było, tak nie ma (poza pojedynczymi przykładami), to sądzę, że to jeszcze gorszy pod jakimś względem pomysł niż te wiatraki.//

  A jak to się ma do Twojej wcześniejszej wypowiedzi:

  //Człowiek ma praktycznie energię za darmo, na wyciągnięcie ręki, ale tłumaczy mu się, że to jest be.//
  //Tu nie chodzi o lepsze, tylko żeby ludzie korzystali z tych produktów, a nie innych. Jakoś tak dziwnie się składa,//
  //Masz coś, czego potrzebujesz pod ręką, ale nie wolno ci tego dotknąć. Masz iść do sklepu twojego właściciela i kupić jego produkt.//
  ?//
 • @Franek Ganek 19:29:35
  "Nie podoba mi się Twój nick."

  Licentia poetica...

  "A jak to się ma do Twojej wcześniejszej wypowiedzi:"

  Nie popieram ani barek, ani wiatraków, ale zwracam uwagę, że jednak wiatraki się buduje, a barek nie. Aż tyle i tylko tyle.
 • @rumpelsiltskin 19:33:21
  Jaś + Małgosia = WNM

  Trzeba było w dzieciństwie ze swoim ojcem do lasu chodzić... na grzyby...
  To byś widział takie napisy wyryte w korze buków.
 • @rumpelsiltskin 19:29:13
  //To że ktoś kiedyś żył z połowu rybek, a potem mu ktoś zamknął dostęp do wody, bo sobie urządził elektrownię wodną lub jeszcze inne ustrojstwo, to też jest koszt.//

  Nie. To jest skrajnie egoistyczne i krótkowzroczne warcholstwo.
  W uproszczeniu, bo nie mam czasu tłumaczyć różnorakich aspektów tego zagadnienia.
 • @Kmieć 19:41:54
  Czynnik ludzi to nie warcholstwo. Wszystko trzeba brać pod uwagę, a uwarunkowania społeczne przede wszystkim. W końcu po to jest państwo, żeby służyć ludziom, nie na odwrót.
 • @Franek Ganek 19:40:49
  "Trzeba było w dzieciństwie ze swoim ojcem do lasu chodzić"

  Wychowałem się w lesie i przeżyłem pół życia. A grzybobranie to moje najbardziej ulubione hobby. U mnie lasy były tak duże, że trudno było znaleźć miejsca naruszone ręką ludzką.

  A równanie, które wyśmiewasz, jest równaniem opisującym cykl życia na naszej planecie.

  CO2 + H2O ----- energia świetlna-----> O2 + węglowodany

  O2 - służy do oddychania,
  węglowodany - to budulec organizmów
 • @rumpelsiltskin 19:53:18
  Chodziłeś i chodziłeś... aż się tym znudziłeś...
  W czytaniu znaków się pogubiłeś.

  //A równanie, które wyśmiewasz,//

  Przestań kłamać!

  https://youtu.be/AOhTkhPcDTY
 • @Franek Ganek 20:02:03
  "Przestań kłamać!"

  Nigdy nie zacząłem. Ale żeby to zauważyć, wypadałoby coś wiedzieć.
 • @rumpelsiltskin 20:05:48
  //Nigdy nie zacząłem.//
  Czas by zacząć.
 • @Franek Ganek 20:07:53
  "Czas by zacząć."

  Tę wątpliwą przyjemność pozostawiam innym.
 • @rumpelsiltskin 19:44:11
  //W końcu po to jest państwo, żeby służyć ludziom, nie na odwrót.//

  Państwo jako struktura, zapisy? To bzdura. Organizacja to rzecz martwa.

  Państwo jako Naród - ogół ludzi? To bzdura. Człowiek służy całości - w ten sposób sobie samemu.
 • @rumpelsiltskin 20:09:03
  //Tę wątpliwą przyjemność pozostawiam innym.//

  Zjazd do bazy leniu.
 • @rumpelsiltskin 20:05:48
  //żeby to zauważyć, wypadałoby coś wiedzieć.//

  Lecz wiedza wbija w pychę, miłość zaś buduje. Gdyby ktoś mniemał, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. Jeżeli zaś ktoś miłuje Boga, ten jest również uznany przez Boga.
 • @Franek Ganek 20:26:21
  "wiedza wbija w pychę, miłość zaś buduje"

  Jedni są od miłowania boga, drudzy od roboty. Żeby bóg miał kogo miłować, trzeba ludzi nakarmić, ubrać i dać im dach nad głową.
 • @rumpelsiltskin 20:31:36
  (33) Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie. (34) Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! (35) Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je.
  (36) Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić? (37) Bo cóż może dać człowiek w zamian za swoją duszę? (38) Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi przed tym pokoleniem wiarołomnym i grzesznym, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swojego razem z aniołami świętymi.
  (Ewangelia Marka 8:33-38)

  (9) Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, (10) ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego. (11) A takimi byli niektórzy z was. Lecz zostaliście obmyci, uświęceni i usprawiedliwieni w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa i przez Ducha Boga naszego.
  (12) Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę. (13) Pokarm dla żołądka, a żołądek dla pokarmu. Bóg zaś unicestwi jedno i drugie. Ale ciało nie jest dla rozpusty, lecz dla Pana, a Pan dla ciała. (14) Bóg zaś i Pana wskrzesił i nas również swą mocą wskrzesi z martwych. (15) Czyż nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusa? Czyż wziąwszy członki Chrystusa będę je czynił członkami nierządnicy? Przenigdy!
 • @Franek Ganek 20:37:45
  Ora et labora.
 • @staszek kieliszek 17:20:37
  Bo widzisz Stachu... Ty masz pół hektara a ilu jest takich co mają 44 m2 ?
 • @Franek Ganek 20:37:45
  (1 list do Koryntian 6:9-15)

  (20) Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. (21) Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów. (22) Czyż będziemy pobudzali Pana do zazdrości? Czyż jesteśmy mocniejsi od Niego?
  (23) Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje. (24) Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego! (25) Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia. (26) Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia.
  (1 list do Koryntian 10:20-26)
 • @Franek Ganek 20:39:44
  "Ty masz pół hektara a ilu jest takich co mają 44 m2"

  W Polsce wstęp do lasu jest wolny. Drewno można tanio pozyskać, a nawet za darmo, jeśli się tylko chce. Nie ma z tym większego problemu (wciąż).
 • @rumpelsiltskin 20:39:15
  //Ora et labora.//

  Nie widać byś się modlił... Pracujesz jak niewolnik... szatana. Na ślepo.
 • @rumpelsiltskin 20:43:22
  Puk, puk!
  https://youtu.be/TSR281kdX2g
  Jest tam kto?
 • @Franek Ganek 20:44:33
  "Nie widać byś się modlił"

  Niektórzy ludzie kościoła twierdzą, że uczciwa praca więcej znaczy dla boga niż nieszczera modlitwa. Wyznaję podobną zasadę.
 • @rumpelsiltskin 20:52:19
  Ejże! Czaimy coś? Nie odniosłeś się:

  //"Ty masz pół hektara a ilu jest takich co mają 44 m2"

  W Polsce wstęp do lasu jest wolny. Drewno można tanio pozyskać, a nawet za darmo, jeśli się tylko chce. Nie ma z tym większego problemu (wciąż).//

  Haaalooo... W blokach nie palimy... Ani drewnem ani w ogóle...
 • @rumpelsiltskin 20:52:19
  //Niektórzy ludzie kościoła twierdzą, że uczciwa praca więcej znaczy dla boga niż nieszczera modlitwa. Wyznaję podobną zasadę.//

  A jeśli kościoła i boga to nie przeczę...
  Ja wierzę Bogu i Kościołowi.
 • @rumpelsiltskin 20:52:19
  I jak Ty możesz uczciwie pracować w takim stanie?
 • @Franek Ganek 21:45:31
  "W blokach nie palimy"

  Każdy żyje tam, gdzie mu pasuje. Nie chcesz żyć bliżej natury i mieć dostępu do lasu, to mieszkasz w blokach. Zapewniam cię, że za mieszkanie w bloku kupisz niezłą chatkę na wsi.

  Twój wybór.
 • @Franek Ganek 21:47:11
  "Ja wierzę Bogu i Kościołowi."

  Ja natomiast wierzę w Boga.
 • @rumpelsiltskin 21:59:22
  Weź się... już uspokój...

  //Ja natomiast wierzę w Boga.//

  Wcześniej:

  //Jedni są od miłowania boga, drudzy od roboty.//

  Ty chyba rzeczywiście jesteś od robotów... z kosmosu.
 • @rumpelsiltskin 21:58:52
  Kolejny komentarz oderwany od rzeczywistości... Nie na temat.

  //Każdy żyje tam, gdzie mu pasuje. Nie chcesz żyć bliżej natury i mieć dostępu do lasu, to mieszkasz w blokach. Zapewniam cię, że za mieszkanie w bloku kupisz niezłą chatkę na wsi.//

  Mam niedaleko las i jezioro i kiedy chcę to mogę...
  Co do kupna tamtego za to to wątpię.
 • @rumpelsiltskin 21:59:22
  //"Ja wierzę Bogu i Kościołowi."

  Ja natomiast wierzę w Boga.//

  Wcześniej:

  ///Niektórzy ludzie kościoła twierdzą, że uczciwa praca więcej znaczy dla boga niż nieszczera modlitwa. Wyznaję podobną zasadę.//

  Odpocznij proszę... Nie chcę się znęcać.
 • @Franek Ganek 22:31:39
  Jeżeli ty tu widzisz sprzeczność, to gratuluję (nie będę nazywał czego, żeby nie obrażać). Nie można uczciwie pracować i wierzyć w Boga? A to ci dopiero nowina!
 • @rumpelsiltskin 23:36:21
  Aha. Czyli rozróżniasz: "wiarę w Boga" i "wiarę Bogu"
  A nie: "wiarę w Boga" i "wiarę Bogu i Kościołowi"...
  Dobrze... Wyjaśnij proszę różnicę.
  Potem na czym polega nieszczera modlitwa (i czemu to do mnie mówisz o tym)?
  Dla mnie szczerość jest atrybutem modlitwy - podstawową cechą przedmiotu, bez której nie mógłby on istnieć lub byłby nie do pomyślenia (za: https://sjp.pwn.pl/sjp/atrybut;2551137.html ).
 • @rumpelsiltskin 23:36:21
  A potem poszukaj innych sprzeczności w swoich wpisach a przynajmniej tych, na które ja zwróciłem uwagę. Możesz?

  Ja przyznaję, że Twoje słowa "nieszczera modlitwa" odczytałem (może zbyt pospiesznie) jako "szczera modlitwa".
 • @rumpelsiltskin 23:36:21
  //to gratuluję (nie będę nazywał czego, żeby nie obrażać). //

  Jeśli to negatywna cecha (bo obraźliwa) to raczej się nie gratuluje a współczuje. Bo to nie szczere. Poza tym samo wspomnienie o tym, że mógłbyś jawnie napisać coś obraźliwego ale nie chcesz jest obraźliwe... I wskazuje na nieszczerą intencję (chcenie).
 • @Franek Ganek 23:58:51
  Mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Wybacz, że nie będę się odnosił do twojego komentarza. Nieraz nadmiar słów jest rezultatem niepewności własnych ocen i poglądów. Człowiek wielokrotnie powtarza to samo, żeby przekonać się do własnych słów.

  Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Amen.
 • @rumpelsiltskin 00:08:51
  W porządku...
  Z Bogiem.
 • Baterie sloneczne
  Mój kuzyn też ostatnio montował panele, mówił że te formalności pomogła mu załatwić firma solartime, chyba też się na to zdecyduje.
 • @Kmieć 13:48:42
  A czy policzył jakiś idiota ile zanieczyszczeń potrzeba by stworzyć ogniwa fotogalwaniczne i jak trujące? I tak z każdą "zieloną" energią.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031