Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
750 postów 7867 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

MMT specjalnie dla AgnieszkiS

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

@nikander 20:07:18 Proszę to przedstawić dla czytelników w kilku najważniejszych punktach. AgnieszkaS

Szanowna Pani Agnieszko S

Moja winnica wygląda dzisiaj trochę lepiej natomiast moje kości trochę gorzej. Proszę zatem wybaczyć, że nie będzie to mój materiał autorski a polecę link do artykułu, który wiąże wykup obligacji na rynku wtórnym z nowoczesną teorią pieniądza (MMT).

Oto ten link:

https://fakty.interia.pl/autor/michal-michalak/news-nowoczesna-teoria-pieniadza-czyli-dlaczego-rzadowi-nigdy-nie,nId,2594126

Zaznaczam, że nie jestem przeciwnikiem MMT i nawet traktuję tę doktrynę monetarną jako nieśmiały krok w kierunku waluty suwerennej. Jednak wykorzystywanie tej metody i zatajanie tego przed społeczeństwem uważam za sq_syństwo. Dlaczego? dlatego, że MMT użyte żle przypomni nam lata 80-siąte: dzisiaj kupujesz kostkę masła za 20 zł jutro za 200. Był taki jeden noblista, który stwierdził, że wie, gdzie rząd schował pieniądza a on je rządowi zabierze i rozda ludowi i będzie bogato i wesoło.

Dopowiem.

Jedne państwa bronią kursu walutowego swojej waluty i jest ich przeważająca większość,

Inne państwa - w tym Polska - bronią celu inflacyjnego.

Za każdym razem odparcie ataku na walutę sporo nas kosztuje a nasi przyjaciele, w tym przyjaciele z kraju w którym Pani mieszka , są w tej dyscyplinie specjalistami.

Natomiast pieniądze uzyskiwane drogą MMT, jeśli nie idą na obronę partetu gospodarczego waluty, prowadzą nas prosto do katastrofy. I jeszcze jedno: żyjemy w kraJu Jerzego Zdziechowskiego a to nas do czegoś zobowiązuje. Przynajmniej zobowiazuje fo rozumienia terminu "parytet gospodarczy waluty".

Jednak proszę przeczytać podlinkowany artykuł uważnie, a może nawet trzy razy, bo przewraca on do góry nogami wszystko co zalega w naszych głowach z ery pieniądza kruszcowego i praktyki pieniądza fiducjarnego.

Pozdrawiam

 

KOMENTARZE

 • Nie obawiasz się Józefie,
  że samo zwrócenie się do zacnej Agnieszki S może spowodować oskarżenie Cie o "chamstwo i zbydlecenie"?
  Co prawda nie przeszkadzają jej określenia typu "szmata, zdzira, wywłoka" itp, których używają jej przyjaciele na pewnym goownianym portaliku wobec naszych koleżanek portalowych. Nigdy nie zaprotestowała jednym słowem.
  Tutaj jest leliją bez skazy i proponuję zwracać się do niej "księżniczko", tak na wszelki wypadek bo znowu poleci na skargę do p.Opary.

  Serdeczności
 • Autor
  5*
  Ale ona swoim Kubusiowym rozumkiem i tak nic z tego nie zrozumie.
  Ten temat już z "księżniczką" przerabialiśmy....
 • @Nikander
  Ha ha ha :))) Amigo czy Ty nie przeceniasz możliwości Jagienki ?. Ne ex dolo suo lucrentur .Salute 5*
 • @ Autor - 5*
  DK
 • Autor
  W poprzedniej notce odniósł się Pan bardzo krytycznie do rządu i ekonomicznej strategii Narodowego Banku Polskiego w walce z bardzo negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Chodziło o zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym przez NBP.

  Z notki zrozumiałam, że przerażony jest Pan widmem inflacji. Tymczasem biorąc pod uwagę szybko następującą recesję globalną, doświadczany przez gospodarki różnych krajów niesamowity szok popytu i również szok (chociaż mniejszy) niewystarczającej podaży, to oczekiwania na wysoką inflację raczej spadają w dół. Myślę, że inflacją będziemy się martwić w przyszłości, to znaczy ci, którzy przeżyją. Musimy w realnym świetle dostrzec priorytety chwili obecnej.

  Jestem odrobinę zawiedziona, że nie nie podzielił się Pan z nami własnym, konkretnym planem kryzysowym. Jest Pan zmęczony ("natomiast moje kości trochę gorzej"), całkowicie to rozumiem i mam nadzieję, że przedstawi go Pan w najbliższej przyszłości, kiedy poczuję się lepiej i będzie bardziej wypoczęty.

  Pozdrawiam przyjaźnie,
 • @SZS 22:45:55
  Nie ujmujmy tej pani inteligencji. Ona jest inteligentna, ale stoi po stronie naszych wrogów - nie wiem z jakiego powodu.
 • @AgnieszkaS 23:47:08
  Jagienko!
  Myślałem, że znasz się tylko na lotniskowcach i niewidzialnych myśliwcach a ty jeszcze jesteś ekspertem od ekonomii...
  Szacun!
 • @Rzeczpospolita 23:48:24
  No broń Panie Boże ujmować!
  Syjonki też mają rozgarniętych agentów :)
 • @AgnieszkaS 23:47:08
  Jagienko daj sobie spokój z dyskutowaniem na poziomie który troszkę ciebie przerasta . https://www.inwestinfo.pl/notowania-na-swiecie/notowania-surowcow-online/ Salute :)))))
 • @AgnieszkaS 23:47:08
  A jak tam sprawy w izraelskiej koloni USA (Upadłe Stany Ameryki)? Papier toaletowy z Chin już dopłynął?
 • @Repsol 00:00:34
  Wall Street już zamykają. Dziś znowu spadek, małe 6%... Drukarki FED już nie nadążają z drukowaniem zielonego papieru toaletowego a i tak nikt nie chce kupować długu USA. Teraz kolej na normalnych Amerykanów, żeby wystrzelali neokonow i syjonistów. Przynajmniej mają czym.

  Szkoda, że Huskego nie ma wśród nas... On by znalazł wytłumaczenie :))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:30:42
  Czekam na odowiedż Jagienki . Salute . :)))
 • autor
  trafilem kiedys na artykul Aleksandra Serwinskiego na lamach Instytutu Misesa pt, "Pieniadz , Kopernik , Inflacja i Fikcja " Ja nie mam mozliwosci albo nie umiem zamiescic linku do tego artykulu ale szczeze polecam wszystkim .
 • @rowszan 05:20:10
  trafilem kiedys na artykul Aleksandra Serwinskiego na lamach Instytutu Misesa pt, "Pieniadz , Kopernik , Inflacja i Fikcja "
  _________________

  https://mises.pl/wp-content/uploads/2019/03/Serwi%C5%84ski_Pieni%C4%85dz-Kopernik-inflacja-i-fikcja.pdf
 • @AgnieszkaS 06:52:30 - Wsztscy
  Jest sprawą interesu narodowego aby jak najwięcej ludzi poznao MMT. Inaczej górę będą brali mądrale w stylu"
  "...Moim zdaniem to wcale nie jest złe zagranie w stosunku banków, na zasadzie ...wy macie w skarpecie państwowe obligacji a nie macie gotówki... więc wy nam odsprzedacie obligacje, mu wam damy gotówkę.
  Po takiej operacji... wilk cały i owca syta :-).." z mojej poprzedniej notki.
  Jak się popodstawia konkretnych aktorów pod MY i WY to się okaże, że płacił będzie ten kto nic nie ma czyli gołodupiec.

  Nie możemy łykać takich bzdetów!!!!!!
 • @AgnieszkaS 06:52:30
  dzieki
 • @AgnieszkaS 23:47:08
  Co? Takiej ignorancji to jednak się nie spodziewałem. Akurat wzrost popytu na towary, powoduje wzrost ich cen. A to faktyczna inflacja. Ale cóż. Kalifornijka nie zna rzeczywistości. W
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:54:50
  To chyba nie w tym wypadku. Amerykańska szkoła produkuję ograniczonych
 • @rowszan 05:20:10
  Szkoła austriacka jest przestarzała i pewnych rzeczy nie potrafi ogarniać. A ilu wyznawócw Misesa czy Hayeka zajmowało sie produkcją?
 • @Wican 11:22:39
  ja jej nie oceniam , ja tylko napisalem , ze moim zdanie warto przeczytac , uwazasz , ze nie warto ok , dajmy inny szanse
 • @Rzeczpospolita 23:48:24
  "piniądz" nie śmierdzi, nawet parchaty..
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:53:44
  Cześć, przy okazji filmu "hejter sala samobójców" wysypało mi się kilka osób, że są korporacje zajmujące prawie całe drapacze chmur specjalizujące się tylko i wyłącznie pisaniem w internecie na zlecenie.. ostatnio firma, w której pracuję dostała 40 negatywnych komentarzy w google z 4 IP. Numery IP należą do jednej firmy, która w cenniku ma 200zł za 8 negatywnych komentarzy..
  Ilość komentarzy z jednego IP jest wbrew regulaminowi Google.. na interwencję mailową odpisali, że nie łamie to regulaminu, hehehe

  Pozdrawiam
 • @Wican 11:22:39
  Oni wszyscy codziennie niczym GPS wydalają z siebie odchody w toalecie, jak i w internecie.. nie doceniasz producentów odchodów?? ;)
 • @rowszan 12:25:23
  Ja akurat teorię tzw. szkoły austriackiej znam dobrze. Sam naiwnie byłem ich wyznawcą. Dopóki nie wziąłem się za własny biznes. Wtedy zrozumiałem, ze to teoretycy
 • @nikander 07:10:41
  nikander szanowny....
  "Nie możemy łykać takich bzdetów!!!!!!"..... to może zamiast łykania bzdetów zaproponuje jakoweś lepsze rozwiązanie problemu, odpowiadając na pytanie , górujące nad "bzdetami" …..

  "A może ma pan w zanadrzu jakieś rozwiązanie , by banki miały gotówkę by utrzymać "płynność" ?"

  Bo wie pan…. głupio jest nazywać coś bzdetami.... samemu nie mając w temacie do zaproponowania...
 • @AgnieszkaS 23:47:08
  "Tymczasem biorąc pod uwagę szybko następującą recesję globalną, doświadczany przez gospodarki różnych krajów niesamowity szok popytu i również szok (chociaż mniejszy) niewystarczającej podaży, to oczekiwania na wysoką inflację raczej spadają w dół."

  szok popytu- zmniejszona zdolności zakupu
  szok podaży- zmniejszona zdolności produkcji
 • MMT jest ułomne.
  MMT to teoria, która źle opisuje regulację. Dlatego tak, bo państwo pobierając sobie kredyty w jakikolwiek sposób; obligacje, lub dopis w konto, musi jednak płacić cenę preferencji czasowej tym uczestnikom w systemie, którzy na daną chwilę nie mają otwartej linii kredytowej do spłacania. Konstrukcja wymaga wtedy rozdziału kwot preferencji czasowej, pomiędzy wszelkimi uczestnikami; firmy i konsumenci. Ponadto muszą istnieć sposoby, na pomiar chwilowej wartości rynku towarów. Robić to trzeba w tym celu, aby w odpowiednich momentach czasowych blokować wydawanie kredytów, przechodząc wtedy na pożyczanie pieniędzy które są w obiegu. Ma się odbywać porównywanie ilości jednolitego obiegowego pieniądza z chwilową wartością rynku. Zagadnienia takie są opisane w projekcie pieniądza POwSO (Pieniądz Obiegowy w Sterowaniu Otwartym). Z drugiej strony zaś, jeśli chce się odejść od pieniądza pustego, a właściwie pełnego, bo opartego na substytucie towaru, którym jest dług uczestnika systemu, to na rynku pieniężnym, aby nie był on jedynie tylko rynkiem złota, muszą się znaleźć różnorodne towary surowcowe. Tu zastosowanie miałaby wtedy OITP, Ogólna Ilościowa Teoria Pieniądza, ale wtedy tylko co do rynku pieniężnego (przypisanego tylko do tego pieniądza), jako rynku autonomicznego i regulowanego samoczynnie, będącego wspomagającym narzędziem monetarnym. Taki wspomagający pieniądz, byłby wtedy pieniądzem jednorazowym, no i wymienialnym z pieniądzem obiegowym na rynku towarowym.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031