Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
750 postów 7867 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Na ratunek Rzeczypospolitej Dojnej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czyli o rzeczywistych intencjach tarczy antykryzysowej

     Dzisiaj będzie o tym dlaczego trzeba było zastopować gospodarkę i znaleźć do tego pretekst. Jeśli uznacie to za kolejną teorię spiskową – no cóż, jakoś przeżyję. Jednak jeśli ktoś będzie Ci szuflował do głowy, że trzeba wzmocnić system bankowy kwotą ponad 70 mld zł z tarczy antykryzysowej - aby ten utrzymał płynność – pomyśl chwilę.

 

Podaż pieniądza M3 i czynniki jego kreacji

 

 

 

Wyszczególnienie

Stan na

Stan na

Stan na

2019-12-31

2020-01-31

2020-02-28

w mln zł

w mln zł

w mln zł

A. PODAŻ PIENIĄDZA (M3)

1 565 639,8

1 557 781,6

1 579 368,8

1. Pieniądz gotówkowy w obiegu (poza kasami banków)

224 069,6

222 713,5

226 255,9

2. Depozyty i inne zobowiązania wobec sektorów krajowych

1 328 573,3

1 324 281,0

1 343 073,2

2.1. Gospodarstwa domowe

881 387,3

884 080,2

893 635,8

2.3. Przedsiębiorstwa niefinansowe

316 242,9

308 113,3

308 548,9

3. Pozostałe składniki pieniądza M3

12 996,8

10 787,1

10 039,7

B. Aktywa zagraniczne netto w mln zł

344 764,6

357 690,3

385 776,2

w mln EUR

80 959,2

83 164,4

88 980,8

C. Aktywa krajowe netto

1 220 875,2

1 200 091,3

1 193 592,7

1. Należności od sektorów krajowych

1 325 100,5

1 339 976,8

1 340 776,6

1.1. Gospodarstwa domowe

766 545,2

771 657,6

775 957,2

1.3. Przedsiębiorstwa niefinansowe

388 328,8

393 249,9

393 475,6

     Proszę popatrzeć co się ostatnio porobiło z banksterskim myśleniem że „dług jest lepszy od złota”:

1. Depozyty gospodarstw domowych (893 635,8 mln zł.) przewyższyły ich kredyty ( 775 957,2 mln zł) i cały ten segment został stracony dla intratnej kreacji pieniądza dłużnego.

2. Sektor przedsiębiorstw państwowych jeszcze jest żelazną ręką trzymany za twarz. Depozyty ciągle maleją (308 548,9 mln zł) a kredyty rosną (393 475,6 mln zł.). Jednak ten sektor także został stracony dla kopalni obecnego złota jakim jest dług gdyż przeszkadza tu nadwyżka depozytów nad kredytami gospodarstw domowych.

3. Jak NBP uruchomił wykup obligacji na rynku wtórnym, budżet wypadł jako klient pieniądza wyczarowywanego z powietrza. Banki jednak ciągle są podkarmiane lichwą jaką skarb państwa musi płacić za „należne im odsetki”. Jeśli nie wszyscy wiedzą na czym polega ten mechanizm strukturalnego utrzymywania płynności banków poprzez wykup obligacji na rynku wtórnym, to wyjaśniam:

- rząd sprzedaje obligacje rządowe bankom komercyjnym. Otrzymuje kasę na kiełbaski wyborcze.

- następnie poprzez „podstawiony bank” (mniejsza o to który) wykupuje te obligacje nie mając w skarbcu złamanego szeląga. W dobie pieniądza elektronicznego jest to niezwykle proste. Nie trzeba ani tych pieniędzy mieć ani nie trzeba wysyłać ciężarówki z banknotami. Bank komercyjny zaksięguje zwrot należności za obligacje wraz z należnymi odsetkami a „podstawiony bank” , który wykupił te obligacje zaksięguje tę kwotę jako dług.

- ten dług „podstawionego banku” zostanie wykupiony przez kolejnego gołodupca jakim jest NBP. NBP tych pieniędzy nie ma ale ma prawo dokonywania emisji pierwotnej „z powietrza”.

     Po tym najkrótszym wykładzie zasad funkcjonowania MMT (ang.Modern Monetary Theory) powiem Wam kiedy zostanie odwołany koronawirus. Ano wtedy, gdy wszystko powróci do normy. Stanie się to wtedy, gdy bilans bankowy gospodarstw powróci do normy czyli gdy zacznie generować dług. Można to zrobić jedynie poprzez rozkręcenie inflacji aby ta pożarła zdolności nabywcze gospodarstw domowych i zmusiła ich do brania kredytów ponad posiadane depozyty. Liczby pokazują, ze musi to być inflacja dwucyfrowa i naszych warunkach na poziomie 20%.

     Jeszcze tylko ten wstrętny Putin. Poprzez jego dogawor z Arabią Saudyjską ceny ropy nie chcą iść w górę tak jakby bankster sobie tego życzył. Jednak ten stan nie będzie trwał wiecznie. Według mojego przeczucia rząd na przetrzepanie naszych kieszeni potrzebuje jeszcze dwa miesiące.

     A na ostatek pomyślcie trochę: jeśli rząd rzeczywiście chciałby pomóc naszej gospodarce i uratować płynność banków to mógłby „zaparkować” te 70 mld zł w gospodarce. Przecież te 70 mld znalazłoby się w bankach jednak (o zgrozo) na kontach przedsiębiorców. Jednak wtedy mogłoby dojść do nieszczęścia. Przedsiębiorstwa przestałyby pełnić dla banków rolę poborcy lichwy. Tak tak: przedsiębiorstwa nie płacą ani podatków ani lichwy. One są wygodnymi poborcami podatków dla budżetu i lichwy dla banków. Zrozumcie to medytując na spacerniaku – tak jak w moim przypadku – od 10-tej do 12-tej.

KOMENTARZE

 • A Ty Józefie
  znowu z tymi teoriami spiskowymi. Fuj!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:24:49
  "Na spacerniaku" różne rzeczy się głowy imają.

  Pozdrawiam
 • Ma Pan rację a ja dołożę moje wnioski
  Od wielu dni zastanawiałam się dlaczego? dlaczego? i dlaczego? zastopowali polską gospodarkę?
  Otóż ostatnio wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kosciński (reprezentant Rotszylda na Polskę) nie mógł przeżyć że Polacy mają w skarpetkach 190 mld zł i nie ma jak tych pieniędzy z kieszeni Polaków wyciągnąć...... a oni chcE wprowadzić bezgotówkowy zamordyzm i zniewolenie.
  No i sposób znaleźli! KORONAWIRUS! Dzięki któremu wydrenują oszczędności PolaKów, bo przecież jak ktoś nie pracuje to przecież i tak musi jeść..... WIĘC MUSI WYDAĆ OSZCZĘDNOŚCI...

  Kolejnym etapem po załatwieniu sprawy wprowadzenia obrotu bezgotówkowego będzie przejęcie wszelkiej własności.... Tu już piszę o planowanym podatku katastralnym: http://teresagarland.neon24.pl/post/154301,podatek-katastralny-juz-wkrotce-zamordyzm-pelna-geba
  "Ja widać globaliści z Morawieckim i Dudą na czele prą do przodu nie oglądając się na skutki swoich działań i na koszty jakie będą musieli ponieść obywatele. A będą to skutki brzemienne. Nie dość że globaliści dzięki sztuczce nazwanej KORONOWIRUSEM zlikwidują całą prywatną polską przedsiębiorczość, przejmą ją, to jeszcze dzięki podatkowi katastralnemu przejmą nasze domy, grunty i mieszkania, gdyż nie będzie z czego płacić im podatku jeśli gospodarka upadnie a ludzie nie będą mieli dochodów....."

  Tak więc widzimy już na czym stoimy. I co teraz? Czy mamy dalej czekać? A mże powinniśmy spowodować bunt i normalnie zaczęć pracować i żyć?

  Przeglądnęłam ostatnie rozporządzenia rządowe i ustawy i w mojej opinii wskazują na to że teraz "przekupuje" się wszelkie służby typu: wojsko, Policja, straż pożarna i inne żeby stały jak jeden mąż przy rządzie światowym... Efekty dla nas zwykłych obywateli w takiej sytuacji możemy sobie wyobrazić.... ZAMORDYZM i ZNIEWOLENIE jakiego nie bylo od początku świata!
 • Jeśli już prokurować teorie
  to co ze znajomymi królika?

  Porzuciłem Solidarność na początku, gdy premier Mazowiecki pozwolił na spekulację wódką w tak bezszelny sposób, że Al Capone wywracał się w grobie, jaki to z niego był frajer,

  spółka Neuca będzie sprzedawać maseczki po 2,50 w aptekach, w lutym można było je nabyć po 30 gr (o ile jakość jest porównywalna, w co wątpię),

  ktoś wypija spiryt bez akcyzy,

  i tak dalej.

  Na wojnie robi się najlepsze interesy.
 • Tak dobranie się do
  wypełnionych forsą skarpet jest ważne - jednak to chyba tylko będzie uboczny efekt tego globalnego świrowania. Tutaj chodzi chyba o jakieś globalne sk***wysyństwo - większego kalibru.
  Wniosek?
  Czy aby nie chodzi o globalny komunizm? Komunizm globalny - narzucony ludziom stworzonym przez Boga - to marzenie światowego, czarciego pomiotu - od zawsze.
 • @Prezydentka 10:10:21
  wreszcie , dzieki pani zrozumialem , kaczor z morawieckim pod dyktando koscinskiego wynalezli swirusa , zeby okrasc Polakow. Ok rozumiem Ja jak mowie do swoich kotow to moja zona sie nie odzywa ale jak zaczynam twierdzic , ze mi odpowiadaja to Ona sugeruje abym sie udal do specjalisty . nie zebym byl zlosliwy ale prosze przeczytac ,co Pani opublikowala i zastanowic sie trchoche . Koscinski ostatnio to jest Ministrem Finansow i spokojnie dalej . Mniej emocji
 • autor
  inflacja to pewnik , co do akcji kredytowej bankow , bylbym ostrozny ,po 2020 r i masowym bezrobociu , ciezko bedzie wypelniac kryteria prawa bankowego , juz dzisiaj wbrew dzialaniom bankow centralnych , mozna zaobserwowac wzrost oprocentowania niektorych produktow . Czeka nas prawdopodobnie przejecie przez Panstwa roli stymulatorow polityki pienieznej czyl druk kasy na pelna skale w skrocie MMT czyli to co Pan postuluje
 • @ nikander
  Najczesciej patrzymy na swiat prze\z pryzmat doswiadczenia i zdobytej uprzednio wiedzyone wyznaczaja nasz kierrunek myslenia .Ja z kolei uwazam ze kontynuacja obecnego rozwoju to droga donikad. Byc moze obecne zastopowanie gospodarki ma inne cele byc moze nawet pozytywne o ile rezysera przyswiecaja dobre intencje .Cywilizacja ludzka zbudowala dzis tak wielko nadbudowe ze stalismy sie marnotrawcami ,i moze nawet lepiej dac pare groszy ruznym podmiota niz pozwalac im dzialac w obszaze gpospodarki i pozwalac by trwonili zasoby i srodowisko.Stan kleski i niewydolnosci musiial by pojawic sie puzniej czy puzniej.W ramach koncepcji wzrostu i rozwoju zyjemy tak naprawde w rzeczywistosci aberacji i takie spowolnienie moglo by byc dobrym narzedziem by wprowadzic zmiany,oczywiscie wszystko zalezy od rzadzacychi to jakie cele temu wszystkiemu przyswiecaja .nawet pieniadz wirtualny ktorego jestem przeciwnikiem a do ktorego sie uparcie darzy moze byc dobrym rozwiazanie m gdy dobre sa intencje i dobro jako naczelna zasada.ba nawet bomba Atomowa moze byc dobra w rekach ludzi prawych.Polecem panu Szchumachera i jego ksiazke male jest Piekne ,,-Spojzenie na ekonomie przez pryzmat że czlowiek cos znaczy ,,oraz Miszchana ,,Spor o wzrost Gospodarczy,,moze znajdzie pana jako ekonomista by obecna sytuacje przelozyc na ekonomie umiaru jaka mym zdaniem powinna zostac przedlozona ludzkosci
 • @interesariusz z PL 11:50:00
  Ja złapałem katar w styczniu i kupiłem sobie maseczki w aptece..
  zapłaciłem 3 zł za 10 szt.
  Gdybym był jasnowidzem byłbym dzisiaj bogaty...
  nie bylem..
 • Moim zdaniem to wirus wyłącza gospodarkę.
  Pod jednym warunkiem ... że kraju rządzi odpowiedzialny rząd.
  odpowiedzialny czyli taki który mając do wyboru...
  albo zdusi epidemię w zarodku kosztem restrykcji kwarantannowych czyli kosztem zatrzymania gospodarki...
  ...albo nie będzie się wtrącał wirusowi w jego interesy a gospodarka nie sobie "hula"...z perspektywą że jak wirus się rozkręci to gospodarka i tak stanie a umrze dużo ludzi za śmierć których zostanie oskarżony rząd...

  Czyli mają do wyboru oskarżenia o nadgorliwość i oskarżenia o dopuszczenie do epidemii i załamania gospodarki...

  ...rząd wybiera mniejsze zło...

  Do podobnych wniosków doszło większość rządów na świecie, niektóre ze zwłoką ...a jeden (Szwecja) podjął inną decyzję...
  W Szwecji jest jeszcze zimno wirus zamarznięty ... obudzi się jak się zrobi cieplej..widzimy to we Włoszech, w Hiszpanii..
  ... zobaczymy w Polsce za kilka dni (ociepla się).
  To dlatego Szumowski panikuje i dusi wirusa jak może...bo wie że będzie cieplej...
 • @Oscar 17:19:20
  Przecież ten wirus miał nie lubic ciepła? Oj, narracja globalistą się miesza. Już nie pamiętają co głosili wcześniej?
  Cóż, antyPolacy wydrenują Polaków z oszczędności, z łasności. I ciekaw jestem, czy lasy są jeszcze państwowe? Teraz ludzi się przyzwyczai, że nie wolno wchodzić do lasu i wchodzić nie będą.
 • @Oscar 17:19:20
  ..różnica między pierwszą a drugą opcją liczy się w ilości ofiar..bo gospodarka i tak padnie...tyle że w jednym przypadku w sposób kontrolowany przez rząd a w drugim przypadku w sposób katastroficzny..

  a za liczne ofiary rząd może stracić stołek..
  tu następuje synergia interesu potencjalnych ofiar epidemii i rządu...
  ale niestety jest to wbrew interesom politycznym totalnej opozycji..
  dużo ofiar z winy rządu to jest dopiero "taran" wyborczy..

  jest trzecia opcja ale chyba na trochę później...ktoś wynajdzie i wyprodukuje skuteczne antidotum na wirusa (wielu pracuje ale trzeba czasu).

  Kto wygra tę wirusową rywalizację ?
  Już wygrały Chiny .. bo już produkują a wszyscy na świecie kupują "maseczki" jak szaleni po każdej cenie..
  Kto pierwszy uruchomi gospodarkę ten zajmie rynki zbytu spóźnialskich..
  Polska tu ma szansę...rząd ostro dusi wirusa..
 • @Wican 17:25:00
  Wican ... trzeba skalować temperaturę bo co to jet dużo a co to jest mało..?
  Podobno lubi ok 5 st C ale niżej zdycha...
  i wytrzymuje do ok 50-60 st C czyli latem nie zniknie...
  jedni gadają że nie lubi wilgoci a drudzy że przeciwnie...
  w suchym się ponoć zasusza i ginie...a może tylko hibernuje i czeka na wilgoć ?
  Dużo nie wiemy... a wirus się mnoży...
 • @Wican 17:25:00
  Ciekawa informacja z największej "demokracji"
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020040412193606-pentagon-wyslal-do-nowego-jorku-brygade-ktora-pomoze-w-pochowkach-ofiar-coVid-19-sputnik/

  podana przez "partniorów" tej "demokracji" .. więc może to fejk.

  Jak nie to Polskie najemne "zuchy" muszą zostać wycofane z Bliskiego wschodu by kopać w Polsce rowy...
 • @Oscar 17:46:18
  "Ciekawa informacja z największej "demokracji"

  Z Indii? :)
 • @Oscar 17:35:08
  "Podobno lubi ok 5 st C ale niżej zdycha...
  i wytrzymuje do ok 50-60 st C czyli latem nie zniknie...
  jedni gadają że nie lubi wilgoci a drudzy że przeciwnie...
  w suchym się ponoć zasusza i ginie...a może tylko hibernuje i czeka na wilgoć ?
  Dużo nie wiemy... a wirus się mnoży..."

  Ten wirus nie jest bardzo trwały i sam się nie mnoży, tylko jest powielany w zakażonych komórkach. Może przetrwać na zewnatrz parę dni, ale trzeba się postarać aby go złapać. Na przykład wdychać kropelki śliny po tym jak ktoś obok kichnął, albo dotknąć najpierw pobrudzonej powierzchni, nie myć ręki i dotknąć błony śluzowej, np w ustach lub oku.

  Tak jak pożar, tę epidemię można zagasić na początku. Nawet we Włoszech zarażonych jest dopiero ułamek procenta.
 • @Oscar 17:19:20
  Co do metod walczenia z pandemią to nie chciałbym z prof. Szumowskim wchodzić w zawody. To zbyt ciężka waga jak dla mnie. Jednak w tej całej tarczy antywirusowej nie dałbym ani grosza bankom. Wszystko otrzymaliby przedsiębiorcy. Płynność banków też przy okazji byłaby uratowana.

  Pozdrawiam
 • @Pedant 18:00:53
  zgoda
 • @nikander 18:03:01
  też zgoda
 • @Oscar 17:30:52
  w moim 80.000 mieście ma wirusa kilka osób, a zamknięto dwa zakłady zatrudniające ok 10 000 ludzi z powodu pandemii. ( coś takiego jak logika, to już w świadomości ludzkiej nie istnieje). Wszystko ok wg. Ciebie? Zauważyłem, że 13 emerytura nieco zmieniła twoją świadomość. Wg. mnie ani się spostrzeżesz , a najbliższy masz 5g aktywuje ci prawdziwego wszczepionego wirusa, gdy AI uzna żeś już zbędny na tym świecie. Ale sam sobie zasłużysz na taki los....
 • "Na ratunek Rzeczypospolitej Dojnej"
  -----------
  Jeżeli rzeczywiście rządy ochroniłyby swoimi tarczami prze świrusem i gospodarkę i ludzi - to niby po co miano by robić świrusową, globalną zadymę - tylko dla jaj?
  Wniosek?
  Świrusa ukoronowano i wypuszczono na świat z takim globalnym przytupem - nie dla jaj. Nie dla jaj!
  Na koniec - można wypłukiwać złoto z powietrza za pomocą CO2 - to i można o wiele więcej zrobić - świrusem.
 • @rowszan 14:11:35
  Tak jak pijaka łatwiej obrobić , jest okazja

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031