Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
717 postów 7645 komentarzy

Partia50plus

nikander - Bardziej pragmatyczne niż rewolucyjne myślą wojowanie.

Emisja pieniądza – czyli gdzie idzie nasza krwawica.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W życiu pieniądza ważne są dwa momenty szczególnie narażone na grabież.

 

      Ktoś kiedyś powiedział, że ekonomista to ktoś taki, kto o pieniądzach wie więcej niż ci, którzy je mają. Mylił się i to sromotnie. Po pierwsze: u nas profesor ekonomii albo rzeczywiście o pieniądzu nic nie wie, albo rżnie głupa, a pieniądze mają ci co wiedza skąd się one biorą. Masz pusto w portfelu, no to przeczytaj. Wszystko to możesz bez trudu znaleźć w internecie. Popracuję na zasadzie CTRL-C – CTRL-V aby zaoszczędzić Ci czasu. .

 

W życiu pieniądza ważne są dwa momenty szczególnie narażone na grabież:

 1. Pojawienie się waluty (akt narodzenia).

 2. Powiększanie bazy monetarnej (zrost)

 

Ad.1. Pojawienie się waluty

 

„...We współczesnych systemach bankowych emisję banknotów regulujebaza monetarna. Są to aktywa finansowebanku centralnego. Najważniejszymi składnikami bazy monetarnej są:

 1. Aktywa zagraniczne banku centralnego - są to najbardziej płynne składniki majątku na rynkach zagranicznych.

 2. Obligacje skarbowe - papiery dłużne rządu. Są emitowane w celu zredukowania deficytu budżetowego.

Emisja obligacji ma charakter inflacyjny jeżeli kredytodawcą jest bank centralny (powiększa się baza monetarna). Taką emisję nazywamy emisją fiducjarną - emisja banknotów pod zastaw obligacji.

 1. Przyjęte do redyskonta weksle.

 2. Kredyty w rachunku otwartym (kredyty refinansowe) - kredyt pozostawiony do dyspozycji innych banków.

Jednym słowem są to depozyty na rachunkach w banku centralnym powiększone o sumę obiegających znaków pieniężnych (wielkość emisji); stanowią łącznie pieniądz banku centralnego... ” źródło

 

Skupmy się na p.1, gdyż jest to potężna dziura przez którą ucieka nasza krwawica.

       Aby móc wydrukować nasze złotówki musieliśmy mieć „pieniądz światowy”, czyli głównie dolary. Skąd? - albo je pożyczyć i mozolnie spłacać albo ograbić społeczeństwo z zaskórniaków. Jeśli mamy tego około 100 mld USD to co to oznacza: to, że abyśmy mogli sobie wydrukować złotówki, każdy z nas (łącznie z oseskami) musiał w pocie czoła odpracować za friko kwotę ponad 3 tyś USD. Gdzie te pieniądze poszły pytacie? Poszły do dysponenta „pieniądza światowego”, Nastąpiła zamiana: oni dali nam papierki a my realne towary lub usługi. Ten trybut płaci cały świat, a jeśli ktoś by się z tego systemu wyłamał, to albo zjawią się tam chłopcy z Golden Sachs (tacy współcześni korsarze) i zrobią atak na walutę, albo na jego niebie pojawią się F-16. Zapytacie: czy te pieniądze przekazane Ameryce pracują dla nas? - nie!, one poszły się paść. Przyjaźń przecież musi kosztować.

 

Ad 2 Powiększanie bazy monetarnej

 

      Gospodarki czasem rosną generując przerost PKB. Ostatnio za sprawą ministra Rostowskiego, jak do przyrostu PKB włączyliśmy dochody z prostytucji, przemytu, hazardu i narkotyków (określane szacunkowo) to nawet staliśmy się zieloną wyspą.

      Oby taśmy montażowe nie stały trzeba wygenerować popyt. Proste. Należy zwiększyć bazę monetarną, aby w obiegu znalazło się więcej pieniędzy. Problem, o ile aby utrzymać realną wartość pieniądza?

      Wykorzystując twierdzenie Johna Locke’a (poziom cen zależy wprost proporcjonalnie od ilości pieniądza ) David Ricardo (1772-1823) zapisał to algebraicznie pod postacią równania

 

MV=PT,

 

gdzie

 • M - to ogólna suma pieniędzy w społeczeństwie,

 • V – średni współczynnik wielkości obrotu,

 • P – ceny

 • T – ilość towarów obecnych na rynku (zobacz).

      Prościej: do obiegu gospodarczego należy ”wstrzyknąć” kwotę przyrostu PKB podzieloną przez współczynnik obrotu pieniądza w ciągu roku (przyjmuje się, że raz wydany pieniądz wraca na rynek przeciętnie trzy razy w roku), Prze wzroście PKB o 4% i wzroście inflacji o 2% aby taśmy produkcyjne nie stanęły i towar nie zalegał w magazynach, a przedsiębiorcy mieli czym płacić swoim pracownikom należy „dosypać” do gospodarki około 30 mld zł.

 

Jak to „wstrzyknąć”, jak „dosypać”? Co – wziąć do do samolotu i szufla nad Warszawą?

 

      Ponieważ ani Tusk, ani Kaczyński, ani Pawlak, ani Napieralski i ich watahy nie mają tu żadnego pomysłu, pojawił się osobnik chrzczony scyzorykiem i rozwiązał problem.

 

Wykombinował:

 • bank centralny „pożyczy” bankowi komercyjnemu po stopie redyskontowej (jakieś 4% obecnie) – naukowo nazywa się to pierwotną emisją pieniądza. Co to znaczy „pożyczy” - miał te pieniądze? - NIE!!!!. Przyjął weksel czyli papier banku komercyjnego. Grzechu nie było. Nikt nikomu niczego nie ukradł. Naród ciemny, bo zamiast uczyć się ekonomi nudzi się na lekcjach religii (720 godzin do ukończenia szkoły średniej!)

 • bank komercyjny pożyczy ludności po pięciokrotnej stopie lombardowej (około 24% rocznie) – wtórna emisja pieniądza.. Tymi pożyczonymi od NBP 30 mld zł obróci średnio trzy razy w roku (średni współczynnik obrotu), aby ludność wykupiła cały przyrost PKB. Naród ciemny,

 • Popyt wewnętrzny obniżony jest o te właśnie 80 mld zł. Gospodarka skutecznie jest chwycona  za gardło. Na konsumpcje naszego bezrobocia jest w świecie wielu chętnych. Naród się cieszy, że otwarto granice.

 • Największy łajdak Rzeczpospolitej Leszek Balcerowicz wywiesi zegar długu. Naród ciemny i da sobie wmówić, że jedynie zaciskanie pasa, pot i łzy, i post zupełny może nas uratować.

Czy może być inaczej? Stoi u nas na półkach z książkami doktryna Jerzego Zdziechowskiego bazująca na „monetaryzacji parytetu gospodarczego”. Za trudne dla polskich profesorów.

 

      Nasz wielce patriotyczny damski fighter tropiciel kondominium (zmienione po interewncji Mnicha Zarazy) Jarosław Kaczyński, Angeli Merkel się stawia. Niech postawi się akcjonariuszom Federal Reserve Board. Uznam go za patriotę.

 

Co robić? Zajrzyj tutaj

 

KOMENTARZE

 • Proszę się zdecydować, czy pisze pan o ekonomii, czy pomówienia.
  Damski bokser, oznacza faceta bijącego kobietę.

  A pana pomówienie uważam za OBRZYDLIWE!
 • @mnich zarazy
  Napisane z premedytacją. Pisze o sprawach ważniejszych dla odzyskania suwerenności niż jakieś bredzenie o kondominium.
 • nikander
  Zdecyduj się pan. Bo jeśli nie jest suwerenna, co sam pan głosisz! To mówienie o kondominium nie jest bzdurą!

  Dla mnie jesteś pan OSZCZERCĄ I POMAWIACZEM!
 • @mnich zarazy
  Ok. uznaję część twoich argumentów że przesadziłem i poprawię. Zmienię "bokser" na "fighter". Będzie?... Jednak suwerenność to teraz suwerenność finansowa. Trudniejsza do zrozumienia i w tym problem.
 • nikander
  Przeproszę pana jeśli usunie pan ten fragment

  "wielce patriotyczny damski fighter".

  A wie pan dlaczego? Ponieważ odmawia pan prawa do mówienia prawdy, czy choćby podejrzeń o przywódcach innych państw. Proszę zastanowić się dlaczego?
 • @mnich zarazy
  Jestem tu gościem i uznaje prawa autocenzury. Jednak gdyby nie to, że za Kaczyńskim pewne bzdury powtarza kilka milionów Polaków mówienie o kondominium, nie pokazując istoty utraty naszej suwerenności jest czym czego płazem puścić nie mogę.
 • nikander
  Dziękuję, i przepraszam.

  Pozdrawiam
 • Antoni1
  Pudło.

  Nie wiem skąd to skojarzenia? czy domaganie się prawdy jest cenzurą?

  Pozdrawiam
 • @Antoni1
  Przyznałem częściowa racje, ale pozostaję przy swoim. Przyczyny naszej słabości są trochę inne niż się to do wierzenia podaje. Ja mogę to mówić. bo z żadnego stanowiska już nie spadnę.
 • @nikander
  Mnie ci goście od Goldman-Sachs nie przekonują, jak by rozmawiali czy coś, jakby się ich po prostu nie wpuściło- taki ban, he,he.
  A F-16- ? Ryzykowaliby? Myśli Pan? No chyba, że bezzałogowe...
  ;)
  Pozdrawiam
  PS. Widzę, że nie tylko ja mam swoje zdanie ... odmienne od głównego "tryndu" światowego :)
 • @Anderson
  Czasem atak baksterów wystarczy. Jeśli nie to robi się to co w Libii. Chyba już koniec z arabską bankowością bezodsetkowa.
 • @nikander
  Ale my nie jesteśmy w Libii :)!
  Libijczycy ponadto nie mieli zamiaru reformować swojego systemu bankowego czy emisji tylko "pozbyć się" dyktatora, tak? ...
  Libijczykom jeszcze 50 lat do powrotu do bankowości bezodsetkowej.
  Bądźmy dobrej myśli!
  Pozdrawiam
 • @Anderson
  Korsarz, jeśli napada to załatwia kilka spraw przy okazji. Eksport demokracji jest równoznaczny z eksportem technologii oszustwa.
  Istotnie, upłynie 50 lat zanim się zorientują.
 • @nikander
  Eksport demokracji jest równoznaczny z eksportem technologii oszustwa.
  Dodałbym słowo "takiej demokracji".
 • @kanton
  Ważna uwaga.

  Dzięki
 • @nikander
  To co teraz robimy? :) Skoro już to wszystko wiemy.
  Pozdrawiam
 • @Anderson
  Zbieramy ekipę.

  Na wiosnę kolejne wybory. Musimy być zwarci i gotowi.

  Czuwaj!
 • @nikander
  Czuwaj!
  /no ja mogę nie dożyć do wiosny w tej beznadziei...;)/
 • @Anderson
  Znam ten ból.
 • @nikander
  Ale mnie to nie uspokaja:)!
  Pozdrawiam i do zobaczenia po wyborach.
 • Ten tekst dedykuję panu
  http://jan.bogatko.nowyekran.pl/post/29265,patroszenie-polski

  Co nienawiść do p. J. Kaczyńskiego sprawia...
 • @mnich zarazy
  Przeczytałem ten tekst i nie znalazłem tam ani jednego zdania na temat strat jakie ponosimy z braku suwerenności monetarnej. Zwykłe pitolenie pisowskiego przydupasa o rzeczach marginalnych.
  Jeśli już, to radziłbym panu Bogatko zastanowić się nad słowem "oszwabianie". Jednak są to chyba dla niego himalaje wiedzy.

  Chyba jednak przestanę tu pisać. Dla kogo? Szkoda czasu.
 • @nikander
  Znowu zaczynasz? Masz lepsze miejsca do pisania? Może wolisz przekopać ogródek?
  Nie powinieneś co chwila szantażować, że zabierzesz grabki, to razi.
  Sprawa ostatniego zdania. Oczywiście jest do całkowitej zmiany. Chcesz przesunąć ciężar uwagi PIS i prezesa na tą sprawę, czy ich zrazić/obrazić?
  Zdaje się, że Urbaś ma na ten deal, zęby wyostrzone jak brzytwy?

  W kwestii konsekwencji, nieśmiało próbuje, od dawna powiedzieć ludziom, że będzie ból, ale to niepopularne. Sam zamiar grzebania przy tej podstawie oszustwa zaowocuje sankcjami. Nie takimi oficjalnymi, funduszu walutowego, czy ONZ. To będą konsekwencje mafijne. Mafii kapitałowej, królów tego szalbierstwa. Będą widoczne różne persony, ale to będą kukiełki. Efekty będą przykre, im bardziej się posuniemy tym przykrzejsze, aby nas zniechęcić. Syndrom sztokholmski się pojawi..
  Anderson nie wierzę, że piszesz na serio o Kadafim. Można było mieć złudne nadzieje, ale przecież był moment gdy zachód sztucznie pompował to całe "powstanie" w Libii. Pacjent nie żył, ale maszyn nie wyłączono - reaktywacja. Decydenci nie przyjęli do wiadomości, że po zabawie. To oni mówią kiedy jest po zabawie. Osobiście nie wierzę w baśń o demokracji Libijskiej. Prędzej uwierzę, że zrobią tam drugą Somalię, takie rzeczy wychodzą im świetnie, gdy spotyka się naiwność zachodniej opinii publicznej, zwyrodnialcy od machinacji zachodnich, miejscowi kacykowie, głodny, przyzwyczajony do przemocy, na wpół zdziczały tłum autochtonów z guru religijnymi i wykształceniu ogólnym bliskim zeru.
 • @Torin
  Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla Kaczyńskiego, że nie pogonił swoich sztabowców do nauki wtedy, gdy jako partia opozycyjna nie mieli nic do roboty. Mogli przeczytać kilka "nudnych" książek z ekonomii. Mieli na o czas. Sromotnie zapłacą za czas spędzony w kondukcie pogrzebowym.
  Niech będzie to nauczka dla innych partii opozycyjnych: wyborca im płaci aby zebrali siły i myśli na następną kadencje, aby mieli i sposobność oglądania niektórych rzeczy z bliska i przymierzania tego do proponowanych recept.
  Tusk ma usprawiedliwienie: nie miał na to czasu.

  Oto przyczyna naszej przegranej. Mojej też.
 • Jeczcze za mało łopatologicznie
  ctrl coś nie wyszły, przeczytam źródło, to podyskutuję,

  ale, skoro skupiamy się na aktywch zagranicznych, to ciekaw jestem kiedy i w jaki sposób znalazły się w banku centralnym.
 • @interesariusz
  Napisane o tym było bardzo jasno. Po prostu nie chciałeś zrozumieć. Za zakupione przez nas obligacje zostały wykupione nasze produkty i usługi. Wpływy dewizowe powiększyły nasza "bazę monetarną". Zwiększona baza monetarna stała się podstawa do dodruku złotówek.
  Bilans:
  - za friko poszedł za granice nasz pot w postaci wyrobów i usług.

  Tak działa ten kurewski biznes.
 • @Torin
  Nie pisz, że jesteś kundlem i popierasz kundlizm. Branie ogona pod siebie i pękanie przed potęga chłopców z Federal Reserve Board jest zaprzaństwem. Polska to duży i znaczący kraj. Znajdzie się jeszcze tu kilku odważnych a krwi jeśli wojna sprawiedliwa nikt szczędzić nie będzie. Albo wojna albo kajdany.

  Mam w głębokim poważaniu to na co ma Urbaś wyostrzone brzytwy. Jego mezalians z korwinowcami i promowanie korwinowców na nE uważam za krok w złym, fatalnym - kierunku. Będzie wet za wet: tak samo jak Korwin Mikke najlepiej widziałby na każdym drzewie powieszonego socjalistę, są ludzie z utęsknieniem oczekujący taki obrazek ale z Korwinem. Nie po drodze mi ani z pierwszymi ani z drugimi.

  Mam własną swoją trzecią drogę. To zamiast pożegnania z NE.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031